latinica  ћирилица
26/06/2017 |  15:52 ⇒ 17:27 | Autor: RTRS

Јavno govoriti o stradanju srpskih žena u ratu (VIDEO)

Predsjednica Udruženja žena žrtava rata Republike Srpske Božica Živković Railić rekla je danas u Gradišci na obilježavanju Međunarodnog dana podrške žrtvama nasilja, da o svom ratnom stradanju javno govori ne samo zbog istine, već da podstakne druge Srpkinje koje su doživjele sličnu sudbinu da o tome svjedoče.
Obilježavanje Međunarodnog dana podrške žrtvama nasilja - Foto: SRNA
Obilježavanje Međunarodnog dana podrške žrtvama nasiljaFoto: SRNA

Railićeva je u Narodnoj biblioteci u Gradišci prisutnima govorila o svoja 322 dana stradanja i mučenja, koje je preživjela u Srebreniku.

Ona je navela da potkozarski odbor Udruženja ima 108 članica, koje su preživjele zatvore, logore i razne oblike nasilja i mučenja u ratu, ali da vrlo rijetko o tome javno govore.

- Nije dobro da se o tome ne govori i da se ne zna šta se dogodilo. Previše smo ružnih riječi čuli na račun srpskog naroda, da smo agresori, zlostavljači i genocidni narod, a niko neće da kaže da smo i mi žrtve rata. Što nas više svjedoči i govori istinu dokazaćemo da smo stradali kao i drugi narodi i da je rat nesreća za sve - naglasila je Railićeva.

Ona je navela da je Udruženje žena žrtava rata Republike Srpske dobilo status udruženja od javnog interesa i ima podršku predsjednika Srpske Milorada Dodika, Vlade Srpske, narodnih poslanika, ali i opštine Gradiške.

- Očekujemo da će do kraja godine poslanici Narodne skupštine usvojiti zakon koji će omogućiti da žene žrtve rata dobiju status i ostvare svoja prava - naglasila je Railićeva, dodajući da Udruženje ima ukupno 560 članica u Srpskoj.

Vršilac dužnosti direktora Narodne biblioteke Gradiška Snježana Miljković rekla je da su u ovoj ustanovi odlučili da na Međunarodni dan za podršku žrtvama nasilja omoguće građanima da čuju potresnu priču Božice Živković Railić, koja je bibliotekar u Osnovnoj školi "Petar Kočić" u Novoj Topoli.

Miljkovićeva je dodala da Biblioteka u svom fondu ima knjige, koje govore o nasilju i žrtvama nasilja i da kao ustanova žele da pomognu da se o tome javno govori, te da se na taj način nasilje smanji na najmanju moguću mjeru.

Izvor: SRNA