Cvijanović: Izetbegović jedini izvor nestabilnosti u BiH i regionu (VIDEO)
"Do opšte radikalizacije u BiH došlo je zahvaljujući upravo takvoj njegovoj politici pred kojom međunarodna zajednica zatvara oči, jer im je lakše da se obračunavaju sa imaginarnim temama i lažnim prijetnjama umjesto da se bave stvarnim problemima i prijetnjama po bezbjednost i suživot u ovoj zemlji", rekla je Cvijanovićeva na pitanje Srne da prokomentariše Izetbegovićevu retoriku i njegovu tvrdnju da će predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik "završiti kao Gadafi".
Ona je ocijenila da je zanimljivo da ti isti stranci uvijek imaju po neki komentar na retoriku Milorada Dodika, ali zapaljivu retoriku Bakira Izetbegovića ne vole da komentarišu.
Premijerka Srpske je istakla da je politika Bakira Izetbegovića prijetnja za svakog ko je drugačiji po vjeri i naciji, ko drugačije misli i ko ne prihvata da provodi njegovu političku nacionalističku platformu.
Ona je istakla da je on čovjek prošlosti koji priča o Evropi samo zato što to stranci vole da čuju, a u suštini je najveći opstrukcionista multietičnosti i suživota u BiH.
"Entitet na čijem prostoru je Bakir Izetbegović izabran za člana Predsjedništva BiH je oaza diskriminacije, segregacije i bezakonja. U tom entitetu postoji totalna segregacija u školskom sistemu, ali i mjesta i zajednice koje žive svoj život izvan dodira važećih zakona i po običajima koji nikad nisu upražnjavani na prostoru zemlje koju on navodno želi održati kao multietničku", konstatovala je Cvijanovićeva.
Ona je ocijenila da je sramota za jednog političara tog kalibra da u entitetu na čijem prostoru je biran na najvažnije pozicije postoje obrazovne ustanove koje funkcionišu po principu "dvije škole pod jednim krovom".
Cvijanovićeva je naglasila da je to primjer najsramotnije diskriminacije i razvrstavanja hrvatske i bošnjačke djece, a jednako je otužna i činjenica da ovaj lažni borac za multietničnost nikad nije omogućio srpskoj djeci u tom entitetu da izučavaju nacionalnu grupu predmeta.
Ona je navela da se Izetbegovićeva "multietnička velikodušnost" ogleda u tome što se djeci kojoj je uskraćena nacionalna grupa predmeta ponudi da im se u školske knjižice upiše "srpski jezik" iako im je bilo uskraćeno da ga izučavaju.
"Ma šta Bakir Izetbegović i političko Sarajevo govorili o Republici Srpskoj, ovaj naš, kako oni vole da kažu 'manji entitet' ih je nadrastao. U Republici Srpskoj obrazovni sistem je integrativnog karaktera, ovdje se djeca u školama ne razvrstavaju po nacionalnosti, a u više od 20 škola u Srpskoj bošnjačka djeca izučavaju nacionalnu grupu predmeta, a tamo gdje se problemi pojave, oni se rješavaju", podsjetila je Cvijanovićeva.
Ona je navela da je primjer diskriminacije u entitetu, u kojem je Bakir Izetbegović izabran za člana Predsjedništva BiH, i to što tamo godinama ne uspijeva da se formira klub srpskih delegata u Domu naroda FBiH zbog sistemske opstrukcije multietničnosti, ali ni to ne brine strance.
"Mostar je 'iščašen' iz izborne sfere, ali ni to nikog ne brine, a desetine neprovedenih odluka Ustavnog suda BiH na prostoru FBiH pokazuje da u tom entitetu stoluje diskriminacija, selektovnost i potpuno ignorisanje pravosudne institucije u koju se zaklinju jer je 'dejtonska'", konstatovala je premijer Srpske.
Ona je ocijenila da retorika Bakira Izetbegovića produkuje tenzije i ugrožava međunacionalne odnose u BiH i da je njegova politika jedina stvarna prijetnja stabilnosti, bezbjednosti i multuietničnosti.
"Danima prije održavanja referenduma o Danu Republike Srpske bošnjački političari su pravili dramu i upozoravali Bošnjake da se maltene zaključaju u kuću, jer će im se nešto desiti. Nikome ništa neće biti u Republici Srpskoj i nikome neće ništa faliti samo zato što ima drugačiji politički stav", naglasila je Cvijanovićeva.
Ona je poručila da je Republika Srpska dovoljno velika da se u njoj svako osjeća komotno, mnogo komotnije nego što se ostali osjećaju u BiH i to upravo zbog takve radikalne politike Bakira Izetbegovića.
"Mi smo pokazali da je Republika Srpska zrelo demokratsko društvo, sposobno da uspješno provede referendum bez ijednog bezbjednosnog incidenta uprkos svim opstrukcijama, zapaljivoj retorici i hajci koju je vodilo političko Sarajevo predvođeno Bakirom Izetbegovićem", dodala je Cvijanovićeva.
Na pitanje Srne da prokomentariše upućivanje poziva Tužilaštva BiH za saslušanje predsjednika Republike Srpske Miloradu Dodiku u vezi sa održavanjem referenduma o Danu Republike, Cvijanovićeva je rekla da je riječ o jednoj lakrdiji, s obzirom na činjenicu da postoji 91 neizvršena odluka Ustavnog suda BiH, a da nikad ranije nije formiran predmet, niti vođena istraga o bilo kojoj od tih neprovedenih odluka.
"Ako tome dodate činjenicu da sam kao predsjednik Vlade Republike Srpske još prije tri godine podnijela prijavu protiv Emira Suljagića zbog toga što je Vladu Republike Srpske nazvao 'nacistima i fašistima', a da se do danas nikad ništa po toj prijavi nije desilo, ili da ljudi iz pravosuđa BiH tvrde da rade pod političkim pritiskom, a da se niko zbog toga i ne počeše, ili ako bivši strani sudija Ustavnog suda BiH kaže da je taj sud usaglašavao svoje stavove sa OHR-om, pa onda tome dodate i dugogodišnju praksu retoroaktivne primjene zakona u Sudu BiH, ili činjenicu da transkripti presretnutih razgovora prije završe u medijima nego u sudnici i na to sve još čujete od stranaca da se takve pravosudne institucije BiH ne smiju osporavati, onda se stvarno moramo zapitati kuda ide ova zemlja", rekla je Cvijanovićeva.
Ukoliko se još pokažu tačnim priče koje kruže u novinarskim krugovima o stotinama službenih zabilješki u kojima su sudije i tužioci, vjerovatno da bi se zaštitili, detaljno opisali koji su se domaći funkcioneri, ali i ambasadori petljali u pojedine predmete i šta su od njih tražili, kaže Cvijanovićeva, onda je ova zemlja zaglavila u velikom blatu.
"Ali, to očito ne brine međunarodnu zajednicu, njih jedino brine refrendum u Republici Srpskoj", zaključila je Cvijanovićeva.
Izvor: Srna