latinica  ћирилица
15/11/2018 |  15:12 ⇒ 15:25 | Autor: SRNA

Utvrđen prijedlog drugog rebalansa budžeta od 3,458 milijardi KM

Vlada Republike Srpske je na današnjoj sjednici u Banjaluci utvrdila Prijedlog drugog rebalansa budžeta Srpske za ovu godinu u iznosu od 3,459 milijardi KM, a predloženi okvir veći je za 35 miliona KM od usvojenog rebalansa budžeta za 2018.
Vlada Republike Srpske - Foto: RTRS
Vlada Republike SrpskeFoto: RTRS

Ukupni poreski prihodi iznose dvije milijarde i 571,7 miliona KM i veći su za 22,1 milion KM, ili 0,9 odsto, u odnosu na sredstva planirana rebalansom budžeta Srpske za 2018. godinu.

"Neporeski prihodi u predloženom drugom rebalansu iznose 198,5 miliona KM, što je umanjenje za 9,2 miliona KM, ili 4,4 odsto u odnosu na prethodni plan", saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose s javnošću.

Ukupna budžetska sredstva, osim poreskih i neporeskih prihoda, uključuju i primitke u ukupnom iznosu od 685,2 miliona KM, a obuhvataju i primitke za nefinansijsku imovinu, od finansijske imovine i zaduživanja, te ostale primitke.

Izradu drugog rebalansa budžeta Srpske su uslovile izmjene u strukturi realizovanih budžetskih sredstava i izdataka, rast prihoda od poreza na dobit, prijevremena otplata indirektnog kredita od Investiciono-razvojne banke, Fonda zdravstvenog osiguranja i Univerzitetskog kliničkog centra Banjaluka, prinudna naplata starih obaveza od Јavnog preduzeća "Putevi", kao i efekti primjene izmijenjenog Zakona o porezu na dohodak.

Prihodi po osnovu doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje u drugom rebalansu iznose 859,4 miliona KM, što predstavlja uvećanje od 28,6 miliona KM ili 3,4 odsto u odnosu na sredstva planirana rebalansom budžeta Srpske za 2018. godinu.

Prihodi po osnovu poreza na dohodak planirani su u iznosu od 174,7 miliona KM, što predstavlja umanjenje prihoda po ovom osnovu za 10 miliona KM ili 5,4 odsto u odnosu na Rebalans.

Drugim rebalansom obuhvaćena su i kreditna sredstva Svjetske banke za restrukturisanje Јavnog preduzeća "Željeznice Republike Srpske". Tim sredstvima biće izmirena dugovanja koja ovo preduzeće ima za porez na dohodak i doprinose, zbog čega se na poziciji doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje i porez na dohodak u budžetu Srpske očekuje značajan rast prihoda.

Gubitak prihoda od poreza na dohodak će, prema Prijedlogu drugog rebalansa, biti nadomješten značajnim rastom prihoda od poreza na dobit.

Na rashodovnoj strani drugog rebalansa, povećani su rashodi za korištenje roba i usluga za 16 miliona KM, pozicija doznaka, zbog isplate jednokratne pomoći za korisnike penzija u iznosu 11,5 miliona KM, kao i rashodi finansiranja, koji su u skladu sa planom otplate dugova u iznosu 6,8 miliona KM.

Vlada Srpske utvrdila je i Prijedlog Zakona o izmjenama zakona o izvršenju Budžeta Republike Srpske za 2018. godinu.

Vlada Republike Srpske sufinansiraće projekte u nerazvijenim i izrazito nerazvijenim opštinama Istočni Mostar, Kostajnica, Rudo, Kneževo, Šamac i Petrovac.

U opštini Istočni Mostar biće finansiran projekat "Rekonstrukcija kulturno-društvenog doma" sa 25.000 KM, saopšteno je iz Vlade Srpske nakon današnje sjednice.

Sa 20.000 KM biće sufinansiran projekat rekonstrukcije vodovodne mreže u ulicama Ranka Šipke, Ustaničkoj i Petra Pecije, te izgradnja kanalizacije u ulici Ranka Šipke u opštini Kostajnica.

U opštini Rudo istim iznosom biće sufinansiran projekat "Mjesna zajednica Staro Rudo: bolji putevi preduslov za razvoj poljoprivrede i turizma, postavljanje javne rasvjete u Ustibru i Јelićima, rekonstrukcija omladinske sale, unapređenje putne infrastrukture za bolji život stanovnika Mjesne zajednice Strgačina i promociju turizma, uređenje centra i Mjesne zajednice Rudo".

Projekat "Izgradnja dječijeg igrališta na šetalištu Omar" u opštini Kneževo biće sufinansiran sa 10.000 KM, a u opštini Šamac sa 20.000 KM projekat "Izgradnja četiri stambene jedinice za socijalno ugrožene kategorije /Program za oporavak od poplava - Stambeno zbrinjavanje/".

U opštini Petrovac sa 15.000 KM biće sufinansiran projekat izgradnje toplovoda do objekta Turističkog informativnog centra i razvođenje grijanja.

Vlada Republike Srpske donijela je danas uredbu o Republičkom protokolu kojom se osniva ovaj protokol kao služba Vlade koja obavlja stručne, organizaciono- tehničke i druge protokolarne poslove za potrebe predsjednika Republike, predsjednika Narodne skupštine i predsjednika Vlade, kao i člana Predsjedništva BiH iz Republike Srpske.

Protokol će preuzeti potreban broj zaposlenih iz protokola predsjednika Republike Srpske, Narodne skupštine, Vlade, kao i ostalih republičkih organa.

Protokol može obavljati poslove i za potrebe ostalih institucija Republike Srpske, na njihov zahtjev i uz saglasnost Vlade Republike Srpske.

Vlada Republike Srpske donijela je odluku o načinu i postupku finansiranja projekata integrisanog i održivog lokalnog razvoja u Srpskoj u 2018/2019. godini, te za ovu godinu iz budžeta obezbjeđuje 400.000 KM.

Vlada Švajcarske u saradnji sa Razvojnim programom UN /UNDP/ obezbjeđuje 420.000 KM za podršku projektima jedinica lokalne samouprave u okviru finansijskog mehanizma.

Neutrošena sredstva iz prethodnih ciklusa finansijskog mehanizma u iznosu od 180.000 KM biće iskorišćena za podršku projektima integrisanog i održivog lokalnog razvoja u skladu sa ovom odlukom, saopšteno je iz Biroa Vlade Srpske za odnose s javnošću.

Kao rezultat zajedničkih aktivnosti Ministarstva uprave i lokalne samouprave, Ministarstva finansija, Investiciono-razvojne banke i UNDP-a u oblasti lokalnog razvoja, 2014. godine je uspostavljen finansijski mehanizam za integrisani i održivi lokalni razvoj da bi bila pružena podrška prioritetnim projektima jedinica lokalne samouprave, a u svrhu unapređenja kvaliteta života građana.

Na osnovu dobrih rezultata ovog mehanizma, Vlada Republike Srpske je 2016. godine donijela odluku kojom se obezbjeđuju sredstva za direktnu podršku realizaciji prioriteta utvrđenih strategijama razvoja jedinica lokalne samouprave.

Sredstva za direktnu podršku realizaciji prioriteta obezbjeđuju se u okviru finansijskog mehanizma i iznose 1.000.000 KM.

Korisnici sredstava mogu biti jedinice lokalne samouprave, javna preduzeća ili javne ustanove čiji je osnivač jedinica lokalne samouprave.

Projekti ovih korisnika moraju da se odnose na poboljšanje dostupnosti i kvaliteta javnih usluga u jedinicama lokalne samouprave, u skladu sa Strategijom razvoja lokalne samouprave u Republici Srpskoj 2017-2021. godine, ili na povećanje obima i produktivnosti, te stepena tržišnosti i finalizacije poljoprivredne proizvodnje, u skladu sa Strategijom razvoja poljoprivrede i ruralnih područja Republike Srpske 2016-2020. godine.