

Cvijanović: Srpska mora da insistira na Dejtonskom sporazumu
- Dejtonski sporazum jeste ključ opstanka BiH, u to duboko vjerujem, ali sam takođe svjesna da je zbog svih ovih devijacija koje su se dešavale u prethodnom periodu - intervencije međunarodne zajednice, masa nametnutih odluka visokog predstavnika, intervencijom Savjeta za provođenje mira /PIK/ - Sporazum poprilično izobličen - rekla je za Srnu Cvijanovićeva i dodala da nema nijednog pozitivnog efekta takvih poteza.
Prema njenim riječima, da je Dejtonski sporazum poštovan i u potpunosti sproveden, te da nije bilo pritisaka međunarodne zajednice, BiH bi danas bila mnogo ozbiljnija zajednica u kojoj bi postojalo više razumijevanja i povjerenja.
- Nažalost, možemo reći da je međunacionalno povjerenje na minimalnom nivou - ocijenila je Cvijanovićeva.
Predsjednik Srpske precizirala je da u BiH nema dovoljno razumijevanja zbog toga što se jedna od strana u BiH uvijek oslanja na intervenciju međunarodne zajednice.
- Međunarodna zajednica ili njen dio koji je najprisutniji uvijek drži bošnjačku stranu i one koji propagiraju tu politiku - konstatovala je Cvijanovićeva.
Ona je ocijenila da je vrijeme da se vrati pragmatizmu i vidi šta je to ostvarivo u BiH.
- Ako samo branite nešto što je nametnuto, a vidite da je naopako, da je manje efikasno, da nije proizvelo veće međusobno razumijevanje, čemu onda zadržavati te stvari - poručila je Cvijanovićeva.
Danas su se navršile 23 godine otkako je u američkoj bazi Rajt Peterson u Dejtonu parafiran Opšti okvirni sporazum za mir u BiH i njegovih 12 aneksa, čime je okončan rat u BiH i uspostavljen njen ustavno-pravni poredak.
Ovim sporazumom stvorena je državna zajednica BiH sastavljena od dva entiteta, Republike Srpske i Federacije BiH, koji su potpisnici svih aneksa.