

Tužilaštvo BiH: Nema istrage protiv Ante Gotovine (VIDEO)
Međutim, iz nevladinog sektora poručuju da bi se Tužilaštvo, u slučaju postojanja i dostavljanja ovakve dokumentacije iz Haga, itekako imalo čime pozabaviti.
- Tužilaštvo BiH nema otvorenu istragu protiv Ante Gotovine, niti je navedeni u statusu osumnjičenog. Postoji predmet koji je u fazi prijave, a odnosi se na više osoba i formiran je na temelju izveštaja MUP-a Republike Srpske iz 2006.godine, pojasnio je Boris Grubešić, portparol Tužilaštva BiH.
Tim je saopštenjem Tužilaštvo BiH demantovalo informaciju da je obimna dokumentacija sa dokaznim materijalom, višečasovnim snimljenim razgovorima koji govore o zločinima u Livnu za koje je optužen Ante Gotovina, ustupljena Tužilaštvu BiH. U nevladinom sektoru, ipak tvrde, prostora za istragu ima, ako bude političke volje.
- Ono što zabrinjava je dosadašnja praksa. Mnogo je zločina koje su regularne hrvatske snage počinile Srbima u BiH. Podsjetimo se agresije na Sijekovac, Zapadno-krajiške opštine..,i nema sudskog epiloga pred hrvatskim pravosuđem, kaže Milorad Kojić, direktor Instituta za istraživanje rata i ratnih zločina Republike Srpske.
Eventualno procesuiranje Ante Gotovine za zločine u BiH, za protjerane Srbe sa područja Republike Srpske Krajine, bila bi neka vrsta satisfakcije. Nedavna proslava operacije "Oluja" u Hrvatskoj, ponovo ih je podsjetila na bolnu oslobađajuću presudu Gotovini i Mladenu Markaču u Haškom tribunalu 2012., koji su za zločine u "Oluji" prvostepeno osuđeni na 24 i 18 godina zatvora.
Savo Štrbac, direktor Dokumentaciono-informacionog centra "Veritas", kaže da Srbi iz Krajine očekuju da će Tužilaštvo BiH smoći snage, a, kako kaže, dokaza već ima na pretek, podići optužnicu protiv Gotovine, i da će, ako već nije osuđen pred Haškim sudom, biti osuđen pred Sudom BiH.
Politika je odavno upletena u pravosudni sistem. Iz Hrvatske je već poručivano Bosni i Hercegovini da gleda svoja posla i da neće primati političke optužnice. Vrhovni sud Hrvatske 2014. umanjio je kazne trojici od petorice pripadnika gardijske brigade, osuđenih za streljanje šest srpskih ratnih zarobljenika 1995.na području Glamoča.
To je i jedini sudski proces koji se vodio u Hrvatskoj u predmetu ratnog zločina za područje zapadne Bosne.
O procesuiranju odgovornih za granatiranje kolona srpskih izbjeglica iz Hrvatske na području BiH, još nema ni naznaka.