Na zgradi nekadašnjeg logora za Srbe nema mjesta za Spomen ploču (VIDEO)
Danas je to sjedište Tužilaštva i Suda BiH, koji je zbog ratnih zločina nad srpskim civilima na tom mjestu, Ramiza Avdovića osudio na tri, a Јulijana Nikolaja Vintilu na dvije godine zatvora.
Lokalna vlast u Sarajevu 2003. godine grubo je spriječila srpske logoraše i zvaničnike da na mjestu stradanja sarajevskih Srba postave spomen-ploču, koja sada skuplja prašinu u podrumu Elektrotehničkog fakulteta u Lukavici.
Bolna je istina da spomen-ploča , prevrnuta skuplja prašinu u vlažnom podrumu, dijeleći tako sudbinu predmeta ratnih zločina nad Srbima u Tužilaštvu i Sudu BiH.
"Znam da se ploča još uvijek nalazi na ETF u Lukavici. Јa samo mogu odnijeti spomen ploču u kancelariju Saveza logoraša Republike Srpske, da stoji tamo ,a sve ostalo je i na vlastima Republike Srpske, da pokušamo da alarmiramo sve da se ta ploča postavi tamo gdje joj je mjesto", kaže Branislav Dukić, predsjednik Saveza logoraša RS.
A mjesto joj je na kapiji ili zgradi bivše kasarne Viktor Bubanj u koju je ratna vlast Alije Izetbegovića poslala više od 5.000 Srba, uglavnom civila, to je bio samo jedan od 126 logora za Srbe u Sarajevu.
"Među kojima je bilo i djece i beba. Imamo taj dokaz od Međunarodnog komiteta Crvenog krsta koji je registrovao te osobe u kasarni Viktor Bubanj", dodaje Dukić.
Srpskim logorašima, 2003.godine nije dozvoljeno da postave spomen-ploču i svijetu posvjedoče o 70 ubijenih Srba i patnjama hiljada u logoru Viktor Bubanj.
"Evo, u ovoj kući zla ja sam bio. Stalno me izvodili na ispitivanje i premlaćivanje i ovdje nije bilo dana kad nisam batine primio", riječi su bivšeg logoraša Slobodana Gutalja.
Najveća uvreda za srpske logoraše bila je pretvaranje njihovog mučilišta u Sud i Tužilašto BiH. Samo oni znaju kako im je danas teško doći po pravdu u zgradu u kojoj su ubijani i premlaćivani. A pravda nedostojna te riječi, za ubijanje i torture u kasarni Viktor Bubanj, na simbolične zatvorske kazne osuđeni jedan kuvar i stražar. Nije se istražilo po čijem nalogu je oformljen logor, ko je hapsio Srbe u Viktoru Bubnju.
"Pokojni otac, zvao se Јanko je bio četiri dana ovdje koga su ubili i izbacili su ga dole kod dimnjaka", kaže Slavica Sikima, kćerka ubijenog Јanka Sikime.
Stotine zaposlenih gotovo svakodnevno dolaze na posao u Sud i Tužilaštvo BiH. Redovne i dobre plate jače su od nelagode da rade u nekadašnjim ćelijama smrti za Srbe, čije stradanje smo zaboravili kao spomen ploču u podrumu.