latinica  ћирилица
30/03/2017 |  17:19 ⇒ 19:49 | Autor: RTRS

Јusko: Problem neusvajanje politike sektora elektronskih komunikacija

Ministar komunikacija i transporta BiH Ismir Јusko i direktori tri telekom operatera zaključili su danas da neusvajanje Politike sektora elektronskih komunikacija BiH za period 2017-2021. godina sprečava potpuni razvoj ovog sektora u BiH.
Sarajevo - Ismir Јusko sa direktorom RAK-a - Foto: SRNA
Sarajevo - Ismir Јusko sa direktorom RAK-aFoto: SRNA

Na sastanku sa Јuskom, kojem su prisustvovali direktor Regulatorne agencije za komunikacije Predrag Kovač, direktor "BH telekoma" Mirsad Zaimović, izvršni direktor za nepokretnu mrežu "HT eroneta" Tomislav Ruk i generalni direktor "M:tela" Marko Lopičić, razgovarano je o problemima mreže četvrte generacije /4G/, kao i usvajanju Politike sektora elektronskih komunikacija BiH.

Јusko je istakao da je vrijeme jedini resurs koji nemaju zbog čega je održavanje ovog sastanka veoma značajno.

On očekuje da će Politika sektora elektronskih komunikacija BiH dobiti punu podršku Savjeta ministara BiH, jer na osnovu predočenih stavova predstavnika telekom operatere, nakon usvajanja Politike sektora, operateri su jedinstveni da mogu u roku od šest mjeseci uvesti 4G mrežu na cijeloj teritoriji BiH.

Kovač je naveo da Regulatorna agencija za komunikacije telekom operaterima može dodijeliti samo šest mjeseci testnog ispitivanja 4G tehnologije, bez mogućnosti produženja, do dobijanja stalne dozvole.

Zaimović je naglasio da su se dolaskom ministra Јuske na čelo Ministarstva mnoge stvari pomakle sa mrtve tačke, pa tako i one koje se tiču telekom operatera.

"Što se tiče `BH telekoma`, već nekoliko godina unazad imamo izdvojena sredstva za ovu namjenu koja ostaju zarobljena, jer nas država u tom pogledu ne prati. Ipak, mi u ovom trenutku nemamo sposobnu mrežu za ovu namjenu, što bi značilo dodatne investicije", rekao je Zaimović.

Lopičić je predložio da je najbolja opcija da odlukom Savjeta ministara BiH bude dodijeljena privremena ili trajna licenca za testno korišćenje i puštanje 4G mreže na postojećoj frekvenciji 1800.

Ruk očekuje da će Politika sektora biti usvojena što prije jer 4G mreža definitivno omogućava zadovoljstvo korisnika, veću propusnost, odnosno servise koji se dodatno ne naplaćuju već proširuju kvalitete u postojećem dijelu.

"Dok se u svijetu već razgovara i radi na uvođenju 5G mreža, BiH i Ukrajina su jedine zemlje u kojima se i danas koristi 3G mreža. 4G ili LTE je četvrta generacija mobilne mreže koja omogućava najbrži mobilni internet na mobilnom, tabletu ili kompjuteru", saopšteno je iz Ministarstva komunikacija i transporta BiH.

Izvor: Srna