latinica  ћирилица
29/11/2017 |  13:47 ⇒ 18:17 | Autor: RTRS

Kesić: Realno očekivati da sankcije Dodiku budu ukinute

Šef Predstavništva Republike Srpske u SAD Obrad Kesić ocijenio je danas u Banjaluci da je realno očekivati da američke sankcije predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku budu ukinute.

"Realno je da očekujemo ukidanje sankcija, ali je problem što u državnim institucijama SAD postoji vakuum, jer su u Stejt departmentu, od oko 40 najviših funkcija, imenovani ljudi samo na 10, što traje oko godinu dana mandata novog predsjednika", rekao je Kesić.

On je naveo da nikada sporije nije postavljana administracija na vlast u SAD.

"Imamo taj problem i sa Ministarstvom finansija koje je zaduženo za sprovođenje sankcija, tako da nemamo pomoćnog podsekretara koji je zadužen za ovo pitanje. Imamo nekog ko je vršilac dužnosti, ali ta osoba je učestvovala u donošenju odluke, te je nerealno očekivati da će sada promijeniti mišljenje", rekao je Kesić.

Istakao je da u Stejt departmentu sankcije koriste kao neku vrstu osvete.

"Prošli mjesec imali ste niz kaznenih mjera koje su uvedene političarima u Albaniji koji su bili najodaniji američkoj administraciji, poput predsjednika Salija Beriše, te su za njihovu unučad koja studiraju u SAD oduzeli vize", naveo je Kesić.

Prema njegovim riječima, kažnjeni su i bivši ministri, uključujući i ministra odbrane Albanije koji je bio ministar kada je ova zemlja ušla u NATO, zato što nisu podržali promjenu ustavnog zakona u Albaniji.

"Isti ljudi u Stejt departmentu koji su odlučivali o sankcijama Dodiku, odlučili su da u ovoj situaciji isto tako koriste ovu grubu moć i da svoju frustraciju iskažu uvođenjem sankcija djeci koja nisu učestvovala u donošenju bilo kakave političke odluke", rekao je Kesić.

Izvor: SRNA