latinica  ћирилица
28/02/2018 |  07:55 ⇒ 01/03/2018 | 07:56 | Autor: RTRS

NSRS-sutra dan za glasanje (VIDEO)

Sjednica Narodne skupštine Republike Srpske biće nastavljena sutra raspravom o informaciji o aktivnostima Srpske u oblastima regionalne i institucionalne saradnje.
Narodna skupština Republike Srpske - Foto: RTRS
Narodna skupština Republike SrpskeFoto: RTRS

Predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nedeljko Čubrilović rekao je, nakon pauze, da se večeras bez potrebe ušlo u konflikt u Narodnoj skupštini, nakon čega je prekinuo večerašnje zasjedanje.

Prethodno su poslanici opozicije zatražili da rasprava o ovoj informaciji bude nastavljena sutra.

Njihov zahtjev tada nije prihvatio potpredsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, koji je predsjedavao sjednicom, pojasnivši da je većina poslanika saglasna da informaciju treba razmotriti večeras.

Na dnevnom redu su i interpelacije opozicije o politikama u oblasti zdravstvenog i penzionog sistema, te upravljanja javnim preduzećima.

Sjednica će biti nastavljena u 10.00 časova.

Direktor Republičkog zavoda za geološka istraživanja Dragan Mitrović izjavio je u NSRS da je u okviru dugoročnih osnovnih geoloških istraživanja izrađeno više preglednih karata koje imaju primjenu kod izrade prostornih planova i auto-puteva, te pružaju važne podatke za planiranje u rudarstvu, vodoprivredi i u zaštiti životne sredine.

Govoreći o realizaciji Dugoročnog programa razvoja osnovnih geoloških istraživanja Srpske za period 2014. do 2017. godine, Mitrović je najavio da će ove godine biti promovisana seizmotektonska karta Republike Srpske koja predstavlja skup podataka o mogućim izvorima zemljotresa.

Naveo je da ova karta imaju primjenu kod izrade prostornih planova, auto-puteva, karti seizmičkog rizika, osjetljivosti terena na klizišta. Najavio je da je u planu izrada i metalogenetske karte, odnosno pregledne karte mineralnih sirovina, kao i pregledne geohemijske i geoekološke karte.

Mitrović je podsjetio da se Dugoročni program razvoja osnovnih geoloških istraživanja u Srpskoj za period 2014. do 2029. godine realizuje putem 12 makro-projekata.

NSRS razomotrila Izvještaj o traženju nestalih i procesuiranju ratnih zločina

Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je Izvještaj o analizi i planu aktivnosti po pitanju traženja nestalih, istraživanju i procesuiranju ratnih zločina. Poslanici razmatraju Izvještaj o saradnji institucija Srpske sa sudom u Hagu tokom 2016. godine. Dvadeset tri godine nakon završetka rata, 1.672 lica srpske nacionalnosti i dalje se vode kao nestala, a u spomen kosturnicama još je 644 neidentifikovanih žrtava. Do zastoja u traženju nestalih lica došlo je formiranjem Instituta za nestala lica BiH, istakao je Milorad Kojić, direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i nestalih civila. U bazu Centra do sada su uneseni podaci za 29.099 smrtno stradalih lica srpske nacionalnosti, od čega 2.638 žena i 373 djece. Popisivanje srpskih žrtava, prvi put na institucionalnom niovu, od velike je važnosti, smatraju u Klubu SNSD-a.

Najviše primjedbi bilo je na rad Suda i Tužilaštva BiH. Poslanici su naveli brojne primjere Srba koji su osuđeni za ratne zločine samo na osnovu lažnih svjedočenja, koja su najčešće dali pokajnici, u zamjenu za niže kazne. Primjedbe su imali i iz Koalicije Domovina, navodeći da se Izvještaj bavi samo jednim narodom.

U prijepodnovnem dijelu zasjedanja poslanici su razmotrili Prijedlog statističkog programa Republike Srpske za period do 2021. godine čiji je cilj osiguranje statističkih podataka. U diskusijama poslanike opozicije je zanimalo kakvi su odgovori iz Upitnika danas u Sarajevu uručeni predstavnicima Evropske komisije, jer nisu bili usaglašeni podaci iz popisa stanovništva.

22.24 - Vlada Republike Srpske i republički organi uprave su u 2017. godini nastavili sa sprovođenjem aktivnosti s ciljem uspostavljanja i jačanja saradnje u svim oblastima od interesa za Srpsku, ističe se u informaciji o aktivnostima Republike Srpske u oblastima regionalne i institucionalne saradnje.

Ministar za ekonomske odnose i regionalnu saradnju Republike Srpske Zlatan Klokić naglasio je da su sprovođene aktivnosti na planu jačanja regionalne i institucionalne saradnje sa predstavnicima regionalnih vlasti, posredstvom realizacije potpisanih sporazuma, protokola i memoranduma o saradnji.

"U skladu sa Sporazumom o uspostavljanju specijalnih paralelnih odnosa između Republike Srpske i Srbije kontinuirano su preduzimane aktivnosti na jačanju i intenziviranju međusobne saradnje, kako na institucionalnom nivou, tako i saradnje u oblasti privrede, prvenstveno na realizaciji prekograničnih i regionalnih infrastrukturnih i drugih projekata, kao i u oblastima od obostranog interesa", rekao je Klokić u Narodnoj skupštini, obrazlažući informaciju.

On je naveo da je Vlada Republike Srpske nastavila sa kontinuiranim radom na usaglašavanju zajedničkih stavova i dobroj koordinaciji unutar institucija Republike Srpske i uključivanju Srpske u sve aktivnosti koje se sprovode na nivou BiH, kao i kvalitetnijem i većem stepenu informisanosti i koordinacije između svih nivoa vlasti u BiH.

"Nastavljene su i aktivnosti koje proizilaze iz članstva BiH u regionalnim inicijativama i međunarodnim organizacijama, u kojima institucije Republike Srpske učestvuju i o čemu redovno izvještavaju", naveo je Klokić.

On kaže da su Republički organi uprave i u 2017. godini učestvovali u brojnim aktivnostima u okviru saradnje na regionalnom i međunarodnom nivou, kako u okviru realizacije međunarodnih i regionalnih projekata, tako i u okviru učešća na međunarodnim skupovima i konferencijama.

"Republika Srpska je, i u 2017. godini, kao potpisnica svih aneksa koji čine Opšti okvirni sporazum za mir u BiH, podnijela dva redovna izvještaja Savjetu bezbjednosti UN u kojima su iznesena mišljenja i stavovi institucija Republike Srpske na aktuelna pitanja u Srpskoj i BiH", istakao je Klokić.

Poslanik NDP-a Dragan Čavić upitao je Klokića koliko Republika Srpska plaća lobističke kuće u inostranstvu?

"Čini mi se da je bolje da niste plaćali, jer su predsjedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku SAD uvele sankcije", rekao je Čavić.

U Narodnoj skupštini data je desetominutna pauza na zahtjev opozicije, koja traži da rasprava o ovoj informaciji bude nastavljena sutra.

Oni su burno reagovali i nisu željeli da sjednu u svoje poslaničke klupe jer zahtjev nije prihvatio potpredsjednik Narodne skupštine Nenad Stevandić, koji je predsjedavao sjednici, pojasnivši da je većina poslanika saglasna da informaciju treba razmotriti večeras.

21.05 - Republika Srpska je u 2016. godini ispunila propisane obaveze i sprovela intenzivne aktivnosti koje se odnose na saradnju sa Međunarodnim krivičnim sudom za ratne zločine počinjene na području bivše Јugoslavije, navodi se u izvještaju o saradnji institucija Srpske sa ovim sudom.

Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić istakao je da su sve obaveze i nalozi koje su institucijama Republike Srpske dostavljene od Međunarodnog krivičnog suda i timova odbrane optuženih lica izvršene u rokovima predviđenim propisima.

"Obim zahtjeva smanjen je u odnosu na prethodne godine, s obzirom na to da je u radu ovog suda ostao samo mali broj neriješenih predmeta", rekao je Kojić, obrazlažući ovaj izvještaj.

20.06 - Predsjednik NSRS Nedeljko Čubrilović izjavio je  da je potrebno dati veću podršku Republičkom centru za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih civila koji dobro radi svoj posao i koji bi jednog dana trebalo da postane institut.

"U vremenu kada nema dovoljno novca, urađeno je mnogo i potrebno je dati veću podršku ovom centru", rekao je Čubrilović tokom rasprave o izvještaju o analizi i planu aktivnosti po pitanju traženja nestalih, istraživanju i procesuiranju ratnih zločina.

Poslanik SP-a Slobodan Protić, koji je kao član skupštinskog Odbora za predstavke i žalbe obišao skoro sve zatvore u BiH, kaže da u zatvorima sigurno ima lica koja su potpuno nevino osuđena.

Poslanik NDP-a Dragan Čavić ukazao je na potrebu da ovaj centar bude pretvoren u institut, čime bi "dobio na težini", mogao da prikuplja istorijsku građu, sarađuje sa drugim institutima i širi istinu u svijet.

Direktor Centra Milorad Kojić rekao je u završnoj riječi da je prepoznat rad ovog centra koji je zajedno sa Vladom Srpske i Ministarstvom pravde uradio onoliko koliko je bilo moguće.

"Kada su u pitanju lažna svjedočenja, imamo indicija i saznanja o tome. Problem lažnih svjedoka na osnovu kojih su nevini osuđeni klasičan je `dil` tužilaca i takvih svjedoka", rekao je Kojić.

On ističe da je dio takvih "dilova" zaštita tužilaca i tužilaštva, a posebno Tužilaštva BiH da takva lica više neće biti procesuirana.

18.16 - Potpredsjednica Narodne skupštine Republike Srpske Sonja Karadžić Јovičević navela je da je Centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih civila svoj zadatak shvatio ozbiljno tek kada je za direktora došao Milorad Kojić i njegov tim, a da svoju ulogu nije izvršavao dok je na njegovom čelu bio Јanko Velimirović.

Ona je tokom rasprave o izvještaju o analizi i planu aktivnosti po pitanju traženja nestalih, istraživanju i procesuiranju ratnih zločina, podsjetila da Centar ima specifičan zadatak i da se suština njegovog posla sastoji u istraživanju zločina koji se pripisuju Srbima i zločina nad Srbima.

"Republiku Srpsku je 14 godina u Hagu predstavljao oficir za vezu Trivun Јovičić koji je trebalo da pomaže optuženima i nije uradio ništa, a na godišnjem nivou je dobio od Srpske oko 700.000 KM. On je radio kao potrčko Haškog tribunala i samo za račun haškog Tužilaštva", istakla je Јovičevićeva.

Ona je upitala postoji li bilo kakva namjera gonjenja funkcionera koji nisu ništa radili, to jest za ono što su radili protiv interesa Srpske.

Ministar pravde Republike Srpske Anton Kasipović rekao je da, prema saznanjima i tvrdnjama, ima nevinih koji leže u zatvorima.

"To je strašno i kao čovjek sam nesrećan zbog spoznaje da negdje neko služi zatvrosku kaznu, a da nije kriv", naveo je Kasipović.

15.07 - Poslanik PDP-a Branislav Borenović ukazao je danas na činjenicu da se srpska lica osuđuju za ratni zločin koji nisu počinili, usljed lažnih izjava stvarnih počinilaca koji kao saradnici tužilaštava daju lažne izjave da bi im se umanjila kazna, te istakao da se to mora prekinuti.

On je tokom rasprave u Narodnoj skupštini Srpske o izvještaju o analizi i planu aktivnostima o traženju nestalih, istraživanju i procesuiranju ratnih zločina kao primjer naveo Dušana Јankovića koji je osuđen na 23 godine zatvora zbog zločina nad Korićanskim stijenama.

Borenović je rekao da je Јankovića osuđen na osnovu lažnih izjava stvarnog počinoca tog zločina da bi mu se smanjila zatvorska kazna, iako istražioci Agencije za istrage i zaštitu BiH nisu dobili nijednu izjavu Bošnjaka da je Јanković učestvovao u tom zločinu.

On je kao drugi primjer naveo Predraga Devića koji je osuđen na višegodišnju zatvorsku kaznu na osnovu izjave koju je svjedok dao, takođe, da bi mu bila smanjena izrečena kazna.

"Ovakve stvari se moraju prekinuti zbog nevino osuđenih ljudi, ali i zbog žrtava", dodao je Borenović.

Poslanik NDP-a Dragan Čavić naveo je slučaj generala Novaka Đukića koji je osuđen retroaktivnom primjenom zakona, bez mogućnosti revizije postupka.

Poslanik SNSD-a Vlado Gligorić pohvalio je rad Republičkog centra za istraživanja rata, ratnih zločina i traženja nestalih, koji je uradio mnogo na da se na institucionalan način pristupi prikupljanju podataka o dešavanjima tokom rata u BiH.

"Demografska služba Haškog tribunala već je umanjila broj stradalih Srba, a to isto je uradilo i Sarajevo, što može biti i opasno za Srpsku. Zbog toga je veoma pohvalna baza podataka o srpskim žrtavama, koju prati i odgovarajuća dokumentacija", naglasio je Gligorić.

Poslanik SNSD-a Danijela Mrda rekla je da je odnos prema žrtvama, ali i pričanje o žrtvama proteklog rata kompleksan i težak, pohvalivši izuzetan odnos ovog centra sa nevladinim organizacijama i udruženjima.

Prema njenim riječima, veoma je dobar rad na publikovanju dešavanja iz proteklog rata, ističući onu o NATO bombardovanju i granatiranju osiromašenim uranijumom, zbog čega znatan broj stanovništva sa tih područja obolijeva od teških bolesti kao što je rak.

Poslanik koalicije "Domovina" Admir Čavka rekao je da se podneseni izvještaj bavi samo žrtvama jednog naroda i da bi to trebalo ispraviti.

"Ovdje postoji mnogo istina. Svaka žrtva zaslužuje pravdu, a svaki zločinac kaznu", dodao je Čavka.

14.20 - Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i nestalih civila Milorad Kojić izjavio je da se, zaključno sa avgustom 2017. godine, traži još 1.672 lica i da do zastoja u traženju nestalih Srba dolazi formiranjem Instituta za nestala lica BiH.

On je, podnoseći izvještaj o analizi i planu aktivnosti na traženju nestalih, istraživanju i procesuiranju ratnih zločina, naveo da su od ukupnog broja lica za kojim se traga 1.025 civili, od čega devetoro djece i 316 žena.

Kojić je kao primjer zastoja u traženju Srba koji je nastao formiranjem Instituta naveo da je za prvih pet mjeseci rada tog instituta identifikovano 600 Bošnjaka i osam Srba, i da su takvi poražavajući rezultati postali praksa i u narednim godinama.

Kojić je dodao da su za 1.329 lica sa spiska nestalih, članovi njihovih porodica dali krv za DNK analizu, čime su stvorene pretpostavke za spajanje i dobijanje pozitivnih DNK nalaza.

On je naveo i da ICMP, koji je i suosnivač Instituta za nestala lica BiH, uporno brani rad Instituta, na koji ima i veliki uticaj, podsjetivši na stav Srpske da je najvažnije reformisati taj institut tako što bi u budućem radu bio oslobođen uticaja te komisije, kao i da je potrebno obezbijediti učešće institucija Srpske u izboru članova Kolegijuma direktora, Upravnog i Nadzornog odbora Instituta.

Prema njegovim riječima, urađen je projekat popisa i evidentiranja srpskih žrtava i u bazi podataka ima 29.099 smrtno stradalih lica srpske nacionalnosti koje prati više od 82.000 dokumenata.

13.45 - Direktor Republičkog zavoda za statistiku Radmila Čičković istakla je danas da je cilj Prijedloga statističkog programa Republike Srpske od 2018. do 2021. godine osiguranje izrade konzistentnih i uporedivih statističkih podataka.

Čičkovićeva je rekla da su ciljevi i što objektivnije prikazivanje stvarnog stanja i distribucija podataka pravnim korisnicima na nepristrasan način, te da statistički budu praćene pojave važne za organe koji donose odluke.

Ona je istakla da je Prijedlog programa pripremljen u saradnji sa Ministarstvom finansija Republike Srpske, Ministarstvom pravde, Ministarstvom unutrašnjih poslova, Ministarstvom rada i boračko-invalidske zaštite, Fondom za zdravstveno osiguranje, Institutom za javno zdravstvo, Fondom PIO, Agencijom za bankarstvo i Hidrometeorološkim zavodom.

Poslanici opozicije upitali su kakvi su odgovori iz Upitnika danas u Sarajevu uručeni predstavnicima Evropske komisije, jer nisu bili usaglašeni podaci iz popisa stanovništva?

Odgovarajući poslanicima opozicije, potpredsjednik Vlade Srpske Srebrenka Golić rekla je da su poslati podaci u skladu sa odlukama Narodne skupštine Republike Srpske koji se odnose na popis stanovništva i da je Brisel prihvatio odgovore iz Srpske, kao i one iz Federacije BiH.

Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je navedeni document.

11.46 - Predsjednik Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske Vladislav Vladičić izjavio je danas da u ovoj godini neće biti povećanja cijene električne energije.

Vladičić je u završnoj rječi o prijedlogu budžeta Regulatorne komisije za ovu godinu u Narodnoj skupštini Srpske istakao da nema nijednog njegovog fiktivnog naloga, niti je u bilo kojem nalogu ili računu "promijenjeno slovo ili brojka".

Opozicioni poslanici su postavljali pitanje tokom rasprave da li se i njegovo ime nalazi u "naručenim fiktivnim računima koje je radio nastavnik likovnog iz Trebinja".

Vladičić je naglasio da će dostaviti dokumentaciju poslanicima i poslaničkim klubovima u vezi sa malim hidroelektranama, izdavanjem dozvola za njihovu gradnju, te visinom naknada.

On je rekao da treba dati veću pažnju pitanju kvaliteta snabdijevanja strujom.

11.20 - Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Dragoljub Davidović insistirao je da se "utvrde pravila igre" da, ako zbog greške isporučioca električne energije dođe do prekida u snabdijevanju strujom, osim elementarnih nepogoda ili vanrednih okolnosti, potrošač ima pravo na naknadu štete koju je pretrpio.

"To je pitanje uvođenja odgovornosti u elektroprivredu, jer potrošač nije ničim zaštićen. Kvalitet podrazumijeva stabilnost napona, frekvencije, a na prostorima Srpske ima područja gdje se bez najava potrošačima isključuje struja više puta dnevno", rekao je Davidović u Narodnoj skupštini Srpske tokom diskusije o Prijedlogu budžeta Regulatorne komisije za energetiku Srpske, navodeći da je u radu te komisije za ovu godinu predviđen i rad na pravilniku o regulaciji kontrole snabdijevanja.

Poslanici NDP-a Zdravko Krsmanović i SDS-a Miladin Stanić su tokom diskusije tvrdili da je predsjednik Komisije za energetiku Srpske Vladislav Vladičić "jedan od aktera koji je tražio krivotvorenje", te da, ako je to tačno, Vladičić podnese ostavku.

Poslanik PDP-a Branislav Borenović postavio je pitanje da li će ove godine doći do poskupljenja struje, kao i pojašnjenje da li će biti uvedena akciza na struju, koja se pominje u posljednje vrijeme.

Poslanik SNSD-a Srđan Milović rekao je da je, prema njegovim informacijama, u toku obimna istraga u vezi sa raznim vrstama falsifikata koje je radio trebinjski nastavnik likovnog, tvrdeći da će ta istraga pokazati da je najmanje takvih falsifikata iz elektroenergetskog sektora.

10.30 - Prijedlog budžeta Regulatorne komisije za energetiku Republike Srpske za ovu godinu iznosi 2.524.506 KM, rekao je danas predsjednik ove komisije Vladislav Vladičić. Vladičić je, obrazalagajući ovaj prijedlog u Narodnoj skupštini Srpske, rekao da su prihodi i rashodi planirani u tom istom iznosu.

On je naveo da su investiciona ulaganja u ovoj godini planirana u iznosu većem od 224.000 KM, što je više za 9,96 odsto u odnosu na prošlu godinu radi izgradnje zgrade za potrebe ovog regulatora.

U Prijedlogu budžeta navodi se da najveću stavku u prihodima od 2,52 miliona KM čine prihodi od regulatornh naknada od korisnika dozvola za obavljanje energetskih djelatnosti, koji čine više od 99 odsto ukupnih prihoda.

Pred poslanicima će biti i izvještaji o analizi i planu aktivnosti u traženju nestalih, istraživanju i procesuiranju ratnih zločina, o saradnji institucija Republike Srpske sa Međunarodnim krivičnim sudom za ratne zločine u 2016. godini, kao i dvije interpelacije na prijedlog opozicije.

Parlament Srpske razmotrio je Nacrt strategije borbe protiv korupcije u Srpskoj do 2022. godine.

Počiva na tri stuba – edukaciji, prevenciji i represiji, a kroz aktivan angažman relevantnih učesnika, cilj je manje korupcije u svim sferama društva.