latinica  ћирилица
26/07/2018 |  17:01 ⇒ 20:19 | Autor: SRNA

SNSD - DNS: Mektić najodgovorniji za eskalaciju migrantske krize

Klubovi poslanika SNSD-a i DNS-a u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH danas su pokrenuli inicijativu za glasanje o rekonstrukciji Savjeta ministara, odnosno smjeni ministra bezbjednosti Dragana Mektića, ističući da je jasno da odgovornost za eskalaciju migrantske krize snose ovo ministarstvo i posebno Mektić.
Dragan Mektić - Foto: RTRS
Dragan MektićFoto: RTRS

"Od početka ove godine BiH je suočena sa ozbiljnom migrantskom krizom koja svakog dana postaje sve veća prijetnja političkoj stabilnosti i bezbjednosti svih građana BiH", piše u inicijativi poslaničkih klubova SNSD-a i DNS-a za rekonstrukciju Savjeta ministara.

Navodeći podatke nadležnih institucija i policijskih agencija da je od januara ove godine u BiH ušlo skoro 10.000 migranata iz visokorizičnih zemalja Bliskog istoka, podnosioci inicijative ističu da u većini slučajeva ti ljudi nemaju nikakvih dokumenata, što pojačava sumnje da se među njima nalaze i lica koja predstavljaju opasnost po javni red i mir te bezbjednost građana.

"Sasvim je jasno da punu odgovornost za eskalaciju migrantske krize snosi, prije svega, Ministarstvo bezbjednosti u Savjetu ministara, te posebno ministar Mektić, koji je tokom prvih nekoliko mjeseci ove godine, a i ranije, ignorisao, minimizirao, relativizovao, pa čak i ismijavao ozbiljna upozorenja institucija Republike Srpske, kao i nekih drugih institucija na nivou BiH, koje su raspolagale informacijama da bi se BiH u ovoj godini mogla suočiti sa opasnim migrantskim talasom", naglašava se u inicijativi.

Poslanici SNSD-a i DNS-a dodaju da je Mektić lažnim i neprovjerenim informacijama s kojima je često izlazio u javnost snažno doprinio nespremnosti institucija BiH za suočavanje s velikim talasom migranata.

"Istovremeno, postoje vrlo ozbiljne informacije da su pojedinci iz institucija BiH, posebno iz Ministarstva bezbjednosti u Savjetu ministara, u saradnji sa međunarodnim humanitarnim organizacijama, bili umiješani u produkovanje migrantske krize u BiH s ciljem sticanja materijalne koristi kroz korištenje sredstava EU i donatorskih sredstava namijenjenih za pomoć u smještaju, ishrani i zdravstvenoj zaštiti migranata", navodi se u pisanom prijedlogu za glasanje o rekonstrukciji Savjeta ministara.

Podnosioci inicijative podsjećaju na zaključak sa 48. sjednice Zajedničke komisije za odbranu i bezbjednost BiH kojim je od oba doma Parlamentarne skupštine BiH zatraženo da, u skladu sa Zakonom o parlamentarnom nadzoru, formiraju istražnu komisiju koja bi izvršila parlamentarnu istragu nad institucijama BiH koje nisu izvršile obaveze u vezi sa migrantskom krizom.

"Umjesto da radi posao iz nadležnosti Ministarstva bezbjednosti BiH, otkloni razloge za nezadovoljstvo i strah građana, kao i za opravdane proteste predstavnika lokalnih zajednica pred zgradom Parlamentarne skupštine BiH, ministar Mektić svoju funkciju evidentno je zloupotrebljavao u političke svrhe i koristio je za neistinite i klevetničke napade na institucije Republike Srpske", upozoravaju poslanici SNSD-a i DNS-a.

Oni dodaju da su se ti neargumentovani i neistiniti napadi, posebno na Ministarstvo unutrašnjih poslova Republike Srpske, pojačali u trenutku kada je migrantska kriza dostigla vrhunac i kada se Mektić, zajedno sa kompletnim Savjetom ministara, našao u bezizlaznoj situaciji.

Poslanici SNSD-a i DNS-a vjeruju da su klevetničke optužbe na račun institucija Republike Srpske posljedica neznanja, nestručnosti, zlonamjernosti i potpunog odsustva volje ministra Mektića da obavlja funkciju na koju je izabran.

"Ovo su razlozi zbog kojih poslanici Kluba SNSD-a i DNS-a u Predstavničkom domu upućuju prijedlog za glasanje o potrebi rekonstrukcije Savjeta ministara , odnosno o smjeni ministra bezbjednosti Dragana Mektića", navodi se u inicijativi koju bi Predstavnički dom trebalo da razmatra na sjednici 4. septembra.

Inicijativu su potpisali poslanici SNSD-a Staša Košarac, Lazar Prodanović, Dušanka Majkić, Nikola Špirić, Milica Marković, Miroslav Milovanović, te DNS-a Borislav Bojić, Đorđo Krčmar i Јovan Vukovljak.