latinica  ћирилица
14/01/2019 |  14:57 | Autor: SRNA

Vuksanović: Srbi ne mogu opstati bez podrške Srbije

Predsjednik Srpskog nacionalnog savjeta Momčilo Vuksanović uputio je ambasadoru Srbije u Podgorici Zoranu Bingulcu otvoreno pismo o položaju srpskog naroda u Crnoj Gori u kojem ocjenjuje da bez uticaja i podrške Srbije srpski narod u Crnoj Gori ne može opstati, osim uz uslov promjene sopstvenog identiteta.

On je ocijenio da je položaj Srba u Crnoj Gori iz dana u dan sve nepodnošljiviji i da očigledna diskriminacija i netrpeljivost prema Srbima dostiže kulminaciju.

Vuksanović u pismu kaže da je takav odnos posebno uočljiv nakon proslave stotinu godina od Velike podgoričke skupštine srpskog naroda u Crnoj Gori i Dana ujedinjenja Crne Gore i Srbije.

"Prijetnje kojima je aktuelna vlast pokušavala da spriječi obilježavanje ovih praznika srpskog naroda danas se brutalno ostvaruju, bez obzira što je SNS, kao krovna organizacija srpskog naroda u Crnoj Gori, proslave organizovao uz zakonsku i ustavnu mogućnost da po svom izboru obilježava nacionalne i vjerske praznike, što je u pravnom tumačenju na zahtjev Savjeta potvrdio i Zaštitnik ljudskih prava i sloboda Crne Gore", naveo je Vuksanović.

Vuksanović je naveo da su u SNS-u dobili i direktne prijetnje da će se država Crna Gora obračunati sa srpskim organizacijama koje svojim aktivnostima štite istorijsko pamćenje i postojanost srpskog naroda.

"Srbima su danas u Crnoj Gori uskraćena sva stečena prava, bez mogućnosti da kroz institucije države Crne Gore postignu ravnopravnost sa drugim nacionalnim zajednicama", ističe Vuksanović.

On navodi kao poseban oblik diskriminacije i poniženja na neprijateljski i protivzakonit način što je vlast nadredila Bošnjake i Albance, da oni budu ti od kojih će zavisiti sudbina srpskog naroda u Crnoj Gori.

"Sve ono što je pripadalo srpskom narodu po stečenom pravu već nekoliko godina preliva se uglavnom bošnjačkim i albanskim organizacijama, koje svoju koalicionu pripadnost vlastima perfidno zloupotrebljavaju na štetu srpskog naroda", navodi Vuksanović u pismu ambasadoru Srbije.

On tvrdi da je crnogorsko Ministarstvo za ljudska i manjinska prava u potpunosti pod kontrolom albanske zajednice, a Fond za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava prepušten je bošnjačkom uticaju, jer ni u jednoj, ni u drugoj državnoj instituciji ne postoji zaposlen nijedan Srbin.

Vuksanović navodi da su budžetska sredstva, od oko milion i pet stotina hiljada evra, raspoređenih po javnim konkursima u Ministarstvu za ljudska i manjinska prava i Fondu za zaštitu i ostvarivanje manjinskih prava, među sobom podijelile bošnjačke i albanske organizacija i pojedinci.

"Na taj način su srpskim organizacijama oteta sva ona sredstava, i još značajno više od toga, kojima je Vlada Republike Srbije pomogla srpske medije u Crnoj Gori", navodi Vuksanović u pismu.

On smatra da bez uticaja i podrške Republike Srbije srpski narod u Crnoj Gori ne može opstati, osim uz uslov promjene sopstvenog identiteta.

"Srbija ima i pravo i obavezu da vodi računa o srpskom narodu u Crnoj Gori i zvanično njegova prava uzme u zaštitu. Iz tog razloga je neophodno da državne institucije Republike Srbije hitno i u direktnoj komunikaciji od vlasti u Crnoj Gori zatraže rješenje za srpski narod kako bi se precizno znalo šta Srbi u Crnoj Gori mogu da ostvare kao narod", navodi Vuksanović.

On smatra da je u ovom trenutku neubjedljiv odnos institucija Srbije prema progonu srpskog naroda u Crnoj Gori.

Vuksanović navodi da se Srpski nacionalni savjet zbog očiglednih zloupotreba aktuelne vlasti u Crnoj Gori prema srpskom narodu obratio i pravosudnim organima radi zaštite zakonitosti i oduzetog prava na ravnopravnost.

"Od državnih institucija Srbije očekujemo bez oklijevanja konkretno reagovanje po pitanju statusa i položaja Srba u Crnoj Gori.Ukoliko vi ne budete znali za nas, Srbi u Crnoj Gori čuvaće svoj identitet makar i pojedinačnim odnosom prema srpskom zajedništvu, tradiciji i kulturi", kaže se u pismu.

Vuksanović traži od ambasadora Bingulca da o sadržaju pisma upozna kabinet predsjednika Srbije, Vladu Srbije, Ministarstvo spoljnih poslova, Upravu za dijasporu i Srbe u regionu, Odbor za dijasporu i Srbe u regionu Narodne skupštine Srbije i Poslaničku grupu prijateljstva sa Crnom Gorom.