Vlada Srpske: U naredne dvije godine ugovorene investicije od 1,1 milijardu KM
Prema ovom programu, kao prioritetne potrebe iskazane su dodatne investicije od 6,7 milijardi KM za koje nisu obezbijeđeni izvori finansiranja, saopšteno je iz Biroa Vlade Republike Srpske za odnose sa javnošću.
Analiza sektorske strukture kapitalnih investicija u periodu 2017-2019. godina, prema resornoj nadležnosti za projekte, pokazuje da su i dalje najveće investicije u energetiku i saobraćajnu infrastrukturu, te sektore poljoprivrede i vodoprivrede, zdravstva i izbjeglica i raseljenih lica.
Planirana ulaganja u ove sektore iznose 89,83 odsto ukupnih planiranih ulaganja u periodu 2017-2019. godina.
Najveće učešće u finansiranju ugovorenih investicionih projekata imaju ino sredstva u iznosu od 915,6 miliona KM ili 79,25 odsto, od čega uglavnom krediti u iznosu od 855,4 miliona KM i manjim dijelom grantovi u iznosu od 60,2 miliona KM, dok domaća sredstva po svim osnovama učestvuju sa 239,8 miliona KM ili 20,75 odsto.
Od prioritetnih investicija bez obezbijeđenih izvora finansiranja najzahtjevniji su projekti iz oblasti industrije i energetike i to uglavnom energetike u iznosu od 3,7 milijardi KM ili 55,54 odsto i saobraćajne infrastrukture u iznosu od 2,7 milijardi KM ili 40,02 odsto.
Vlada Republike Srpske utvrdila je danas Nacrt zakona o vještacima
Ovim zakonom uređuju se uslovi za obavljanje vještačenja, postupak imenovanja i razrješenja vještaka, postupak upisa i brisanja pravnih subjekata, kao i prava i obaveze lica koja obavljaju vještačenje.
Zakon o vještacima Republike Srpske u primjeni je od 2005. godine, a izmjene i dopune ovog zakona uslijedile su 2008. godine.
Tokom primjene Zakona uočene su brojne nepravilnosti, kao i neprecizna zakonska rješenja koja su dovodila do otežane primjene u praksi.
S tim u vezi, ukazala se potreba da se preciznije definišu oblasti vještačenja, preciziraju opšti i posebni uslovi za imenovanje vještaka, definišu prava i obaveze vještaka, kao i princip utvrđivanja odgovornosti i nadzora nad radom vještaka, da bi se omogućila dosljedna primjena navedenih odredaba u praksi.
S obzirom na to da bi ponovne izmjene i dopune, uključujući i izmjene i dopune iz 2008. godine, obuhvatile više od polovine teksta Zakona, obrađivač Zakona opredijelio se za pripremu i izradu teksta novog zakona o vještacima Republike Srpske, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose sa javnošću.
Vlada Republike Srpske usvojila je na današnjoj sjednici izvještaj o realizaciji Akcionog plana Republike Srpske za korištenje obnovljivih izvora energije za 2016. godinu.
Ministarstvo industrije, energetike i rudarstva zaduženo je da dostavi Ministarstvu spoljne trgovine i ekonomskih odnosa BiH izvještaj o realizaciji Akcionog plana Republike Srpske za korištenje obnovljivih izvora energije za 2016. godinu radi pripreme prvog redovnog izvještaja o napretku realizacije Akcionog plana za korištenje obnovljivih izvora BiH i izvještavanja Energetske zajednice u skladu sa Direktivom o obnovljivim izvorima 2009/28/E3.
Vlada je dala saglasnosti na prijedlog plana i programa rada Fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje Republike Srpske za 2017. godinu.
Vlada Republike Srpske donijela je odluku o isplati finansijskih sredstva nerazvijenim i izrazito nerazvijenim jedinicama lokalne samouprave, u ukupnom iznosu od 500.000 KM.
Opštini Bratunac, kao jednoj od nerazvijenih opština, biće isplaćeno 16.100 KM, Vlasenici 16.200 KM, Donjem Žabaru 13.975 KM, a Kostajnici 15.125 KM, saopšteno je iz Biroa za odnose sa javnošću Vlade Srpske.
Na osnovu odluke, Ljubinje će dobiti 14.675 KM, Nevesinje 15.850 KM, Pelagićevo 14.975 KM, te Petrovac 13.475 KM.
Opštini Petrovo Vlada Republike Srpske uplatiće 15.825 KM, Ribniku 14.100 KM, Rogatici 14.675 KM, Han Pijesku 14.725 KM, Šamcu 16.125 KM, te Šipovu 14,175 KM.
Kao izrazito nerazvijene opštine navedeni su Berkovići kojima će biti isplaćeno 14.975 KM, Vukosavlje koje će dobiti 16.350 KM, Istočni Drvar 13.150 KM, Istočni Mostar 15.475 KM, Istočni Stari Grad 14.950 KM, kao i Јezero kojem će biti uplaćeno 16.125 KM.
U ovu kategoriju jedinica lokalne samouprave spadaju i Kalinovik koji će dobiti 14.950 KM, Kneževo 15.475 KM, Krupa na Uni 15.875 KM, Kupres 13. 950 KM, Lopare 15.200 KM, Novo Goražde 15.225 KM, Osmaci 15.600 KM, Oštra Luka 15.225 KM, Rudo 15.875 KM, Srebrenica 15.700 KM, Trnovo 15.200 KM, Čajniče 14.725 KM, te Šekovići kojima će Vlada uplatiti 15.975 KM.
Vlada Republike Srpske utvrdila je na današnjoj sjednici Nacrt krivičnog zakonika Srpske
U saopštenju iz Vlade Republike Srpske podsjeća se da je ovaj zakon donesen 2003. godine i da je od tada mijenjan šest puta, zbog čega se ukazala potreba za usklađivanjem krivičnog zakonodavstva sa trenutnim tendencijama u društvu, kao i sa direktivama EU koje propisuju pravila za pojedine vrste krivičnih djela.
Prema Nacrtu krivičnog zakonika Srpske, njegove odredbe grupisane su u opšti i posebni dio.
U opštem dijelu uvedene su nove odredbe o oduzimanju imovinske koristi kao specifične krivičnopravne mjere koja ima posebnu funkciju u oblasti organizovanog kriminala, oduzimanju predmeta ili sredstava koja su korištena za izvršenje krivičnog djela ili su za to bila namijenjena, kao i sredstava koja su nastala njihovim vršenjem.
"Kod krivičnog djela terorizma propisano je i oduzimanje objekata i drugih nepokretnosti koji su korišteni za obuku i pripremu terorističkih aktivnosti. Osim navedenog, uvodi se i mogućnost izvršenja kazne zatvora do jedne godine i u prostorima u kojima osuđeni stanuje /kućni zatvor/ i nova kazna - zabrana upravljanja motornim vozilom", navodi se u saopštenju.
Nacrtom zakona predlaže se i uvođenje nove mjere bezbjednosti - zabrana prisustvovanja određenim sportskim priredbama, kao i uspostavljanje i vođenje posebnog registra lica koja su pravosnažno osuđena za krivična djela učinjena na štetu polnog integriteta djeteta.
U posebnom dijelu, u kojem su sistematizovana krivična djela i kazne, uvode se i nova krivična djela - genitalno sakaćenje žena i prinudna sterilizacija, krivično djelo proganjanja, krivično djelo udruživanje radi vršenja krivičnih djela trgovine ljudima i djecom i krivično djelo polna ucjena.
Uvode se i krivična djela zadovoljenje polnih strasti pred djetetom, prinudno zaključenje braka, zlostavljanje na radu, krađa električne energije ili gasa, kao i krivično djelo dogovaranje ishoda takmičenja.
Nacrtom krivičnog zakonika Srpske propisuju se i nova krivična djela protiv ustavnog uređenja i bezbjednosti - sprečavanje borbe protiv neprijatelja, služba u neprijateljskoj vojsci, pomaganje neprijatelju, protivzakonito formiranje paravojnih i parapolicijskih snaga.
Propisuju se u nova krivična djela kao što su podrivanje odbrambene moći Srpske, kao i krivična djela protiv terorizma, krivična djela nenamjensko korištenje budžetskih sredstava i nezakonito povlašćivanje privrednih subjekata.
Uvode se i krivična djela izazivanje nereda, nasilničko ponašanje na sportskoj priredbi ili javnom skupu i izvršenje krivičnog djela u sastavu kriminalnog udruženja, krivična djela ugrožavanje životne sredine nepropisnim građenjem objekata i postrojenja, uništenje ili oštećenje zaštićenih prirodnih vrijednosti ili dobara, uništenje staništa, protivzakonito iznošenje ili unošenje strogo zaštićenih biljaka, životinja ili genetski modifikovanih organizama i ugrožavanje ozonskog omotača.
Izvor: Srna