11/08/2016 |  21:43 ⇒ 12/08/2016 | 08:39 | Autor: B92

Hrvatski košarkaši nadjačali domaćina

Košarkaši Hrvatske savladali su domaćina Brazil 80:76 i zabilježili drugu pobjedu na Olimpijskim igrama.

Brazil je serijom trojki sredinom posljednjeg perioda uspio da nadoknadi deset poena zaostatka sa poluvremena, ali Bogdanović uz podršku Darija Šarića i Mira Bilana uspjeva da u penal završnici dovede Hrvate do važne pobjede.

Prelomni trenutak meča vjerovatno je bio koš Šarića poslije ofanzivnog skoka, na ulasku u posljednji minut utakmice, jer nakon toga Brazilci nisu uspjeli da pogode trojku kojom bi imali šansu da jednim šutem riješe meč u samom finišu.

Osim Bogdanovića, jedini sa dvocifrenim učinkom u timu Hrvatske bio je Šarić sa 15 poena i 7 skokova, ali je i izgubio šest lopti, dok je 7 dodao Roko Leni Ukić.

Brazil je nosio Leandro Barbosa sa 16 poena i 6 skokova, 12 je dodao Markinjos, po 11 su ubacili Đovanoni i Lima, a 10 je imao Marselinjo Uertas uz 9 asistencija.

Hrvatska je ovom pobjedom možda obezbijedila treće mjesto u Grupi B kojim će izbjeći duel sa SAD u drugoj fazi, ali ništa nije gotovo jer iako je na 0-2, niko ne može otpisati Špance iz borbe za četvrtfinale.

U petak rano ujutru će u međusobnom duelu Argentina i Litvanija da vjerovatno odlučuju o prvom mjestu u grupi.