latinica  ћирилица
02/05/2019 |  21:54 ⇒ 03/05/2019 | 08:21 | Autor: RTRS

Mišić: Radićemo sa Vladom na povećanju plata

Predsjednica saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić gostujući u našoj emisiji Pečat govorila je o Kolektivnom ugovoru koji treba da stupi na snagu, povećanju plata, ali i o tome kako zaustaviti odlazak radne snage iz Srpske.

Prvomajski praznici tradicionalno se vežu za prava radnika, kako u svijetu, tako i na našim prostorima.

Predsjednica saveza sindikata Republike Srpske Ranka Mišić o ovoj problematici pričala je u Pečatu iznoseći neke stvovove koji bude optimizam za bolju budućnost.

- Poslodavci kažu da se malo radi. Međutim, nije baš tako. Republika Srpska ima svoj Zakon o praznicima, gdje je jasno definisano kako se radi, odnosno ne radi. Tako je u većini država, pogotovo u Zapadnoj Evropi. Dakle, nije puno praznika, ali su male plate - kaže Mišićeva.

I ovaj Međunarodni praznik rada prošao je u velikom broju aktivnosti Sindikata.

- Tradicionalno savez Sindikata Republike Srpske obilježava 1. maj, pa je tako bilo i ove godine. Ovaj put otišli smo u nekoliko pravaca. Zajedno sa inspektorima po prijavama radnika vrše se kontrole da li ima zloupotrebe prava radnika u prazničnim danima, odnosno primjene Zakona. Inspektori treba da utvrde da li radnici treba da rade, odnosno koje su obaveze poslodavca, te da izreknu odgovarajuće mjere ako se utvrde zloupotrebe - navela je Mišićeva.

S obzirom da su neke aktivnosti za 1. maj vezane i za nastanak Republike Srpske, Mišićeva ističe da su oni odlučili manifestaciono da ukažu na problem odlaska mlade produktivne radne snage sa ovih prostora.

- Upravo danas govorimo o tome, o boljim uslovima za sve te ljude. Radnici odlaze zbog malih plata, i to može da ugrozi ekonomsko i socijalno funkcionisanje Srpske. Moramo stvoriti ambijent da radnici žive od svog rada, a tada će stati i odlasci. To bi bila naša najveća pobjeda - poručila je Mišićeva.

Već nekoliko godina se čeka zakon o kolektivnom ugovoru, a predsjednica Saveza sindikata Srpske ističe da se čekanju bliži kraj.

- Tri godine pregovarati o jednom dokumentu jeste dug period. Ali, ako znate da je zakon o kolektivnom ugovoru veoma složen proces, onda vam je jasno zašto je to tako. Nisu svi socijalni partneri bili spremni za kompromis, kako bi se povećale zarade i primanja radnicima. To je Kolektivni ugovor koji važi za sve u Republici Srpskoj. Dakle, ne samo za potpisnike, već za sve radnike. To je tzv. prošireno dejstvo. Uspjeli smo u namjeri da Vlada Srpske donese odluku da iznos regresa, a to je najniža plata, bude oslobođen doprinosa. Poslodavci neće plaćati 63 odsto na 450 KM, pa će radnici dobiti najmanji regres - tih 450 maraka. Potom, tu su još regulisana plaćanja za vrijeme prekovremenih sati, praznika, godišnjih odmora - nastavila je Mišićeva.

Očekuje se da dokument bude na stolu do 20. maja, a prema riječima Mišićeve najveći teret u pregovorima iznijela je Vlada Republike Srpske.

- U kolektivnom pregovaranju nema pobjednika i gubitnika. Međutim, Vlada Republike Srpske je svojom odlukom o neoporezivanju regresa doprinijela da se ova priča dovede do kraja. Inspektori će imati pune ruke posla, u kontroli primjene zakonskih riješenja. Ako treba da se poveća broj inspektora, dati im veće plate, ali i ovlašćenja. Treba dati alate inspekciji. I predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković je rekao da treba i inspektore kontrolisati, da štite prava svakome od nas. Morate znati da postoje poslodavci koji isplaćaju regres od 1.200 KM. Ne možemo sve generalizovati. Tim dobrim poslodavcima je jako važno da se zakon primjenjuje jednako za sve - tvrdi Mišićeva.

Poslije usvajanja dokumenta o Kolektivnom ugovoru na stolu će se naći još neke stvari.

- Taj ugovor predstavlja odskočnu dasku za ubrzanje procesa kolektivnog dogovaranja na nivou grana i granskih udruženja poslodavaca. Značajno je reći da je pred granskim sindikatima ogroman posao, ali spremni smo da pomognemo da se posao završi do kraja. Da konačno možemo reći Evropskoj komisiji, EU, ali i cijelom regionu da Republika Srpska ima svoj kolektivni ugovor - naglasila je Mišićeva.

Osvrnula se i na odlazak mlade snage iz Srpske.

- U pojedinim oblastima već nedostaje radne snage. Ako nemate radnu snagu, vi ekonomski gubite bitku. Školovani ljudi odlaze, jer ne mogu da rade za 500 maraka, ili da trpe samovolju poslodavaca - istakla je Mišićeva.

Kaže da su na Zapadu među najboljim radnicima.

- Pa kako to da valjaju Angeli Merkel, a ne valjaju nama. To nije dobra priča. Odlaze, jer nemaju uslove da osnivaju porodice. Prostom matematikom, vi na 100 KM zaređenih, dajete 64 marke državi. Ukoliko poslodavci ne povećaju plate, nema profita niti za njih, i onda smo svi na gubitku - rekla je ona.

Mnogi je, kaže, pitaju da pričaju o pravima radnika, a obaveze niko ne spominje.

- Radnik dolazi na posao, poslodavac organizuje posao. Radnik može narušiti disciplinu, ali zakon je tu fleksibilan, u svakom trenutku može mu dati otkaz - jasno je navela Mišićeva.

Za kraj razgovora Mišićeva je poručila da obećanja daju političari, a da će se ona nastaviti boriti za prava radnika.

- I ja sam kao predsjednica Saveza sindikata jedna od 265.000 onih koji rade u Srpskoj. Obećanja daju političari, a ja mogu obećati zajedno sa 15 mojih kolega iz granskih sindikata, koji predstavljaju 96.000 zaposlenih u različitim sektorima, da ćemo nastaviti intezivno raditi sa Vladom na povećanju plate - obećala je Mišićeva.

Vjeruje da će od jula već imati najmanju platu od 500 maraka, ali i da će proporcionalno povećati sve plate u Srpskoj.

Cijeli razgovor možete pogledati ovdje.