latinica  ћирилица
02/08/2017 |  20:25 ⇒ 20:42 | Autor: RTRS

"Borović, Selak i Vandić bombardovali srpske izbjeglice uz blagoslov Zagreba"

Imena hrvatskih pilota koji su bombardovali kolone srpskih izbjeglica na teritoriji BiH poznata su hrvatskom pravosuđu, ali ono odbija da ih procesurira i kazni.
Akcija Oluja -
Akcija Oluja

Direktor "Veritasa" Savo Štrbac za EuroBlic otkriva da o zločinima Hrvatske vojske za vrijeme akcije "Oluja" već dugo razmjenjuje informacije sa Tužilaštvom BiH koje je, prema njegovim riječima, otvorilo krivični predmet protiv 42 lica.

Međutim, Štrbac ističe da vlasti Hrvatske na svakom koraku sabotiraju istragu o zločinima HV na Petrovačkoj cesti, u Svodni kod Novog Grada, kao i u blizini graničnog prelaza kod Dvora na Uni gdje je, prema do sada prikupljenim podacima, početkom avgusta 1995. ubijeno najmanje 13 srpskih civila, dok ih je oko 100 teže i lakše ranjeno.

- Imao sam priliku da nezvanično "preletim" po povjerljivim dokumentima hrvatske vojske o uzletima njihovih borbenih aviona MIG-21 7. i 8. avgusta 1995, gdje se precizno navode lokacije s kojih su uzletali, opis borbenih misija i bombardovanja srpskih "motorizovanih i oklopnih kolona" kod Bravska i Svodne. Piloti koji su učestvovali u tim "borbenim" zadacima - a zapravo se radilo o raketiranju kolona nemoćnih srpskih izbjeglica - bili su Danijel Borović, Ivan Selak i Ivica Vandić – tvrdi Štrbac.

Pod posebnim istražnim radnjama 27 osoba

Štrbac kaže da su prethodnih godina u kancelariji "Veritasa" u Beogradu često boravili istražioci Tužilaštva BiH te da su, prema njegovim riječima, pokazivali veliko interesovanje za zločine koje su regularne hrvatske snage počinile nad Srbima na teritoriji BiH.

- Prošle godine smo iz Tužilaštva BiH dobili informaciju da istraga o zločinu na Petrovačkoj cesti, Svodni i Dvoru na Uni još traje, kao i da se pod posebnim istražnim radnjama nalazi 27 osoba, dok se još 15 nalazi u fazi prijave. Problem oko podizanja optužnica je u tome što Hrvatska ne dozvoljava pristup svojim arhivama tako da su brojni dokazi, kao i imena nalogodavaca i izvršilaca zločina i dalje nedostupni – kaže Štrbac.

Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih Milorad Kojić tvrdi da Zagreb pokušava sve kako bi zaštitio naredbodavce i počinioce zločina koji su na području zapadnokrajiških opština  počinjeni nad srpskim izbjeglicama iz Hrvatske.

- Iako postoji potpisani protokol o saradnji tužilaštava BiH i Hrvatske u procesuiranju ratnih zločina, Zagreb to uporno krši. Hrvati takođe ne poštuju ni međunarodne sporazume o uzajamnoj pravnoj pomoći i svoje državljane ne žele da procesuiraju za ratni zločin koji su počinili na teritoriji druge države – kaže Kojić.

Na Petrovačkoj cesti ubijeno 9 civila

Kojić kaže da je u bombardovanju kolone srpskih izbjeglica iz nekadašnje Republike Srpske Krajine 7. avgusta 1995. na Petrovačkoj cesti, u blizini sela Bravsko, ubijeno 9 civila, među njima četvoro djece u uzrastu od 6 do 13 godina.

- Već sljedećeg dana, 8. avgusta, hrvatski avioni napali su kolonu srpskih izbjeglica u Svodni kod Novog Grada, gdje je ubijeno troje i ranjeno nekoliko desetina nesrećnika koji su bježali iz RSK. Hrvatske i bošnjačke snage 7. avgusta počinile su zločin i kod Dvora na Uni, kada su presjekli kolonu srpskih izbjeglica i strijeljali najmanje jednog zarobljenika. Tužilački i istražni organi Republike Srpske predali su obimnu dokumentaciju hrvatskom pravosuđu o tim zločinima, ali zvanični Zagreb, očigledno, ne želi da kazni odgovorne – kaže Kojić.

Prikrivanje zločina

O pokušajima Hrvatske da prikrije zločine koje su njeni vojnici počinili nad Srbima u BiH za vrijeme "Oluje" i u kasnijim akcijama "Јužni potez" i "Maestral", najbolje svjedoči priznanje penzionisanog hrvatskog generala Ljube Ćesića Rojsa.

Gostujući u jednoj televizijskoj emisiji, on je u novembru prošle godine priznao da je lično, postupajući po naređenju nekadašnjeg ministra unutrašnjih poslova Gojka Šuška, zapalio na desetine hiljada dokumenata koji se odnose na akcije hrvatske vojske u zapadnom dijelu BiH.

Izvor: Blic