Drugi forum dijaspore - čvršće povezivanje Srpske i Srba u svijetu
Banjaluka je danas i sutra mjesto okupljanja Srba iz matice i inostranstva, ali i stranih državljana koji su zainteresovani za razvoj Republike Srpske, ali i onih koji izučavaju srpski jezik, našu istoriju i kulturu. Namjera institucija Srpske je da to bude omogućeno gdje god postoji srpska zajednica.
- Mi posmatramo dijasporu Republike Srpske kao veliki resurs, ali smo svjesni da ona ne može da pokaže svoj puni potencijal ukoliko nije vezana uz institucije i sve aktivnosti koje činimo dugi niz godina idu ka tome da napravimo institucionalnu vezu sa našim ljudima u svijetu - rekla je predsjednica Republike Srpske Željka Cvijanović.
Forum je prilika za unapređenje saradnje matice i dijaspore, a Vlada je početkom godine, u okviru Ministarstva za evropske integracije, uspostavila Odjeljenje za institucionalnu saradnju i dijasporu, kao tačku saradnje.
- Očekujem da ovaj forum donese rezultate našim ljudima ovdje, ali i van granica. Pored kulturne, sportske i drugih oblika saradnje mi želimo da povežemo i privrednike iz dijaspore sa našim privrednicima. Na tome Vlada intenzivno radi - istakao je premijer Radovan Višković.
Rezultate Narodne skupštine Republike Srpske, dijaspori je predstavio predsjednik Nedeljko Čubrilović. Ističe da je riječ o najefikasnijm parlamentu, jedinom u BiH koji izvršava svoje obaveze prema programu rada, ali i svoje obaveze na putu BiH prema EU.
- Na putu ka EU vaaš podrška je značajna, jer je članostvo u EU naš cilj i naše zajednićko opredjeljenje. U državama u kojima živite vi ste naši ambasadori - naglasio je Čubrilović.
Prvi forum, održan prošle godine, pokrenut je na inicijativu i pod pokroviteljstvom tadašnjeg predsjednika Republike Milorada Dodika, s ciljem uspostavljanja trajnih mehanizama za jačanje privredne, kulturno-naučne i druge saradnje Srpske i Srba u inostranstvu.
- Razlog zašto smo počeli sa organizocanjem ovog foruma nastao je kao odgovor na pokušaje zapada da se u svijetu nametne priča o nekoj dijaspori BiH koja je podrazumijevala sve ljude koji žive na ovom prostoru. Ali, naši ljudi nisu na to pristali već su željeli zajednički srpski krug dijaspore, i to je ono na šta smo reagovali - rekao je Milorad Dodik.
Zvaničnici Srbije podržavaju inicijativu rukovodstva Srpske da okupi Srbe iz regiona i dijaspore. Naglašena je i praksa zajedničkog nastupa Srpske i Srbije, ne samo na dnevnopolitičkom planu, već i na strateškom u pitanjima koja su od suštinskog značaja za jedinstvo srpskog naroda.
- Srbija i Srpska stoje zajedno jedna uz drugu na temelju sporazuma o specijalnim i paralelnim vezama, jedna drugu podržavaju. Ono u čemu faktički nastupaju, naročito od prošle godine i prvog foruma, jeste i naša dijaspora - izjavio je izaslanik predsjednika Srbije Nikola Selaković.
Održan je i prvi panel o temi očuvanja nacionalnog, kulturnog i duhovnog identiteta dijaspore pod nazivom "Uloga institucija Republike Srpske, Srpske pravoslavne crkve i nevladinih organizacija u očuvanju identiteta Srba u inostranstvu", sa prijedlozima ideja i strategija.
Episkop dizeldorfski i cijele Njemačke Grigorije istakao je da je njegov utisak o srpskoj dijaspori nakon nepune godine dana boravka u toj zemlji da ona ima ogroman intelektualni potencijal.
- To je narod koji ima nevjerovatne pojedince, narod koji traži da bude ujedinjen - rekao je episkop Grigorije.
Živadin Јovanović, nekadašnji ministar spoljnih poslova SRЈ, rekao je da su povezivanje i jedinstvo izuzetno strateški značajni.
- Međutim, Srbija, kao matica, je izložena strateškim pritiscima oko otimanja Kosova i Metohije, dok je Republika Srpska suošena sa pritiscima unitarizaciji, uz dominaciju - istakao je Јovanović.
Drugog dana foruma planirana su još dva panela - "Dijaspora za razvoj Srpske" i "Dijaspora za 21. vijek". Učesnicima Foruma biće predstavljena Strategija za saradnju sa dijasporom Republike Srpske, a sve njih organovan je i turistički obilazak Banjaluke.