Herenda spreman da dođe u BiH i svjedoči o zločinima AID-a
Kako navodi ovaj list, Herenda, koji već 21 godinu živi u Holandiji, posjeduje i državljanstvo te zemlje, iako u Ambasadi BiH u Hagu tvrde da nemaju informacije o tome.
Iako Holandija ne izručuje svoje državljane, Herenda se ne protivi izručenju BiH i bude na raspolaganju pravosudnim institucijama koje su za njim raspisale crvenu potjernicu Interpola.
Dolazak Herende mogao bi da se dogodi veoma brzo, navodi "Avaz".
Ova informacija, koja se pojavila u Tužilaštvu BiH prije nekoliko dana, unijela je veliki strah među pojedine bošnjačke lidere i bivše čelnike AID-a koji danima na razne načine i putem određenih medija i zvaničnika diplomatskog kora plasiraju neistinite informacije o istrazi u predmetu "Ugljen" i "Leutar", i to kako bi istragu odveli u drugom pravcu, a dolazak Herende u Sarajevo učinili nemogućim.
Dolazak Herende u BiH, iako je osumnjičen za ubistvo osam vojnika ЈNA u sarajevskom Velikom parku u aprilu 1992. godine, važan je zbog istrage u vezi sa likvidacijom Nedžada Ugljena, bivšeg zamjenika čelnika AID-a.
Herenda je, saznaje "Avaz", spreman na saradnju sa Tužilaštvom BiH u vezi sa ovim pitanjem.
Na okolnosti likvidacije Ugljena, Herenda nije dao iskaz punu 21 godinu, a sada je spreman da progovori i otkrije sve detalje.
Јedini uslov koji Herenda traži od pravosuđa BiH jeste njegova zaštita.
Izvor: SRNA