latinica  ћирилица
20/05/2016 |  12:59 ⇒ 12:59 | Autor: B92

Kompanija najmlađe svjetske milijarderke priznala veliku prevaru

Kompanija najmlađe milijarderke u svijetu - Teranos praktično je priznala da su procjenjeni na devet milijardi dolara zbog tehnologije koju nemaju.

Američki medicinski startap Teranos, koji je trebalo da unese revoluciju u industriju krvnih analiza, objavio je da poništava sve nalaze napravljene na njihovom uređaju Edison u 2014. i 2015. godini.

Kako piše Volstrit žurnal, Teranos je obavjestio federalne organe zadužene za istragu njihovog poslovanja da su ljekarima i klinikama poslali na desetine hiljada korigovanih nalaza i obrisali podatke koje je Edison prikupio za dvije godine rada.

Drugim riječima, praktično su priznali da je tehnologija za čiji je razvoj kompanija dobila 700 miliona dolara ispala potpuna prevara.

Teranos je ljekarima počeo slati ispravljene nalaze prije nekoliko nedjelja. Јedan od ljekara iz Feniksa je za VSЈ rekao da je od Teranosa primio više od dvadesetak ispravki. Među njima je bio i nalaz pacijenta kojeg je zbog pogrešnih rezultata krvne slike ljekar poslao na hitnu. Prema ispravljenim nalazima, sve testirane vrijednosti tog pacijenta bile su u normalnim granicama.

Slanje ispravljenih nalaza tek je očajnički pokušaj Teranosa da se spasi od sankcija regulatnornih tijela. Istražitelji su već još u martu upozorili da zbog propusta u poslovanju, osnivačica i izvršnoj direktorki Elizabet Holms prijeti oduzimanje licence i dvogodišnja zabrana rada u industriji. U međuvremenu, operativni direktor i druga osoba Teranosa Suni Balvani je napustio kompaniju.

U toku je i kriminalistička istraga koju je pokrenula američka komisija za vrjednosne papire i berze zbog sumnje da je Teranos doveo u zabludu investitore i regulatorna tijela u pogledu performansi njihovog Edisona i tehnologije koju posjeduje.

Volstrit je prvi medij koji je počeo da postavlja pitanja o tačnosti nalaza. Prema njihovim izvorima, Teranos je već 2013. godine počeo da dobija pritužbe ljekara i medicinskih sestara zbog netačnih rezultata krvnih analiza. Uz to, njihov izvor tvrdi da je Teranosovu laboratoriju u Arizoni koristio standardnu laboratorijsku opremu za analizu krvi, koja je, uz sve to, još bila i pogrešno podešena.

Teranos je priznao regulatornim tijelima da su Edison koristili za sprovođenje 12 nalaza od ukupno više od 200 koliko su nudili klijentima te da su sredinom prošle godine potpuno prestali da koriste uređaj. Ukratko, kompanija je svega šest odsto testova radila sama, od koji je većina davala pogrešne rezultate, a preostalih 94 posto je autsorsirano drugim firmama.

Da stvar bude gora, prema podacima kompanije, u godinu dana napravljeno je oko 890.000 nalaza, pa su velike šanse da je većina njih čiji je testove radio Teranos dobila pogrešne nalaze, i posljedično, neadekvatnu zdravstvenu zaštitu.

Teranos je kao startap superzvijezda Silicijumske doline 2014. godine dostigao valuaciju od devet milijardi dolara, a sve zbog Edisona, revolucionarnog uređaja kojem za obavljanje krvnih analiza treba samo nekoliko kapi krvi iz prsta. Tehnologija je trebalo da zamijeni klasično vađenje krvi, uz dramatično smanjenje troškova i vremena za sprovođenje pretraga.

Mnogi stručnjaci biohemije od samog predstavljanja Teranosovog koncepta bili prilično sumnjičavi.

Od svih analiza koje su nudili, Teranos je imao odobrenje američke organizacije za hranu i lijekove za samo jednu - pretragu za infekciju herpes, ali i u tom slučaju analiza nije pokazivala koncentraciju nego isključivo prisustvo antitijela.

Potencijal revolucije koju je obećavao Teranos očigledno je zaslijepila mnoge investitore i medije. Niko se nije pitao zašto, na primjer, u upravnom odboru umjesto biznismena i političara poput DŽordža Šulca i diplomate Henrija Kisindžera, ne sjede ljekari i medicinski stručnjaci, te zašto se niko od investitora nije sjetio da napravi dubinsko snimanje kompanije koje bi otkrila nelogičnosti u njenom poslovanju.