latinica  ћирилица
09/10/2017 |  07:32 ⇒ 09:15 | Autor: RTRS

Presuda Naseru Oriću- da li je pravda dostižna?

Sud BiH objaviće danas prvostepenu presudu ratnom komandantu tzv. ARBiH Naseru Oriću i pripadniku te vojske Sabahudinu Muhiću , optuženima za zločine nad srpskim ratnim zarobljenicima na području Srebrenice 1992. godine. U iščekivanju pravde, udruženja srpskih žrtava najavljuju prekid saradnje s pravosuđem BiH ukoliko Naser Orić ne dobije osuđujuću presudu.
Suđenje Oriću - Foto: RTRS
Suđenje OrićuFoto: RTRS

Istraga o ratnim zločinima jedinica pod komandom Nasera Orića pokrenuta je još 1994. godine, a intezivirana 2006. Da nije bilo hapšenja u Švajcarskoj u Tužilaštvu BiH ne bi se ni sjetili da imaju predmet protiv Orića.

Etničko čišćenje i uništavanje svega srpskog u Srebrenici započeto je u aprilu 1992. godine. Do kraja rata u šest podrinjskih opština ubijeno je 2.428 Srba, a među žrtvama Orićeve vojske je 47 djece. Sistematski su pljačkana i uništavana srpska sela, a kao po pravilu, Srbi su napadani na pravoslavne praznike- Božić, Petrovdan, Đurđevdan.

Ipak, Tužilaštvo je optužilo Nasera Orića i Sabahudina Muhića samo za ubistvo tri srpska zarobljenika.

Tužilac Tužilaštva BiH Miroslav Јanjić je, iznoseći završne riječi, zatražio kažnjavanje Orića i Muhića.

- Optuženi Naser Orić i Sabahudin Muhić počinili su krivična djela koja im se stavljaju na teret, te Tužilaštvo traži da ih Sud BiH proglasi krivim i izrekne sankciju u skladu sa zakonom - rekao je Јanjić.

S obzirom na obim počinjenog zločina i broj ubijenih Srba u Podrinju minimum pravde bila bi osuđujuća presuda za Orića i Muhića. S obzirom da ga je Hag već jednom oslobodio komandne odgovornosti i da Sud BiH bukvalno radi po matrici Haškog suda, oslobađajuća presuda za Nasera Orića ne bi bila iznenađenje, rezignirano zaključuju porodice ubijenih.

- Suđenje Naseru Oriću počelo je 26. januara 2016. godine i od samog početka sve liči na jednu običnu farsu. Prosto, samo se željelo da se zadovolji postupak, a presuda će pokazati šta je bio cilj. Kako stvari stoje mi se bojimo da će uopšte biti kazne, a ako se tako nešto desi onda mi, zaista, nismo nikakva pravno uređene država - kaže Radojka Filipović, iz Opštinske organizacije porodica zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila iz Bratunca.

Milorad Kojić, direktor Republičkog Centra za istraživanje rata,ratnih zločina i traženje nestalih Republike Srpske, izražava bojazan idshodom procesa protiv Orića.

- Živimo u državi u kojoj Bakir Izetbegović prima Nasera Orića kao heroja i obećava mu da on neće biti osuđen. Strah me je šta će biti od te presude - kaže Kojić.

Postoje brojni dokazi i izjave Bošnjaka da se Naser Orić enormno obogatio u ratu na prodaji humanitarne pomoći dok su muslimani u Srebrenici gladovali.

Huso Salihović, jedan od srebreničkih komandanata, u filmu "Izdani grad-Srebrenica" svjedoči o Orićevoj ulozi u ratnom kriminalu u ovoj opštini.

- Sve loše i dobro u Srebrenici u ratu vezuju su za Nasera Orića - tvrdi Salihović.

Naser Orić isticao se u bestijalnosti ne samo prema Srbima, već i prema sopstvenom narodu. Srebrenicu je napustio kada je bilo najteže, poslije rata izgradio je kriminalno-poslovnu karijeru i, pored svega, danas ga u Sarajevu slave kao nacionalnog heroja.

Predsjednik Organizacije zarobljenih i poginulih boraca i nestalih civila iz Srebrenice Branislav Vasiljević rekao je da će petnaestak članova ove i bratunačke organizacije porodica poginulih prisustvovati danas izricanju presudepred Sudom BiH komandantu takozvane Armije BiH u Srebrenici Naseru Oriću.

Članovi porodica stradalih Srba danas na izricanju resuda Oriću

On ističe da činjenica da u optužnici protiv Orića nisu obuhvaćeni brojni zločini počinjeni nad srpskim civilima pod njegovom komandom ili uz njegovo lično učešće govori da Tužilaštvo BiH želi umanjiti krivicu i Orićevu odgovornost relativizovati.

Vasiljević podsjeća da je Orić optužen u avgustu 2015. godine za tri pojedinačna ubistva, i to sudije Slobodana Ilića u Zalazju kod Srebrenice, Mitra Savića i Milutina Miloševića u bratunačkim selima Kunjerac i Lolići.

On pita pravosuđe BiH zašto optužnicom nisu obuhvaćena i ne pominju se masovna ubistva i zločini koja su Orić i njegovi potčinjeni počinili u Gnioni, Ratkovićima, Brežanima, Zagonima, Krnjićima, Zalazju, Podravanju, Fakovićima, Bjelovcu, Kravici, Skelanima i drugim selima u ove dvije opštine, ali i na području vlaseničke i zvorničke opštine.

"Bez obzira kakva presuda bude izrečena Oriću i njegovom pratiocu Sabahudinu Muhiću, mi tražimo od Tužilaštva BiH da podigne optužnicu protiv Orića i ostalih počinilaca za zločine u navedenim i drugim selima u srednjem Podrinju u kojima su stradale stotine civila", rekao je Vasiljević Srni.

Prema njegovoj ocjeni, Orić treba da odgovara i za ubistva svih Srba koji su ostali u Srebrenici na početku rata kao lojalni tadašnjoj muslimanskoj vlasti, ali i za ubistva pripadnika muslimanskog naroda koji u nekom trenutku nisu poslušali njegovu komandu.

Vasiljević je izrazio sumnju u objektivnost i nepristrasnost suda koji je omogućio Oriću da se brani sa slobode i utiče na svjedoke koji su u toku suđenja mijenjali iskaze u što su se mogli uvjeriti svi koji su i djelimično pratili ovo suđenje.

"Svaka kazna za Orića, izuzev maksimalne, je neprihvatljiva za porodice srpskih žrtava i pokazala bi pristrasnost i da Sud BiH postoji samo za osuđivanje Srba, što je neprihvatljivo i što vodi do potpunog nepovjerenja i raspada ove države", zaključio je Vasiljević.

Vasiljević ističe da porodice srpskih žrtava očekuju podizanje nove obuhvatnije optužnice protiv Orića za brojne zločine koji su počinjeni nad Srbima u ovom kraju, a nisu procesuiorani.

Izvor: RTRS/SRNA