latinica  ћирилица
27/02/2017 |  10:27 | Autor: RTRS

Štrahe: Evropi treba vojska sa nuklearnim naoružanjem

Lider FPO Hajnc-Kristijan Štrahe zalaže se za uspostavljanje armije EU, koja bi raspolagala i nuklearnim naoružanjem.

On želi da Evropa bude nezavisna od NATO u kojem dominiraju SAD.

Sumnje američkog predsjednika Donalda Trampa u u spremnost finansiranja od strane NATO partnera, prema njegovim riječima, trebalo bi iskoristiti kao šansu da se sredstva ulože u vojsku EU.

"Vjerujem da bi bilo dobro za Evropu da kaže zašto bi morali biti dio NATO. Napravimo evropsku odbrambenu vojsku, pogledajmo kako možemo da obezbjedimo našu odbranu", kazao je Štrahe u intervjuu agenciji APA.

Istupanje iz NATO i zamjena odbrambenim savezom vojskom EU bio bi, srednjeročno, kako smatra, ispravan put.

"Alternativa je da pod američkom geostrateškom komandom, koja ima koje god interese, uplaćivati u nešto i finansirati američku vojnu industriju", naglasio je Štrahe.

Preko posebne vojske Evropskoj uniji bi, kako ističe, možda mogle da se privuku one države koje ne žele nikada da budu dio NATO, a koje su spremne da učestvuju u evropskom odbrambenom projektu.

"Јasno kažem odbrambeni, a ne projekat za napad", podvukao je Štrahe.

I Austrija bi, prema njegovom mišljenju, mogla da učestvuje u vojsci EU, naravno uz očuvanje neutralnosti.

"Neutralnost ne bi trebalo nikada ukinuti", dodao je on.

Vojska EU bi, prema njemu, trebalo da ima i nuklearno naoružanje.

"Naravno je i to dio evropske odbrambene politike", jasno je istakao ukazujući na već postojeće arsenale nuklearnog naoružanja, kao, na primjer, u Francuskoj.

Istovremeno se zalaže, u osnovi, za svijet bez nuklearnog naoružanja.

Zajednička odbrambena politika EU, kaže Štrahe, nije u suprotnosti sa onim što traže FPO i druge populističke stranke Evrope koje žele manje centralizma i više nacionalnih nadležnosti.

"EU kao federalni savez ima uspjeha i budućnost. Ona je ekonomska unija, a ta ekonomska unija je mirovna unija. To znači da imamo dva odlučujuća zadatka - regulisati privredu i odbranu. To su dva stuba", objasnio je on.

Ujedno upozorava da se EU kritikama na račun Rusije i novog predsjednika SAD sve više sama dovodi u "ofsajd poziciju".

"EU počinje da se izoluje. Doživaljamo da se EU pozicionira protiv Putina. Istovremeno, EU se stavlja na suprotnu stranu predsjedniku Trampu i djeluje poslije Bregzita i protiv Velike Britanije", rekao je Štrahe dodajući da želi da se konfliktna situacija sa Moskvom riješi diplomatskim sredstvima i da je potrebno riješiti pitanje sankcija.

Prema njegovim riječima u interesu je snažne kontinentalne Evrope razmišljanje i zoni slobodne trgovine sa Rusijom.

Izvor: TANЈUG