Cvijanović: Pokretanje postupka protiv pripadnika Oružanih snaga glupost
"To nije dogovoreno. MMF je i tokom naših pregovora za zaključenje Pisma namjere naveo da nije moguće izdvajati budžetska sredstva na nivou BiH u tu svrhu, odnosno da nije moguće na taj način obezbijediti plavi dizel", rekla je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, SDS se našao u problematičnoj situaciji s obzirom na činjenicu da su priču o plavom dizelu, čvrstvo promovisali tokom i prije svoje predizborne kampanje.
Cvijanovićeva je dodala da su u SDS-u odlučili da već utvrđeni, definisani prijedlog koji se odnosi na akcize, koji je u skladu sa obavezama BiH prema EBRD-u i Svjetskoj banci, te koji je definisan u Pismu namjere, promijene i da onda odrede da se treba odvajati pet feninga po litri goriva koje bi išle u te namjere.
"U razgovoru sa MMF-om, koji je imao ministar Mirko Šarović, jasno je rečeno da ne podržavaju izdvajanja iz budžeta BiH za plavi dizel, a ako se to već radi moraju se sredstava izdvajati iz entitetskih budžeta s obzirom na to da su entiteti zaduženi za poljoprivredu", pojasnila je Cvijanovićeva.
Dodala je da bi i svaki drugi prijedlog o ovom pitanju trebalo da bude usklađen sa Pismom namjere, što nije ovdje slučaj.
Predsjednik Vlade smatra da od ovog plavog dizela neće biti ništa, ali je iritirajuće potpuno obmanjivanje javnosti da se MMF usaglasio sa njegovim uvođenjem, a nije.
Premijer Srpske smatra da treba izdvojiti plavi dizel, te je Vlada Srpske upravo znajući da je to jedna od važnih mjera uvela plavi dizel 2013. godine, te je od tada utrošila više od 27 miliona KM.
"Kada smo prošle godine predsjedavajući Savjeta ministara BiH Denis Zvizdić, premijer FBiH Fadil Novalić i ja zajedno sa ljudima iz MMF-a i Svjetske banke pokušali da definišemo tako nešto, da se takav dogovor definiše i na nivou Upravnog odbora Uprave za idirektno oporezivanje usvoji, sami su rekli da nemaju adekvatan niti validan registar poljoprivrednih proizvođača na osnovu kojih bi mogli automatski takvo izdvajanje novca plasirati korisnicima", naglasila je Cvijanovićeva.
Ona tvrdi da nema dogovora, te da bi voljela da je on postignut na nivou Upravnog odbora UIO, pa da se rastereti Budžet Republike Srpske i da se sredstva prikupljena od indirektnih prihoda usmjere dijelom i prema entitetima koji će izvršavati tu svoju obavezu.
"Razumijem da pokušavaju spasiti svoj kredibilitet sa pitanjem plavog dizela i pravilnikom o lijekovima, jer su to bila njihova obećanja", ponovila je Cvijanovićeva i podsjetila da je plavi dizel nešto sasvim drugo od onoga što oni promovišu.
Pravilnik o kontroli cijene lijekova mogao biti usaglašen i ranije
Predsjednik Vlade Republike Srpske Željka Cvijanović smatra da je Pravilnik o kontroli cijene lijekova na osnovu kojeg bi u BiH trebalo da budu snižene cijene lijekova mogao biti usaglašen i ranije, ali da nije postojalo dovoljno spremnosti u okviru same BiH da se krene u ozbiljnije rasterećenje cijena lijekova.
"Mi smo to nastojali da uradimo prije nekoliko godina, ali nismo upjeli da, kao SNSD, postignemo potpunu saglasnost na nivou BiH, a onda smo zajedno sa Svjetskom bankom, došli do toga koje su to moguće uštede i šta treba uraditi u tom pravcu", rekla je Cvijanovićeva novinarima u Banjaluci.
Ona je podsjetila da su predlagali, dok je na čelu Agencije za lijekove BiH bio kadar iz SNSD-a, u dogovoru sa Svjetskom bankom pravilnik koji bi podrazumijevao daleko veće uštede, od 21 milion evra u odnosu na ovaj koji sada želi usvojiti Savjet ministara BiH.
"Takav pravilnik koji bi podrazumijevao uštede od 56 miliona evra, mi smo uputili Savjetu ministara BiH koji je bio u istom sastavu kako je i sada i oni to nisu uradili prošle godine, odugovlačili su cijeli ovaj proces i tek sad kada su ih pritisnuli Svjetska banka i MMF i nakon što su neke druge zemlje u okruženju pristupile tom poslu, prihvatili su se i oni toga posla, ali i sada nedovoljno", smatra Cvijanovićeva.
Ona tvrdi da su uštede predviđene usaglašenim Pravilnikom nedovoljno i daleko manje u odnosu na ono što je SNSD predvidio.
"Trebali su da pokažu ozbiljnost i prihvate cijene i Pravilnik kakav smo mi predlagali, jer bi to značilo značajnije uštede za naše građane, zdravstvene ustanove i Fond zdravstvene zaštite", poručila je Cvijanovićeva.
Ona je, odgovarajući na novinarsko pitanje kako gleda na dogovor iz Sarajeva o novom načinu plaćanja PDV-a, istakla da se Vlada u svojim ekonomskim politikama posljednje tri godine bavila pitanjem PDV-a, te je u saradnji sa Privrednom komorom i na zahtjev poslodavaca, iznosila određene stavove i definisala kako to treba da izgleda.
"Imali smo i reagovanja mnogih ljudi, i načelnika i gradonačelnika, koji su se bavili upravo tim rokovima plaćanja, s obzirom da to njima predstavlja značajan problem", dodala je Cvijanovićeva.
Govoreći o izvještaju Fonda solidarnosti, ona je rekla da se on na sjednicama Vlade redovno usvaja, te da je posljednji davno upućen u Narodnu skupštinu Republike Srpske gdje postoje tijela koja bi se trebala njime baviti.
"U budućnosti ćemo imati drugačiji režim prikupljanja sredstava, a moguće je i da će se ići na ukidanje tog načina priukupljanja sredstava, da ćemo mijenjati cjelokupan set zakona", dodala je Cvijanovićeva.
Očekuju se veliki zaokreti u spoljnoj politici Amerike
Cvijanovićeva je rekla da nakon izbora novog predsjednika SAD ne očekuje nikakve velike zaokrete u politici te zemlje. Naglasila je da se u SAD, nakon smjene određene političke garniture, nikada u velikoj mjeri ne mijenjaju spoljnopolitički stavovi ili ciljevi.
"Priča o tome koga više volite je irelevantna. Sasvim je svejedno ko će biti novi predsjednik SAD. I njihova je stvar i pravo njihovih građana kroz komplikovan izborni sistem da dođu do svog predsjednika", istakla je premijer Srpske.
Ona je novinarima u Banjaluci rekla da bi u SAD trebalo da dođe do "osvježenja". Amerikanci sutra biraju novog predsjednika.
Pokretanje postupka protiv pripadnika Oružanih snaga je glupost
Premijerka Srpske Željka Cvijanović smatra je pokretanje postupka protiv vojnika Oružanih snaga BiH koji su izašli na referendum o Danu Republike glupost i vrsta pritiska koji pokazuje da u BiH može da cvjeta sve, osim demokratije.
"To je obračun sa svima koji su htjeli da u duhu demokratije iznesu svoj stav", rekla je Cvijanovićeva.
Prema njenim riječima, oni su imali pravo da kao građani Republike Srpske izađu na referendum, da se izjasne kako god žele i niko im to pravo ne može oduzeti.
"Ako neko misli kako će se ova država održavati raznim pritiscima i silom koja dolazi od međunarodnog faktora ili nekoga drugog iz političkog Sarajeva, to se neće desiti. Time se pokazuje dodatni nedostatak ove države, a svako ima pravo da izađe na referendum, jer je to pravo zagarantovano zakonom, Ustavom i možemo da se opredjeljujemo o čemu god želimo, a to smo i pokazali", istakla je Cvijanovićeva.
Izvor: SRNA