latinica  ћирилица
22/05/2017 |  19:44 | Autor: RTRS

Hag: Stanišić i Simatović da se vrate u pritvor

Međunarodni sud u Hagu naložio je Јovici Stanišiću i Franku Simatoviću Frenkiju da se do 30. maja vrate u sudski pritvor uoči ponovljenog suđenja.
Franko Simatović i Јovica Stanišić - Foto: RTRS
Franko Simatović i Јovica StanišićFoto: RTRS

Početak suđenja Stanišiću i Simatović zakazan je za 13. jun pred sudskim mehanizmom, pravnim nasljednikom Tribunala.

Bivši šef Službe državne bezbjednosti Srbije Stanišić (66) i njegov pomoćnik Simatović (67) optuženi su za zločine Hrvatima i Muslimanima tokom ratova u Hrvatskoj i BiH, 1991-95.

Obojica optuženih su trenutno na privremenoj slobodi u Srbiji.

Kako je prošle nedjelje, na pripremnom ročištu rekao predsjedavajući sudija Barton Hol sa Bahama, Stanišić je zatražio da ostane na privremenoj slobodi tokom prvog dijela ponovljenog suđenja, dok tužioci budu izvodili dokaze.

O tom zahtjevu, vijeće će uskoro odlučiti, kazao je sudija Hol, uz napomenu da drugooptuženi Simatović nije zatražio da ostane na privremenoj slobodi i nakon početka suđenja.

Iz današnje odluke o Stanišićevom povratku u pritvor nije jasno da li je taj zahtjev odbrane odbijen ili će sudije o njemu naknadno odlučivati.

Raspravno vijeće odobrilo je tužiocima da u spis uvedu iskaze ukupno 143 svjedoka, od kojih će neki biti u pisanom obliku. Tužilaštvo će izvođenje dokaza protiv Stanišića i Simatovića morati da završi za 104 radna sata.

Zbog Stanišićeve bolesti, po riječima sudije Hola, suđenje će se odvijati tri dana nedjeljno, sa dva jednoipočasovna dnevna zasjedanja između kojih će biti dva sata pauze.

Predsjedavajući sudija Hol naveo je da će se Stanišiću i Simatoviću ponovo suditi po istoj optužnici po kojoj im je Haški tribunal jednom već sudio.

Optužnica ih tereti za progon na rasnoj, vjerskoj i političkoj osnovi, ubistva, deportacije i prisilno premještanje hrvatskih i muslimanskih civila.

Poslije prvog suđenja, prvostepeno vijeće Haškog tribunala oslobodilo je 29. maja 2013. Stanišića i Simatovića krivice po svih pet tačaka optužnice.

Međutim, apelaciono vijeće Tribunala usvojilo je 15. decembra 2015. ključne osnove žalbe koju je na tu presudu uložilo Tužilaštvo. Poništilo je oslobađajuću presudu i naložilo da proces bude ponovljen.

Stanišić i Simatović su na privremenoj slobodi u Srbiji, na koju ih je Tribunal pustio 22. decembra 2015. pošto je sedam dana ranije apelaciono vijeće poništilo prvostepenu oslobađajuću presudu i naložilo da im bude suđeno ispočetka.

Kako su utvrdili ljekari u Hagu i u Beogradu, Stanišić pati od hronične bolesti organa za varenje (paučitis) i depresije.

Stanišićeva bolest imala je veliki uticaj na tok prvog suđenja, koje je u Hagu, poslije jednog neuspješnog pokušaja, počelo 2009.

Proces je zbog oboljenja prvooptuženog bio prekinut duže od godinu dana, a Stanišić je, prije nego što se vratio u sudnicu, jedno vrijeme pratio suđenje iz pritvora u Sheveningenu, preko video-veze.

Stanišića su, dok boravi na privremenoj slobodi, u Beogradu pregledali specijalista za stomačne bolesti i psihijatar koje je imenovao haški sud. Oni su zatim sudijama podnijeli izvještaj o Stanišćevoj sposobnosti da putuje i da mu bude suđeno.

Ti izvejštaji ljekara su povjerljivi, u skladu sa stavom suda da su medicinski podaci privatna stvar optuženih.

Prije prvog procesa, Stanišića i Simatovića uhapsile su vlasti Srbije tokom operacije Sablja poslije ubistva premijera Zorana Đinđića 12. marta 2003.

Stanišić je prebačen u Hag 11. juna, a Simatović 30. maja te godine.

U prvom pojavljivanju pred sudijom, izjasnili su se da nisu krivi za zločine za koje su optuženi.

Više puta prije i tokom prvog procesa, Tribunal je Stanišića i Simatovića puštao u Srbiju, na privremenu slobodu.

Izvor: Beta