"EU ponestaje snaga da riješi problem između Beograda i Prištine"
"Evropska unija uz saglasnost Beograda je preuzela ulogu posrednika u rješavanju konflikta. Ali danas je sve jasnije da joj nedostaje snage da obezbijedi sprovođenje čak i prvog sporazuma", rekao je Čepurin u intervjuu TV Most iz Zvečana.
On je naveo i da vjeruje da će Kosovo ostati dio Srbije, kao i da su stav i pristup koji Srbija zauzme od ključnog značaja u rješavanju kosovskog problema.
"Kosovo nije država, Kosovo je de fakto protektorat. Onda zašto hoće da stvori vlastitu vojsku? Potrebna je jasna reakcija međunarodne zajednice. Neke su stvari sasvim očigledne, a posrednik o njima treba da iznosi jasan stav. Vjerujemo da će Kosovo ostati dio Srbije i da će srpski narod na Kosovu i Metohiji biti potpuno zaštićen", rekao Čepurin i dodao da su dobro poznati pritisci da se ono progura u neke od međunarodnih organizacija.
Govoreći o pitanju Kosova i Metohije i Rezoluciji SB UN 1244, koja je, kako navodi, "temeljni dokument koji su svi prihvatili i koji je osnov za rješavanje kosovskog problema", Čepurin je ocijenio da je važno da Beograd ne priznaje jednostrani akt secesije.
"Pristup Srbije, stav Srbije imaju i imaće ključni značaj. Evropska unija ima neke okvire svog djelovanja koje je utvrdio Savjet bezbjednosti UN, koje treba da poštuje. Ne bi trebalo da na svoju ruku predaje neke nadležnosti kosovskim vlastima. Kada nemamo drugog rješenja, nemamo saglasnosti, treba da čuvamo ono što imamo", rekao je Čepurin.
Prema njegovoj ocjeni, dogovori iz Briselskog sporazuma, dokumenta koji može da doprinese rješavanju problema na Kosovu, se loše realizuju.
Čepurin je naveo da je je jedan od najvažnijih dijelova tog sporazuma formiranje Zajednica srpskih opština, kao i da kašnjenje u njenom osnivanju predsavlja problem.
"Zaštita prava Srba i stvaranje Zajednice - to su, sa moje tačke gledišta, ključne stvari za napredak dijaloga Beograda i Prištine. Imamo mnogo problema koji bi trebalo da budu riješeni uz pomoć međunarodne zajednice - problem otimanja imovine, rušenja srpskih kuća. Druga stvar su srpske izbjeglice sa Kosova. Opet isto – postoje sporazumi i potrebno je stvarati uslove. Treće je očuvanje srpskog vjerskog kulturnog nasljeđa", rekao je Čepurin.
"Generalno, kao prvo, treba da idemo napred bez sukoba, bez krvi. I tako tražimo da riješimo te probleme na miran način. Druga stvar, koja je bitna – to su prava Srba na Kosovu. I ovdje vrlo važnu ulogu ima Zajednica srpskih opština. U Briselu je potpisan dokumenat, i kad govorimo da treba da se nastavi dijalog Beograda i Prištine, mislimo da se moraju ispuniti već postignuti dogovori", rekao je ruski ambasador u Beogradu.
On je dodao da su svi svjesni da je "ljudima na Kosovu i Metohiji vrlo važno da imaju posao, platu za rad, da izdržavaju djecu, da prežive“.
"Kada je takva ekonomska situacija i na jugu i na sjeveru Kosova, onda naravno nema osnova za veliki optimizam. A kad govorimo da se 300-350 militanata sa Kosova sada nalazi u Siriji – onda šta očekuje ovaj region kada se taj rat završi? Zbog tih faktora ne možemo da razgovaramo mirno, racionalno i sa optimizmom. Ali ako imamo ove probleme, treba da ih nekako rješavamo", rekao je on.
Govoreći o odnosu Srbije i Rusije Čepurin je rekao da su odnosi dvije suverene zemlje uspostavljeni prije više od 500 godina i da "svaki put kada se Srbija nalazi u komplikovanoj situaciji i nema kome da se obrati, obraća se Rusiji, i Rusija koliko može se trudi da joj pomogne".
"Trudimo se da Srbiji na svaki način pomažemo kada je to moguće. Željeli smo da izgradimo Јužni tok, ali EU to nije dopustila. Imamo režim slobodne trgovine, koji je jako koristan za Srbiju. I više drugih pogodnosti, sporazuma. Sarađujemo sa Srbijom, i naša saradnja nije uperena ni protiv koga. Nema valjanih razloga da bi neko pokušavao da naruši naše odnose. A i Kosovo je važan elemenat. Podržavamo stav Srbije, trudićemo se da učinimo ono što će Srbima najviše koristiti", rekao je Čepurin.