latinica  ћирилица
30/03/2017 |  09:39 ⇒ 17:11 | Autor: RTRS

Odgođena deložacija Kuzmića, zabarikadirao se sa plinskom bocom (VIDEO/FOTO)

Drama koja se jutros odvijala u banjalučkom naselju Česma završena je odgađanjem deložacije Radomira Kuzmića.
Deložacija - Česma - Foto: RTRS
Deložacija - ČesmaFoto: RTRS

Kuzmić se prethodno zabarikadirao u kući s plinskom bocom te prijetio da živ neće napustiti stambeni objekat ukoliko ga pokušaju deložirati.

Novinarima i fotoreporterima, kao i kamermanima, policija nije dozvoljavala prilaz kući.

Kuzmić se jutros zabarikadirao u kući s plinskom bocom i nije dozvoljavao deložaciju iz kuće koju je 1992. godine mijenjao za imovinu u Hrvatskoj. Kako je ranije rekao, po cijenu života, neće napustiti imovinu u Česmi, jer nema gdje da ode.

Deložacija - Kuzmić Radomir - upozorenje

On je rekao da mu je prošle godine na sastanku u Ministarstvu za izbjeglice i raseljena lica Republike Srpske obećano da će mu pomoći u izgradnji porodične kuće u okviru međunarodnog programa trajnog stambenog zbrinjavanja, uz uslov da posjeduje komad zemlje u vlasništvu u Banjaluci.

Radomir Kuzmić spriječio je 22. augusta prošle godine deložaciju svoje porodice iz kuće u banjalučkom naselju Česma, zaprijetivši da će zapaliti plinske boce.

On se tada zatvorio na sprat kuće na kome se nalaze plinske boce, benzin i upaljač, te zaprijetio da će objekat dići u vazduh, nakon čega je policija odustala od deložacije.

Kuzmić je izbjeglica iz Hrvatske koji je 1992. godine mijenjao svoju imovinu u Slavonskom Kobašu, u opštini Slavonski Brod, za imovinu Dragomira Budiše u banjalučkom naselju Česma.

Deložacija - Kuzmić Radomir

Porodica Budiša je 2003. godine zatražila poništavanje ugovora o zamjeni nekretnina, što je Osnovni sud u Banjaluci prihvatio, a imanje porodice Kuzmić u Slavonskom Kobašu je potpuno uništeno i nemaju gdje da se vrate.

Kuzmić je 23. januara prošle godine uputio apelaciju Ustavnom sudu BiH kojom traži ukidanje odluka nadležnih sudova u Republici Srpskoj u vezi sa njegovim slučajem i da se njegov predmet vrati na ponovni postupak.

On je protestovao pred Osnovnim sudom u Banjaluci, a 2009. godine je stupio u 20-dnevni štrajk glađu pred Narodnom skupštinom Republike Srpske zbog odluke banjalučkog Okružnog suda da potvrdi presudu Osnovnog suda kojom se poništava ugovor o zamjeni nekretnina.

Ovo će biti četvrti pokušaj deložacije porodice Kuzmić, a treća deložacija bila je zakazana za 29. septembar prošle godine.

Vuleta: Alternativni smještaj za porodicu Kuzmić

Ministarstvo za izbjeglice i raseljena lica Republike Srpske obezbijediće jedan od vidova alternativnog smještaja za porodicu Kuzmić, koja je danas trebalo da bude deložirana iz banjalučkog naselja Česma, izjavio je pomoćnik ministra za izbjeglice i raseljena lica Drago Vuleta.

"Porodica Kuzmić dijeliće sudbinu svih korisnika alternativnog smještaja u smislu uključivanja u projekte i programe trajnog rješavanja stambenog pitanja", naveo je Vuleta.

On je pojasnio da će resorno ministarstvo do zakazivanja novog termina deložacije porodice Kuzmić, koja je u isključivoj nadležnosti Osnovnog suda Banjaluka, nastojati da obezbijedi najpovoljniji vid alternativnog smještaja - stambenu jedinicu koju bi ova porodica mogla otkupiti.

Vuleta kaže da je resorno ministarstvo bilo pristalo da drugoj strani iz Hrvatske plaća zakupninu za smještaj porodice Kuzmić u kući u kojoj se nalaze u Česmi na period od jedne godine dok im trajno ne bude riješeno stambeno pitanje.

"Druga strana nas je dovela, praktično, pred svršen čin tri dana prije deložacije Kuzmića, jer je zakonskom zastupniku prenijela da odustaje od ove mogućnosti jer sa tim nisu saglasni svi članovi te porodice", rekao je Vuleta.

On je dodao da resorno ministarstvo nema podataka da u Republici Srpskoj ima još slučajeva poput porodice Kuzmić, ali da ih je ranije bilo i da su rješavani obezbjeđivanjem privremenog alternativnog smještaja do trajnog rješavanja njihovog stambenog pitanja.

Vuleta je naveo da postoji mali broj sudskih postupaka koji se još vode u vezi sa vraćanjem imovine u Republici Srpskoj.

On je iznio podatak da je u Republici Srpskoj Hrvatima i Bošnjacima u 99,5 odsto slučajeva vraćena imovina i stanarska prava, te omogućeno vraćanje u ranije mijesto prebivališta.

Vuleta ističe da se, nakon usvajanja izmjena i dopuna Zakona o izvršnom postupku u parlamentu Republike Srpske 2009. godine, ne može desiti da dođe do jednostranog raskida ugovora o zamjeni nekretnina na relaciji Republika Srpska - Hrvatska.

"Sud u Hrvatskoj mora prvo priznati stranu sudsku presudu, a tražilac izvršenja iz Hrvatske mora uspostaviti prijašnje stanje u smislu da lice iz Republike Srpske vrati u posjed imovine i ponovo ga uknjiži u njegovu imovinu u Hrvatskoj", rekao je Vuleta.

Deložacija porodice Kuzmić iz banjalučkog naselja Česma, koju je za danas zakazao Osnovni sud u Banjaluci, odgođena je do daljeg.

Kuzmić je u avgustu prošle godine prilikom pokušaja deložacije prijetio da će zapaliti plinsku bocu u kući, ali je odustao od te namjere i tada je deložacija bila odgođena.

On je 1992. godine mijenjao svoju imovinu u mjestu Slavonski Kobaš kod Slavonskog Broda za imovinu Dragomira Budiše u banjalučkom naselju Česma.

Budiša je 2003. godine zatražio poništenje ugovora o zamjeni nekretnina, što je Osnovni sud u Banjaluci prihvatio.

 

Izvor: Srna