latinica  ћирилица
13/05/2019 |  13:25 ⇒ 17:19 | Autor: SRNA

Demografska slika Srpske do septembra

Do septembra će biti urađena stručna analiza sa smjernicama, s ciljem poboljšanja demografskog razvoja u Republici Srpskoj, rečeno je danas u Banjaluci na sastanku predsjednika Srpske Željke Cvijanović sa članovima republičkog Savjeta za demografsku politiku.

Cvijanovićeva je istakla da će se Savjet za demografsku politiku Srpske posebno baviti usklađivanjem rada i roditeljstva, odnosno uspostavljanja umjerenijeg radnog vremena koje će biti usklađeno sa roditeljstvom.

- Imali smo uspješan radni sastanak koji je u skladu sa onim što smo najavili pokretanjem Nacionalnog programa za demografsku obnovu, a suština je da oko ovog programa bude okupljeno što više relevantnih institucija. Biće sačinjene analize sa preporukama da bi sve mogli sublimirati i imati ciljane mjere - rekla je novinarima Cvijanovićeva.

Ona kaže da Savjet analizira postojeće finansijske mjere i definiše nefinansijske koje su dugoročne i od izuzetnog značaja za realizaciju Nacionalnog programa za demografsku obnovu.

- Baziraćemo se na konkretne analize i istraživanja, među kojima su i ona koja su sprovedena među porodiljama u Srpskoj. Važno je i da bude uspostavljen registar stanovništva Republike Srpske i socijalna karta, ali i što će strategije u ovoj oblasti koristiti analize i smjernice koje budu urađene - navela je Cvijanovićeva i napomenula da je značajna mjera i uključivanje u školski program određenih tema koje se odnose na vrijednost porodice i reproduktivno zdravlje.

Ona je navela da će biti uključena u nekoliko važnih projekata u Srpskoj koji će se odnositi na reproduktivno i opšte zdravlje.

Demograf Draško Marinković naglasio je da je problematika demografskog razvoja svakodnevno prisutna, ali da je od nemjerljivog značaja što postoji konstanta u broju rođene djece u Srpskoj u posljednjih osam godina, jer ih se u prosjeku rađa 9.500.

- Na poboljšanju demografskog razvoja moramo raditi timski, a analize i smjernice sačiniće demografi, sociolozi, te stučnjaci za reproduktivno zdravlje - rekao je Marinković.

On smatra da je potrebno riješti pitanje odliva fertilnog stanovništa u inostranstvo, s čime se suočavaju i zemlje u okruženju.

- Poseban problem je i starenje stanovništa i moraćemo se prilagođavati različitim mjerama koje će se odnositi na starija lica, kao i mortalitet stanovništva. Svim ovim problemima ćemo se baviti u našim analizama iz kojih će proizaći smjernice koje će se odnositi na promovisanje materinstva - rekao je Marinković.