Prijedor: Počela asanacija terena nakon poplava (FOTO)
Imajući u vidu značajno povoljnije stanje i pad vodostaja Sane i drugih rijeka, prijedorski Gradski šab za vanredne situacije stavio je van snage Odluku o vanrednom stanju na području Prijedora.
Ipak, i dalje su sve nadležne službe raspoređene na poslovima sanacije štete od poplava.
I dalje se radi na ispumpavanju vode iz stambenih objekata i depresija, kao i na dezinfekciji objekata.
U toku je i formiranje komisija za procjenu štete, a u Prijedor je stigla i interventna pomoć Vlade Republike Srpske u najneophodnijim artiklima za stanovništvo.
I dalje ima poplavljenih i zaplavljenih objekata, ali najviše brine pojava klizišta.
Obilne padavine pokrenule su šest klizišta na području Prijedora – dva u Kozarcu, na putnom pravcu za Lamovitu, u Crnoj dolini, zatim kod ljubijskog stadiona, a klizište na putu Prijedor – Ljubija u mjestu Hambarine, ugrozilo je kuću Rasima Ibradžića.
- Plašim se ovog klizišta, ostaću bez kuće. Već sam star 81 godinu. Ne mogu ništa da radim, a da mogu renovirao bih to sam - ističe Ibradžić.
Područna Osnovna škola "Branko Ćopić" ponovo je poplavljena i nije uslovna za odvijanje nastave.
Tamo je u toku dezinfekcija prostorija, a stotinu učenika iz ove obrazovne ustanove u ponedjeljak kreće na nastavu u centralnu školu u Prijedoru.
- Donji sprat je bio sav u vodi. Već smo pokupili vodu u učionicama, još nam ostaje mokri čvor. Sve oko moje juće je uništeno - kaže Dragan Zgonjanin, radnik OŠ "Branko Ćopić" iz Gomjenice kod Prijedora.
Sanja Munjiza, direktorka Osnovne škole "Branko Ćopić" istakla je da je voda potpuno potopila toalete, kotlovnicu, dijelom učionice, a kaže da je sreća što je iznešen dobar dio namještaja.
Ona je navela da djeca iz Gomjenice danas nemaju nastavu, ali, kako je rekla, od ponedjeljka biće voženi autobusom u centralnu školu.
Higijensko-epidemiološka služba prijedorskog Doma zdravlja formirala je desetak timova za dezinfekciju poplavljenih objekata.
- Moja grupa kreće od gomjeničke škole koja je nažalost zahvaćena poplavom. Cilj je da se izvrši dezinfekcija i da se spriječi zaraza ako je ima, jer voda nije bila zdrava, a poplava je bila velika - rekla je Milica Kečan, medicinska sestra Doma zdravlja Prijedor.
U Prijedoru se voda postepeno povlači, iako u pojedinim naseljima ima još uvijek vode, kao što je slučaj u Tukovima, gdje još uvijek ima zaplavljenih i poplavljenih domaćinstava.
- Dva dana i dvije noći, bilo je vode na zgradi, nije se moglo izlaziti, dolazili su iz Civilne zaštite i donosili nam hranu i vodu - navela je Јoka Knežević iz naselja Tukovi.
U Prijedoru u poplavljenim naseljima sanira se i zbraja šteta.
- Bili su polavljeni svi prateći objekti, njiva, šest dunuma, plastenik... Sreća nije ušla u kuću. Mislim da je sto odsto šteta na plasteniku i oranicama - naglašava Dragan Simeunović, mještanin Gomjenice.
- Gradski štab je naložio formiranje komisija za procjenu šteta na stambenim objektima, infrastrukturi, privrednim objektima, poljoprivredi i drugim. U toku prethodnog dana u Prijedor je stigla i interventna pomoć od Vlade Srpske u najneophodnijim artiklima za stanovništvo - rekao je Dušan Vranješ, šef Odsjeka Civilne zaštite Grada Prijedora.
Vodostaji Une i Sane u Novom Gradu su u padu. Tokom proteklih dana u ovoj opštini bilo je poplavljeno 30 kuća, a pojavilo se 12 klizišta.
U toku je dezinfekcija terena, a komisije za procjenu štete na teren kreću u ponedjeljak.
U Kostajnici nivo Une takođe opada. Voda se povukla iz dvadesetak poplavljenih i zaplavljenih domaćinstava.
Registrovana su tri oštećena mosta i jedno klizište, a u ovoj opštini vrši se dezinfekcija i počinje popis štete.
U Kozarskoj Dubici Una i Sava su u padu. U Donjoj Gradini, u nebranjenom dijelu, poplavljeno je vikend naselje.
Na području Prijedorske regije glavni putni pravci su prohodni.