latinica  ћирилица
17/04/2019 |  09:25 ⇒ 23:21 | Autor: RTRS

NSRS nastavlja raspravu o Zakonu o policiji i unutrašnjim poslovima

MUP Republike Srpske formiraće rezervni sastav policije. Omogućiće to Nacrt zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima, kojeg razmatra Narodna skupština Republike Srpske. Cilj je kvalitetniji odgovor na sve bezbjednosne izazove, poput migrantske krize i elementarnih nepogoda. Nastavak zasjedanja sutra od 10 časova.

Tok rasprave:

21.07 - Poslanik SNSD-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Mara Milošević smatra da je dobro što će Srpska uvesti rezervni sastav policije, jer bezbjednost građana može biti ugrožena radi velikog priliva migranata.

- Pohvalila bih ovo zakonsko rješenje, jer je njime propisano uvođenje rezervnog sastava policije. Dobro je da uvodimo rezervni sastav policije, jer bezbjednost građana može biti ugrožena ulaskom velikog broja migranata - rekla je Miloševićeva u Narodnoj skupštini Republike Srpske u raspravi o Nacrtu zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima.

Ona kaže da rezervni sastav policije može pomoći i prilikom elementarnih nepogoda.

Poslanik SDS-a u Narodnoj skupštini Republike Srpske Ivanka Marković smatra da su zakonske odredbe morale biti preciznije definisane, jer je dio njih tretiran u u drugim zakonima, među kojima je Krivični.

- Previše je ostavljeno mogućnosti za veliku slobodu odlučivanja, što nije dobro. Zakonske odredbe su morale biti preciznije deFinisane - kaže Markovićeva.

20.55 - Ministar unutrašnjih poslova Republike Srpske Dragan Lukač rekao je večeras u Banjaluci da se Nacrtom zakona o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima utvrđuju formalnopravni uslovi za uspostavljanje rezervnog sastava policije.

Lukač je istakao da je propisano da će policija rezervnog sastava imati ista ovlaštenja kao i redovna policija u skladu sa Zakonom o policiji i unutrašnjim poslovima, kako bi bio postignut maksimalni nivo sigurnosti lica i imovine, naročito u periodu kada se očekuje povećanje intenziteta migrantske krize.

20.45 - Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je danas Nacrt zakona o bezbjednosti kritičnih infrastruktura u Republici Srpskoj kojim se definišu i uređuju pomenuta infrastruktura i sektori kritične infrastrukture u Srpskoj, upravljanje istima, obaveza izrade analize rizika i bezbjednosnog plana objekata iz sektora kritične infrastrukture.

Predstavnik Ministarstva unutrašnjih poslova Srpske Srđan Obradović rekao je u završnoj riječi o ovom aktu u Narodnoj skupštini da se ne radi o policijskom zakonu, već aktu koji se donosi na zahtjev EU u cilju evropskih integracija. 

Šef Kluba poslanika SNSD-a Igor Žunić rekao je u ranijoj poslaničkoj raspravi o ovom aktu u Narodnoj skupštini da je taj zakon usklađen sa direktivama EU i Savjeta Evrope, te da takav akt postoji u zemljama regiona kada je riječ o kritičnoj infrastrukturi i zaštiti.

Poslanik SDS-a Tomica Stojanović smatra da se zakonom u vezi sa kritičnom infrastrukturom na mala vrata uvodi policijska država i diktatura, i to, kako je naveo, jednim potpisom resornog ministra.

Poslanik DNS-a Dane Malešević je rekao da ovakav zakon postoji u Srbiji, Hrvatskoj, svim zemljama EU i u SAD.

Šef Kluba poslanika NDP-a Dragan Čavić rekao je da objekte kritične infrastrukture treba preciznije definisati i utvrditi do konačnog prijedloga zakona.

20.00 - Poslanik SNSD-a Ilija Tamindžija rekao je danas u Narodnoj skupštini Republike Srpske da su eksperti iz regiona razmotrili aspekte pukotina na brani Hidroelektrana na Trebišnjici - Grančarevo, te da niko od njih nije ukazao ni na jedan problem njene nestabilnosti.

Tamindžija je rekao da je sanacija brane i pukotina na brani kod Trebinja u toku i da će je raditi najbolji stručnjaci.

On je dodao da su pojedini čak ustvrdili da ta brana može trajati više stotina godina.

- Poslanik SDS-a Nebojša Vukanović, govoreći o opasnosti zbog pukotina na brani, uznemirava javnost zarad dnevne politike i govori da je brana nestabilna. To su neistine - rekao je Tamindžija u raspravi u Narodnoj skupštini Republike Srpske o Nacrtu zakona o bezbjednosti kritičnih infrastruktura u Republici Srpskoj.

19.45 - Predstavnik Ministarstva unutrašnjih poslova Republike Srpske Srđan Obradović rekao je poslanicima Narodne skupštine da se Nacrtom zakona o bezbjednosti kritičnih infrastruktura definišu i uređuju ova infrastruktura i sektori kritične infrastrukture u Srpskoj, upravljanje njima, obaveza izrade analize rizika i bezbjednosnog plana objekata iz ovog sektora.

On je precizirao da se ovim zakonom utvrđuju i bezbjednosni koordinator i menadžer za kritičnu infrastrukturu, te uređuju saradnja u oblasti kritične infrastrukture, postupanje sa zaštićenim podacima, nadzor nad sprovođenjem ovog zakona, kao i prekršajne odredbe.

Kritične infrastrukture su sistemi, mreže i objekti od posebne važnosti, čije uništavanje ili ugrožavanje može izazvati ozbiljan poremećaj u slobodnom kretanju ljudi, prevozu robe i pružanju usluga, te negativno uticati na unutrašnju bezbjednost, zdravlje i živote ljudi, imovinu, životnu sredinu, spoljnu bezbjednost, ekonomsku stabilnost, te neprekidno funkcionisanje republičkih organa.

19.30 - Nacrtom zakona o zaštiti od požara propisuje se sistem zaštite od požara, prava i obaveze privrednih društava i drugih pravnih lica, ministarstava, republičkih uprava i republičkih upravnih organizacija i jedinica lokalne samouprave da sprovedu adekvatne mjere zaštite od požara.

- Propisuje se i obaveza vlasnika objekata u kojima se okuplja veći broj lica, obaveza jedinica lokalne samouprave da organizuju dimnjačarske službe, preciznije definiše djelokrug rada vatrogasno-spasilačkih jedinica, kao i opis poslova vatrogasaca-spasilaca - navodi se u obrazloženju zakonskog rješenja.

17.30 - Narodna skupština Republike Srpske razmotrila je danas Nacrt zakona o pečatima organa i institucija Srpske kojim se propisuje namjena, sadržaj i oblik pečata, čuvanje, upotreba i način izrade te njegovog uništavanje, kao i druga pitanja u vezi sa upotrebom pečata koje koriste republički organi i institucije.

Ministar uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Lejla Rešić rekla je, obrazlažući u Narodnoj skupštini ovo rješenje, da se Nacrtom zakona propisuje mogućnost korištenja amblema Srpske, kao sadržaja pečata sa zakonom kojim se uređuje amblem.

Ona je istakla da je razlog za donošenje ovog zakona usklađivanje sa sistemskim propisima Srpske, kao i preciziranje pojedinih rješenja u važećem zakonu.

- Važeći Zakon o pečatu donesen je 1992. godine i od donošenja dva puta je mijenjan i dopunjavan, 2001. i 2007. godine. S tim u vezi, bilo je neophodno pristupiti donošenju novog zakona s ciljem usklađivanja sa novim sistemskim propisima Srpske - obrazložila je Rešićeva.

17.15 - Sjednica Narodne skupštine nastavljena je, nakon redovne pauze, razmatranjem Nacrta zakona o pečatima organa i institucija Republike Srpske.

Narodna skupština će u nastavku sjednice razmatrati i Nacrt zakona o zaštiti od požara, kao i nacrte zakona o bezbjednosti kritičnih infrastruktura u Republici Srpskoj, o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima, o izmjenama i dopunama Zakona o javnom redu i miru, o izmjenama i dopunama Zakona o oružju i municiji, te o izmjenama i dopunama Zakona o uređenju prostora i građenju.

14.55 - Narodna skupština Republike Srpske završila je višečasovnu raspravu o Prijedlogu zakona o izmjenama Zakona o lokalnoj samoupravi kojim se do 30. juna 2021. godine produžava rok za usklađivanje broja zaposlenih u lokalnim samoupravama.

Ministar uprave i lokalne samouprave Republike Srpske Lejla Rešić rekla je da je ovo prvo produženje roka za usklađivanje broja zaposlenih u lokalnim samoupravama.

- Zakon je donesen 2016. godine i produženjem roka ne mijenjamo nikakve uslove, nego ne dozvoljavamo nova zapošljavanja. Više od 50 odsto lokalnih zajednica skoro je došlo do propisanog broja zaposlenih, a 98 odsto ih intenzivno radi na rješavanju problema - rekla je Rešićeva u završnoj riječi o ovom zakonskom rješenju.

Ona je naglasila da lokalne zajednice nemaju pravo na dodatna zapošljavanja, nego da usklađuju broj zaposlenih sa zakonskim odredbama.

13.40 - Poslanici u Narodnoj skupštini Republike Srpske ni nakon višečasovne rasprave još nisu razmotrili Prijedlog zakona o izmjenama Zakona o lokalnoj samoupravi, a na zahtjev Kluba poslanika DNS-a data je polučasovna pauza.

12.30 - Poslanik SNSD-a Nedeljko Ćorić rekao je da neće biti otpuštanja radnika u administracijama lokalnih samouprava, niti je to predviđeno Prijedlogom zakona o izmjenama Zakona o lokalnoj samoupravi.

- Usklađivanje broja radnika ne znači njihovo otpuštanje. Ukoliko je potrebno, u Srpskoj možemo donijeti zakon ili odluku kojima bi bilo zabranjeno zapošljavanje administrativnih radnika na svim nivoima, ali ovo bi moralo biti urađeno uz kvalitetnu analizu da ne bismo ostali bez neophodnog kadra - rekao je Ćorić.

Poslanik SDS-a Zoran Vidić smatra da se mora sistematičnije razgovarati o usklađivanju broja radnika u administracijama lokalnih zajednica.

- Moramo ozbiljnije pristupiti ovom problemu. Nažalost, sada na dnevnopolitičkoj osnovi razgovaramo o rješavanju viška zaposlenih - rekao je Vidić.

11.40 - Šef kluba poslanika DNS-a Darko Banjac rekao je da su načelnici opština i gradonačelnici u Srpskoj tražili da bude produžen rok za usklađivanje broja zaposlenih u lokalnim samoupravama.

- Do kriterijuma o broju zaposlenih u lokalnim administracijama došlo se kompromisom Saveza opština i gradova, Vlade i Narodne skupštine. Dogovoreno je da budu tri zaposlena na 1.000 stanovnika, a višak zaposlenih stvaran je godinama - rekao je Banjac.

Poslanik SDS-a Tomica Stojanović naveo je da treba biti odgovoran kako lokalne samouprave ne bi ostale bez potrebne radne snage.

- Kada je riječ o Bijeljini, prolongiranje roka nije potrebno, jer gotovo da nema viška radnika u administraciji. Vjerujem da u narednih godinu ili dvije broj radnika u lokalnim samoupravama može biti u skladu sa zakonom, ali se postavlja pitanje da li se to iskreno želi - rekao je Stojanović.

Prijedlogom zakona o izmjenama Zakona o lokalnoj samoupravi produžen je rok do 30. juna 2021. godine za usklađivanje broja zaposlenih u lokalnim samoupravama.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Narodna skupština će u nastavku sjednice razmatrati i Nacrt zakona o pečatima organa i institucija Republike Srpske i Nacrt zakona o zaštiti od požara.

Biće razmatrani i nacrti zakona o bezbjednosti kritičnih infrastruktura u Republici Srpskoj, o izmjenama i dopunama Zakona o policiji i unutrašnjim poslovima, o izmjenama i dopunama Zakona o javnom redu i miru, o izmjenama i dopunama Zakona o oružju i municiji, te o izmjenama i dopunama Zakona o uređenju prostora i građenju.

Na dnevnom redu su i nacrti zakona o izmjenama i dopunama Zakona o socijalnoj zaštiti, o izmjenama i dopunama Zakona o razvoju malih i srednjih preduzeća, o izmjenama i dopunama Zakona o zaštiti od nasilja u porodici.

Na dnevnom redu je i Nacrt strategije za unapređenje položaja starijih lica u Republici Srpskoj za period od 2019. do 2028. godine i Nacrt strategije za unapređenje seksualnog i reproduktivnog zdravlja u Srpskoj od 2019. do 2029. godine.

Na četvrtoj redovnoj sjednici biće razmatrani i izvještaj o radu i izvršenju finansijskog plana - budžeta Fonda solidarnosti za dijagnostiku i liječenje oboljenja, stanja i povreda djece u inostranstvu za prošlu godinu, godišnji izvještaj Ombudsmana za djecu za 2018. i godišnji izvještaj o rezultatima aktivnosti Institucije ombudsmana za ljudska prava BiH za 2018.

Poslanici su juče razmotrili Prijedlog zakona o izmjeni i dopuni Zakona o platama zaposlenih u MUP-u. Predviđeno je da se policijskim službenicima sa srednjom i višom stručnom spremom, poveća plata za više od 100 KM.