Perišić: Dodik će napustiti Sarajevo ako Bošnjaci nastave sa opstrukcijama
- To bi, međutim, značilo da je Dejtonu došao kraj, a gdje bismo onda stigli je pitanje za Bošnjake, lopta je u njihovom dvorištu. Njihova politička elita je imala za saveznike strance, zapadne ambasadore, visoke predstavnike preko kojih su vršili pritisak kako bi ostvarili jedini cilj i ukinuli Republiku Srpsku ili je sveli na praznu ljušturu. Takvu politiku gledamo već 23 godine, i ukoliko od nje ne odustanu, oni će biti grobar BiH, a ne Srbi i Hrvati - kategoričan je Perišić.
Perišić je izrazio nadu da do toga neće doći i da će Bošnjaci prihvatiti dogovore sa Srbima i Hrvatima.
On je podsjetio da su evropski zvaničnici poručili članovima Predsjedništva BiH da formiranje Savjeta ministara ne smije biti uslovljavano bilo čim, što je, kako je rekao, bio signal Željku Komšiću i Šefiku DŽaferoviću da je suludo dalje uslovljavanje Republike Srpske.
Sa druge strane, predsedavajući Predsjedništva Milorad Dodik pokazao da je za saradnju i konsenzus, ističe Perišić.
- Ukoliko žele da BiH funkcioniše, svi moraju da budu spremni na kompromise, jer ona nije jednonacionalna država. Ko izbjegava tu činjenicu, on je protiv BiH. Dodik je upravo to govorio svih ovih mjeseci - da ne zavisi BiH samo od Srba i Republike Srpske, već od Bošnjaka - rekao je on.
Perišić smatra da "vodeći dio bošnjačke političke elite ne razumije da se svijet promijenio, da više nije 2008, posljednja godina unipolarnog poretka u kojem su SAD upravljale svijetom".
On naglašava da jedan dio američkih zvaničnika ne želi da rješava bošnjačke probleme, a da sa druge strane ucjenjuju predsjednika Srbije Aleksandra Vučića da mora da prihvati sitne ustupke koji se odnose na podjelu Kosova.
- Dogovor Beograda i Prištine Sjedinjene Države posmatraju u svjetlu svojih geopolitičkih ciljeva, a to je ulazak BiH i Srbije u NATO - ocjenjuje Perišić.
Perišić, koji je stručnjak za međunarodne odnose, objašnjava da SAD ne mogu da budu na strani Srba, jer su one mentor nezavisnosti samoproglašenog Kosova, i da Beograd nikada samo sa Vašingtonom kao posrednikom u pregovorima neće moći da bude zadovoljan konačnim ishodom.
- Za razliku od prethodne decenije, Republika Srbija danas treba da traži zaštitu velikih sila - od Rusije diplomatski i vojno, a od Kine i ekonomski - smatra on.
On pitanje Kosova ne vidi kao akutni problem, već višedecenijski, koji ne može da se riješi do kraja godine, kako mnogi zapadni političari priželjkuju da bi što prije uspostavili geopolitičku kontrolu.
- Mijenjaju se odnosi u svijetu, i to Srbija treba da iskoristi - rekao je Perišić za Sputnjik.