latinica  ћирилица
10/09/2016 |  15:58 ⇒ 11/09/2016 | 08:10 | Autor: RTRS

"Dani Srpske u Srbiji", predstavljeni privredni potencijali Srpske (VIDEO)

Predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik večeras je u velikoj dvorani Sava centra u Beogradu, u prisustvu visokih zvaničnika Srbije i Republike Srpske, svečano otvorio manifestaciju "Dani Srpske u Srbiji". Ova manifestacija, četvrti put održava se u Srbiji u organizaciji Predstavništva Republike Srpske u Beogradu. Tokom narednih sedam dana u deset gradova širom Srbije posjetioci će moći da prisustvuju bogatom programu kulturno-umjetničkih društava, horova, solista, etno-grupa i glumaca iz Republike Srpske.
Dani Srpske u Srbiji - Foto: SRNA
Dani Srpske u SrbijiFoto: SRNA

U okviru manifestacije Srpska u Srbiji premijerka Republike Srpske Željka Cvijanović i ministri industrije, energetike i rudarstva Petar Đokić , finansija Zoran Tegeltija i ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Zlatan Klokić predstavili su u Beogradu privredne potencijale stranim investitorima organizovanim u srpskoj asocijaciji privatnog kapitala SPEA.

CVIЈANOVIĆ: U SRPSKOЈ SIGURAN POSLOVNI AMBIЈENT ZA INVESTICIЈE

Republika Srpska je otvorena za sve domaće i strane investitore koji u njoj mogu naći stabilan i siguran ambijent za poslovanje, poručila je premijer Srpske Željka Cvijanović u Beogradu na sastanku sa stranim investitorima.

Na skupu koji je održanom u organizaciji Predstavništva Republike Srpske u Beogradu i investicionog udruženja SPEA i na kojem su prednosti Srpske predstavili i ministar industrije, energetike i rudarstva Petar Đokić, ministar finansija Zoran Tegeltija i ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Zlatan Klokić, Cvijanovićeva je poručila da će Srpska biti sve više otvorena, ne samo za domaće, nego i za strane investicije.

Ona je navela da će Srpska boljim zakonima stvarati sve povoljniji ambijent za poslovanje i privlačenje investicija i otvaranje novih radnih mjesta, te stvaranje novih poslova.

Cvijanovićeva je dodala da je Republika Srpska preduzimanjem određenih mjera u ekonomskoj krizi ipak uspjela da se odbrani od svega što je moglo da je zadesi.

"Јako sam ponosna na činjenicu da nikada nije prestajala investiciona aktivnost u Srpskoj, uprkos teškim godinama i dalje smo potentni u mjeri u kojoj je to realno očekivati, a možda čak i izvan naših prvobitnih očekivanja", istakla je premijer Srpske.

Ona je rekla da je činjenica da se BiH generalno tretira na politički, a ne na privredni način, kao područje koje je politički nestabilno, ali je istakla da to ne znači da je nestabilno i okruženje za ulaganja i investicije.

"Pokazalo se da, kada se prevaziđe ta politička barijera, investitori imaju pozitivno iskustvo", istakla je Cvijanovićeva, napomenuvši da je Srpska preduzela cijeli niz mjera koje će joj omogućiti da se kreće naprijed.

Ona smatra da će zbog toga u narednih godinu do dvije Srpska moći da sprovede sve što je planirala i da ima solidan poslovni ambijent za privlačenje investitora. "Bitno je da se razbije slika o nestabilnosti i nesigurnosti ulaganja", istakla je Cvijanovićeva.

Ona je rekla da je veliki resurs Srpske energetika, a da će to u perspektivi biti poljoprivreda i drvnoprerađivačka industrija, ali da još nedostaje popularizacija određenih investicija.

Cvijanovićeva je navela da Srpskoj postoji gotovo 70 odsto neiskorišćenog hidropotencijala, da je PDV najmanji u regionu, kao i da se Srpska tek upušta u obnovljive izvore energije kao što je vjetar i solarna energija.

Ona je navela da je apsurd to što za registraciju firme u Srpskoj treba tri dana, a za dobijanje PDV broja više mjeseci, pojasnivši da je to nadležnost centralnih organa BiH, odnosno Uprave za indirektno oporezivanje.

Podsjetivši na realizaciju infrastrukturnih i energetskih projekata, Cvijanovićeva je rekla da je izgradnja termoelektrane "Stanari" omogućila oko hiljadu stabilnih radnih mjesta, dok je proizvodnja električne energije povećana, a samim tim biće povećan i izvoz.

Ona je napomenula da nije zamrla aktivnost ulaganja i da je Srpska otvorena i za privatne investicije, ali da istovremeno teku i sve one investicije koje realizuje Vlada Republike Srpske, uz pomoć svojih budžetskih sredstava i drugih aranžmana.

Cvijanovićeva je navela da su u Srpskoj najviše prisutni ruski, srpski, italijanski investitori, ali i investitori iz Austrije i Slovenije, te ocijenila da su svi u regionu, inače, još daleko od broja investicija koje mogu da privuku.

Predsjednik SPAE Dejvid Šok rekao je da ima mnogo prostora da se povežu zemlje regiona u oblasti investicija, a da je važno za Republiku Srpsku da promoviše privatne investicije, jer nudi interesantne mogućnosti u oblasti poljoprivrde, turizma energetike.

On je izrazio zadovoljstvo što je Republika Srpska postala povoljno poslovno okruženje, navodeći da je bogata resursima i da je na dobrom putu da postane centar za ulaganje u regionu i da ima poljoprivrddu, sirovine, turizam i energetiku.

"Vjerujem u potencijale ove zemlje. Značajni su potencijali regiona zbog strateškog položaja, ali zbog proširenja EU na region. U regionu postoji velika kultura preduzetništva i jake veze sa inostranim tržištima", rekao je Šok, koji je u Srbiji već otvorio tri kompanije.

Direktor Predstavništva Republike Srpske Mlađen Cicović je, pozdravljajući skup, rekao da je Republika Srpsk destinacija u koju se isplati investirati i da je manifestacija Dani Srpske u Beogradu jedan od načina da Srpska predstavi svoje privredne, kulturne, umjetničke, naučne i sportske mogućnosti.

Skup je održan u Vili Republike Srpske, u okviru manifestacije "Dani Srpske u Srbiji".