

Formiranje vlasti u FBiH moglo bi da potraje?
Politički avanturizam SDA i Bakira Izetbegovića, koji je nakon prethodnih izbora "po svojoj mjeri" mešetario i krojio koalicije – partnerstvo napuštao pa zanavljao, pravio salto mortale - nakon posljednjih, mogao bi da košta vlasti.
Izborni pobjednici u bošnjačkom korupsu jesu, ali im se ipak "smiješi" nemilost opozicije. Sarajevski kanton i u njemu opština Centar – Izetbegoviću "važnija od 10 drugih", za pregovarački sto smjestio je donedavno razjedinjenu ljevicu.
I građanski orjentisane!
Ujedinila ih težnja da SDA izbace iz vlasti! SDP, SBB, Demokratska fronta, Naša stranka, Nezavisna lista, Narod i pravda – obrisi su sarajevske kantonalne vlasti!
- Završena je svaka dilema, da li je moguće i da li će biti formirana neka druga skupštinska većina. Praktično, ovim činom savršeno je jasno ko će biti većina a ko opozicija, kaže SDP-ov Damir Mašić.
Isti ideološki habitus ili interesnu trgovinu, prije ili istovremeno sa Sarajevskim kantonom iskazao je i Tuzlanski, u kojem u vlasti uz SDA ne žele ni ogranak - Pokret demokratske akcije – nastao cijepanjem "zelenog" konglomerata.
U Unsko-sanskom kantonu u samo jednom danu smijenjena je stara i imenovana nova Vlada, kao preteča nove skupštinske većine - bez SDA!
I u Bosansko-podrinjskom kantonu Nezavisna bh. lista predvodi grupaciju čiji je primat "vlast bez SDA".
Najdalje su ipak otišli lokalni partijski lideri u Zeničko-dobojskom, potpisali su čak koalicioni dokument za četvorogodišnji mandatni period.
Sanja Remić iz Naše stranke samtra to istorijskim trenutkom za ZE-DO kanton koji daje novu dimenziju rada kantonalne skupštine i ulijeva nadu da Kanton do i ova zemlja mogu bolje.
Uz ovih pet, još četiri kantona sa hrvatskom većinom, već je izvjesno, formiraće vlast bez SDA.
U Zapadnohercegovačkom HDZ BiH, sama ima natpolovičnu većinu skupštinskih mandata. U Hercegovačko-neretvanskom i Posavskom, nedostaje joj tek dva, odnosno jedan poslanik.
U stranački rascjepkanom, Livanjskom, HDZ ima neuporedivo veće šanse od SDA da okupi koaliciju!
Kad se linija podvuče, od 10 kantona u Federaciji, samo u Srednjebosanskom, za SDA još tinja nada. Јer tamošnja bošnjačka ljevica moraće da odluči ili SDA ili HDZ.
No, uprkos izbornoj pobjedi, a postizbornom "porazu", SDA i njen lider, kao "probuđeni" u paralelnom svijetu. Istina splasnula je osionost pobjednika!
- Kao pobjednička stranka SDA će započeti razgovore sa svim izborno relevantnim političkim strankama s namjerom da se formiraju porgramske parlamentarne većine na svim nivoima sastavljene od istih stranka – dakle da to bude jedna homogena, koherentna vlast od vraha do dna, navodi Bakir Izetbegović.
A upravo "koherentnu vlast od vrha do dna", koju sada sa začelja želi, Izetbegović je političkim akrobacijama, u ranijim postizbornim ciklusima, rušio!
Očigledno mu se ne sviđa da nakon više od dvije decenije gotovo neprekidne vladavine, više nije nekrunisani mecena.
Analitičari izričiti – aktuelne kantonalne konstrukcije mogle bi da označe početak kraja SDA. Pod uslovom, naravno, da se preslikaju i na entitetski nivo.
No u tom slučaju bi atestirani Hrvat Željko Komšić morao da odstupi ili da sa Draganom Čovićem zaborave na međusobne animozitete.
- Mmislim da je za političku budućnost Federacije ključno pitanje da SDA ne bude u vlasti. Onog momenta kad SDA ne bude u vlasti, njoj se definitivno potkopava materijalna osnova, dakle resursi. Ne mogu se više koristiti javni resursi, putem javnih nabavki, putem zapošljavanja. Ako ih izbacite odatle , počeće da se osipaju, pojašnjava analitičar Žarko Papić.
No i u slučaju ovakvog scenarija, izvjesno je, da SDA neće sjediti skrštenih ruku! To je već prijeteći najavio stranački pulen i ministar MUP-a Aljoša Čampara!
Najavljene su i blokade - kroz apelacije Ustavnom sudu ma kakvu god odluku donijela Centralna izborna komisija o konstituisanju domova naroda federalnog ili bh. parlamenta!
A bolkade su, bar u Sarajevu, postale pravilo!
A ne izuzetak!