latinica  ћирилица
14/12/2016 |  16:58 ⇒ 17:02 | Autor: RTRS

Јasno razrađena strategija za nastavak islamizacije u BiH

Јedna od najvećih svjetskih igara ovog se trenutka vodi u BiH s mogućim nesagledivim posljedicama ne samo za za BiH, već i šire u regionu, piše u jednom izvještaju koji će uskoro biti stavljen na sto novog američkog predsjednika Donalda Trampa, otkriva zagrebački Globus.
(Foto: Screenshot/jutarnji.hr) -
(Foto: Screenshot/jutarnji.hr)

Prema pisanju ovog nedjeljnika, obavještajne zajednice budno prate procese u toj državi u kojoj se odvija jedan od najvažnijih procesa u svjetskoj politici, na šta je nedavno, kako se ističe, krajnje precizno i točno, ali diplomatski ipak uvijeno, upozorila i hrvatski predsjednik Kolinda Grabar-Kitarović. Ocjenila je da je stanje u BiH "prilično zabrinjava", a Globus tvrdi da za to razloga zaista ima.

Navodi se da hrvatski predsjednik, kao uostalom i politički vrh, prate sve procese u susjednoj državi, a Grabar-Kitarović kao bivši ambasador u NATO i "osoba koja odlično poznaje stanje u svjetskoj politici vrlo tačno je detektovala probleme koji su danas u BiH sve izraženiji". Kada bi se pročitali izvještaji stranih obavještajnih zajednica utisak bi, piše Globus, bio znatno alarmantniji, a ocjene njihovih analitičara alarmantne i dramatične.

To je, kako se navodi, za nedjeljnik potvrdilo nekoliko dobrih poznavaoca događanja u susjednoj državi koji su imali uvid u izvještaje stranih službi. "Procjena je da je trenutno u BiH oko 500 radikalnih islamista, a da se taj krug, ako se uzmu i njihovi potencijalni saradnici, može proširiti na oko 2.000 osoba. Oni su pod budnim okom obavještajaca najvećih svjetskih obavejštajnih službi, ali je uvijek pitanje trenutka kada se nešto može dogoditi", navodi ovaj hrvatski nedjeljnik.

Postoje, piše dalje Globus, jasno razrađene strategije pojedinih zemalja koje pokazuju zanimanje za daljnji nastavak islamizacije te zemlje. "Neke od tih strategija koje su čak stavljene i na papir su krajnje zabrinjavajuće, kao ona da jedna zemlja ima jasno razrađen plan ''prodora'' uticaja islamskih krugova sve 'do mora', što bi naravno značilo i mjenjanje političke arhitekture prostora BiH", navodi se, takođe. Ukazuje se i da kupovanje kuća i terena na područjima koje je "najzapadnije" u BiH, ali i najbliže djelovima teritorija zemlje koja je i najbliža moru, može se tumačiti kao dio plana, ako se događaji u regiji okrenu prema crnim scenarijima.

Za Globus je zanimljivo da je u nekoliko navrata na razne opasnosti koje vrebaju BiH upozorio i jordanski kralj Abdullah Drugi, pa je organizovao i skupove na kojima se o tome govorilo. Postoji, ukazuje se, još jedan fenomen kada je riječ o BiH, a to je da je to jedino mjesto na svijetu gdje šiiti i suniti uspješno sarađuju. Njihove vođe, piše Globus, su procjenile da je za politiku prema BiH važna zajednička saradnja, pa su neprijateljstva stavljena po strani. Globus piše i da su do sada tri talasa vodila prema radikalizaciji Bosne i Hercegovine, odakle je početkom devedesetih Al Kaida imala i put prema Evropi.

Radilo se o jedinici El Mudžahid u kojoj su bili mudžahedini i stranci, a djelovala je u sastavu Trećeg korpusa tzv Armije BiH i borila se protiv Hrvata i Srba. "Tada je bio i jak uticaj Iranske revolucionarne garde koja je dostavljala oružje, dok je iz Saudijske Arabije dolazila humanitarna pomoć. Iran nije imao veliki uticaj na narod, već više na političku i vojnu elitu u BiH", tvrdi jedan dobar poznavalac prilika u BiH, koji je, tvrdi Globus, imao i uvid u brojne povjerljive dokumente stranih obavještajnih službi. Prema njegovim riječima, drugi talas je uslijedio kroz vehabizam i širio se polako na područjima gde žive Bošnjaci. "Postoje procjene da čak deset posto populacije BiH inklinira toj vrsti radikalizma, iako većina od njih nije sklona terorizmu, niti pojačanom ekstremizmu. Ali i ovaj broj je velik i zabrinjavajući", kaže sagovornik nedjeljnika.

Treći talas širenja islamizma, ali s političkom dimenzijom ako se tako može govoriti, uslijedio je s pojačanim zanimanjem Turske za BiH. "Po mnogima to je i najopasniji talas koji ne donosi ekstremizam, ali je u suštini krajnje protivzapadni i protivevropski. Nudi se kao alternativa Evropskoj uniji, s tezom da bi BiH ionako u evropskoj porodici, pogotovo kada je riječ o Bošnjacima, bila u četvrtom redu. S druge strane podsjeća se na dobar položaj ovdašnjih muslimana za vrijeme Otomanskog carstva kada su mnogi od njih bili dio vladajuće elite". Globus piše i da su trendovi koji se sada događaju u BiH dugoročno vrlo opasni, jer, kako se navodi, osim Turske i Saudijske Arabije za događaje u BiH zainteresovane su još mnoge zemlje, poput Katara.

Sve to, piše dalje Globus, ukazuje da Hrvatska mora budno pratiti događaje u susjednoj državi i da su male šanse da će evropeizacija BiH biti čarobno rješenje za susjede. "Bošnjaci imaju svoje planove i ideje, a Srbi u BiH, prije svega nemaju veliko zanimanje za EU. Njima je Rusija bliža, jer smatraju da bi od Putina mogli dobiti satisfakciju, ako se to tako može zvati, za prorusku politiku koju vode", navodi Globus. Sve to ostavlja i dalje ozbiljnu opasnost za Hrvatsku i cijelu regiju, pa se otuda otvara i pitanje potrebe hrvatsko-srpskog dijaloga, o čemu se razgovaralo i u Berlinu tokom susreta premijera Andreja Plenkovića sa njemačkim kancelarom Angelom Merkel. "Merkel dobro zna što sve na ovim područjima može slijediti ili bar gdje su opasnosti, koje se lako mogu reflektovati i na cijelu Evropu. Zato je za Berlin važno da se hrvatsko-srpski odnosi napokon pomaknu s mrtve tačke i da dvije države sarađuju u regionu i u odnosu na situaciju u BiH", navodi Globus.

Izvor: Agencije