latinica  ћирилица
17/03/2019 |  08:12 ⇒ 16:33 | Autor: SRNA

Parastos i šetnja u znak sjećanja na žrtve martovskog pogroma

Više stotina Srba okupilo se na parastosu u manastiru Gračanica. Poslije toga krenuli su u koloni glavnom ulicom ka Domu kulture i do obeliska postavljenog prije par godina u znak sjećanja na ubijene Srbe tokom sukoba na KiM.
Godišnjica pogroma - Foto: RTRS
Godišnjica pogromaFoto: RTRS

Danas se navršava 15 godina od martovskog pogroma na Kosovu i Metohiji u kojem je ubijeno desetoro Srba, povrijeđeno više stotina, uništeno ili oštećeno 800 srpskih kuća i 35 pravoslavnih crkava i manastira, a za sve to je odgovarao mali broj počinilaca uz simbolične kazne.

Povodom 15 godina od martovskog pogroma u porti Manastira Gračanica sveštenstvo Eparhije raško-prizrenske služilo je parastos.

Nakon parastosa porodice žrtava, predstavnici Eparhije, zvaničnici, predstavnici lokalne samouprave i građani održali su protestnu šetnju od manastira Gračanica do Doma kulture, gdje će položiti cvijeće ispred umjetničke instalacije "Mising", na kojoj se nalaze fotografije nestalih, te odati poštu stradalim i nestalim Srbima.

U Domu kulture Gračanica otvorena je izložba radova nastalih u okviru Likovne kolonije koja je održana prošle jeseni u Manastiru Svetih Arhangela kod Prizrena.

Održana je Akademija "Petnaest godina nezaborava!", na kojoj je prikazan film "Stradanje" autora Ranka Đinovića.

Prema zvaničnim podacima UNMIK-a i OEBS-a, tokom tri dana masovnog i organizovanog nasilja više desetina hiljada Albanaca nad Srbima ubijeno je 19 lica, od kojih osam Srba, a više od 900 lica je povrijeđeno.

U pogromu su ubijeni Zlatibor Trajković i Mirko Lopata u Kosovu Polju, Dragan Nedeljković, koji je izgorio u zgradi Bogoslovije u Prizrenu, Dobrivoje i Borko Stolić u Štrpcu, Slobodan Perić u Gnjilanu, Nenad Vasić u Lipljanu, Borivoje Spasojević i Јana Tučev u sjevernom dijelu Kosovske Mitrovice i Dušanka Petković u Uroševcu.

Sukobi su izbili 17. marta 2004. godine, nakon što je Unmik policija pronašla tijela dvojice albanskih dječaka u rijeci Ibar u selu Čabar kod Zubinog Potoka, na sjeveru Kosova, a Albanci za njihovu smrt optužili Srbe i krenuli u odmazdu.

U neredima je uništeno ili oštećeno 800 kuća, kao i 35 pravoslavnih crkava i manastira, među kojima 18 spomenika kulture.

Do temelja su srušeni manastir Devič kod Srbice i konaci manastira Svetih Arhangela kod Prizrena.

U Prizrenu su izgorjele i Crkva Bogorodice Ljeviške iz 14. vijeka, koja je kasnije stavljena na listu spomenika pod zaštitom Uneska, te Crkva Svetog Đorđa iz 16. vijeka na čijem je svodu ispisana prijeteća poruka "Smrt Srbima".

Porušeno je ili zapaljeno 10 srpskih škola, domova zdravlja, pošta i drugih objekata države Srbije.

U osvrtu na nasilje, OEBS je tada ocijenio da je neodgovorno pisanje medija o smrti albanskih dječaka uslovilo da nasilje bude "tako intenzivno i brutalno".

Povodom toga NATO je na Kosmet uputio dodatne trupe, a komandant južnog krila Alijanse admiral Gregori DŽonson nakon dolaska na Kosmet utvrdio je da je nasilje u pokrajini "organizovano i orkestrirano".

"Govoriti o međuetničkom konfliktu na Kosovu je velika licemjerna laž. Ono što se dešava na Kosmetu bio je pogrom jednog naroda i njegove istorije", rekao je tada DŽonson.

Nasilje na Kosovu osudili su Savjet bezbjednosti UN i tadašnji generalni sekretar Kofi Anan, kao i sve značajnije međunarodne institucije i organizacije, vlade mnogih država, uključujući SAD i Rusiju.

U istražnom pritvoru bilo je više od 250 osumnjičenih za učešće u antisrpskom nasilju, a tek manjem broju njih izrečene su simbolične kazne.