latinica  ћирилица
06/04/2019 |  16:18 ⇒ 07/04/2019 | 11:55 | Autor: RTRS

Srpska oštećena za 22 miliona KM; Moguća tužba protiv UIO i FBiH

Zbog toga što Uprava za indirektno oporezivanje BiH ne primjenjuje nove koeficijente raspodjele sredstava, Republika Srpska je u prva tri mjeseca izgubila 22 miliona KM. Premijer Srpske Radovan Višković najavljuje da bi Republika Srpska uskoro mogla da tuži Upravu, ali i Federaciju, u koju su se prelila ta sredstva. Iz Uprave za indirektno oporezivanje kažu da je ta institucija nadležna isključivo za raspodjelu prihoda, a odluku o koeficijentima donosi Upravni odbor.

Republika Srpska ostala je bez 11 miliona evra od početka godine. Ta sredstva preusmjerena su u Federaciju BiH, iako je taj novac novom raspodjelom sredstava od Uprave za indirektno oporezivanje trebalo da bude u republičkom budžetu.

Ako bi se takvo stanje zadržalo, Srpska bi do kraja godine mogla da izgubi oko 100 miliona KM, kaže Višković.

- U razgovoru sa ministrom finansija, odlučili smo da već ovih dana podnesemo tužbu protiv Federacije BiH i UIO, naprosto da zaštitimo i budžet Republike Srpske i naše građane, jer iz tih para mi treba da damo i plate u javnom sektoru i penzije. Oni od naših para na neki način finansiraju svoje potrebe, što je, po meni, nedopustivo - rekao je Višković.

Uprava za indirektno oporezivanje BiH nadležna je isključivo za raspodjelu prihoda, kažu u toj instituciji, objašnjavajući da odluku o koeficijentima donosi Upravni odbor.

- Upravni odbor to treba da donosi na kvartalnom nivou, kako je predviđenom poslovnikom o radu i onog momenta kad se odluke usvoje, dostave se Upravi samo na izvršenje. Mi smo do sada izvršili sve i jednu odluku koju je UO usvojio, dakle ne postoji odluka koja nije izvršena. Očekujemo da se Federacija i Republika Srpska dogovore oko poravnanja koja do sada nisu uradili i oko koeficijenata koje treba da usvoje - naveo je Ratko Kovačević, portparol UIO BiH.

Ovakva situacija nije novost, kaže Višković, podsjećajući da je Srpska podnijela tužbu i dobila izvršnu sudsku presudu od 28 miliona KM, ali da banke i sudovi u Federaciji BiH ne žele da puste nalog za izvršenje.

- Od tih 28 miliona KM, koliko je presuđeno da treba da nam vrate, uspjeli smo da naplatimo samo četiri miliona, a 24 još nismo - navodi Višković.

Kovačević ističe da je Sud BiH donio rješenje kojim se obustavlja prinudno izvršenje sudske presude do 11.septembra. To je UIO zatražila, jer je, kako je rekao, imala ogroman broj problema u funkcionisanju institucije zbog prinudnog načina izvršenja te presude.

On je podsjetio da je UIO predložila da se presuda izvrši tako da se novac koji je pripao Federaciji, kroz duži vremenski period, raspodijeli Republici Srpskoj i da se tako završi provođenje te sudske presude. Međutim, kaže, Upravni odbor to nije prihvatio.

Ovo nije jedini primjer gdje Republika Srpska trpi štetu. Oko 150 miliona KM u Elektroprenosu BiH ne može biti raspodijeljeno, jer je kompletna uprava preduzeća već 15 mjeseci u statusu vršioca dužnosti, podsjećaju zvaničnici.

Zbog svega toga štetu osjete i privreda i građani.

- Projekat koji je vezan za Banjaluku i nekih 15 miliona KM, koliko iznosi investicija, je blokiran. Imate druge projekte u drugom entitetu BiH, napravljene, isprojektovane, čekaju na realizaciju i da se oslobode sredstva. Sve je to zamrznuto. To je velika šteta - naglašava Željka Cvijanović, predsjednica Republike Srpske.

Ističe i da postoji još niz oblasti u kojima Srpska trpi štetu i zbog neformiranja Savjeta ministara BiH.

Sve je to primjer i posljedica nefunkcionalnosti Bosne i Hercegovine, zaključuju zvaničnici.