Počeli radovi na prvoj dionici pruge Beograd-Budimpešta (VIDEO)
Brzinom od 200 kilomatara na sat, putovaće se vozovima od Beograda do Budimpešte. Radovi na najvrednijem pojedinačnom projektu u istoriji Srbije, modernizaciji pruge do prestonice Mađarske, svečano su počeli! Kada budu završeni, Srbiju će postaviti na svjetsku željezničku mapu, jer će postati dio projekta “ Јedan pojas - jedan put”.
Umjesto 70, kroz Srbiju će se putovati 200 kilomatara na sat. Umjesto za osam, do Budimpešte će se od Beograda stizati za manje od tri sata. Remontom starog i dodavanjem još jednog kolosijeka, Srbija će konačno dobiti svoju prvu brzu prugu.
"Projekat modernizacije pruge Beograd - Budimpešta pokazuje još jednom kako se pametno strateški razvija Srbija. Zato što smo krenuli u brzu izgradnju koridora 10 i 11. Time se Srbija konačno etablira kao centralno sjedište ovog dijela Evrope", rekla je premijerka Srbije Ana Brnabić.
Izvođač radova, kompanija Čajna reilvejz internešnal, poslala je, kažu, tim sa najbogatijim iskustvom. Remont će, ipak, potrajati šest godina, a koštaće oko dvije milijarde dolara.
U ovom trenutku, prosječna brzina vozova u Srbiji je 35 kilomatara na sat, a u pruge se nije ulagalo posljednjih 30 godina. Projekat “Kolosijek budućnosti“, u velikom stilu postaviće Srbiju kao centralno transportno čvorište ovog dijela Evrope.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Srbije Zorana Mihajlović istakla je da je današnji dan važan za Srbiju i za najveći globalni projekat "Јedan pojas", kao i za srpsko-kineske odnose.
"Ovo je najveći projekat u Evropi po vrijednosti, a u Srbiji najveći pojedinačni po vrijednosti. Srbija je danas postala dieo najvećeg svjetskog regionalnog projekta 'Јedan pojas, jedan put' i mi smo na to ponosni", rekla je Mihajlovićeva.
Direktor infrastrukture "Železnica Srbije" Miroljub Јevtić naveo je da će ova dionica dijelom imati četiri kolosijeka, što će biti prva takva pruga u Srbiji, a njom će se putnički vozovi kretati brzinom od 200 kilometara na čas, a teretni brzinom od 120 kilometara na čas.
Srpski vozovi najprije će protutnjati dionicom do Stare Pazove, koja će biti završena za tri godine.
Umjesto prelaza biće sistem nadvožnjaka i podvožnjaka, uvešće se kabinska signalizacija i sva infrastruktura, s kojom će se moći reći da sve što ima Evropa ima i Srbija, kažu u Željeznicama Srbije.