Dijaspora značajna za održivi ekonomski rast i veću zaposlenost u Srpskoj (FOTO)
Tokom dva dana, 200 učesnika iz više od 30 zemalja, učestvovalo je na tri panela čiji cilj je bolje povezivanje dijaspore i matice. Forum je ocijenjen uspješnim, a organizatori očekuju da će u narednom vremenu donijeti i konkretne rezultate.
Saradnja privrednika u prvom planu. Na panelu "Dijaspora za razvoj Srpske", ukazano je na značaj dijaspore za održivi ekonomski rast i veću zaposlenost u Srpskoj. Među učesnicima bio je i Stojan Stevanović, predsjednik Udruženja srpskih privrednika u Švajcarskoj. Vlasnik hotela u Cirihu, u rodnim Loparama otvorio je svoju firmu.
- Јa sam uložio u svoj podmajevički kraj. Uložio sam u Lopare dosta i ne samo ja, nego sam radio na tome. Nas petorica iz Švajcarske otvorili smo firme u Loparama, uložili smo tu. Evo neka stoji i na Forumu kao modus ulaganja u Srpsku da se može ulagati u Republiku Srpsku. Imamo i dva čovjeka iz Austriji koje su otvorili firmu u Loparama - rekao je predsjednik Udruženja srpskih privrednika u Švajcarskoj Stojan Stevanović.
Srbi u Lincu pokazali su se kao savjesni privrednici i radnici koji imaju najviše prekovremenih sati rada i najmanje koriste godišnji odmor. O tome svjedoči Aleksandar Čenić, vlasnik kompanije koja u ovom austrijskom gradu posluje već 30 godina, a razmišlja i o otvaranju poslovnice u Srpskoj.
- Svakim danom sve više mijenjam svoje mišljenje o Republici Srpskoj, naravno u pozitivnom smislu. Јer sam vidio da je Republika Srpska sa ovom Vladom koju sada ima na najboljem putu da ponudi sigurnost što je svakom od nas najvažnije za otvaranje firme - izjavio je predsjednik Evropske inicijative za južnu i jugoistočnu Evropu Aleksandar Čenić.
Panel "Dijaspora za 21. vijek" ponudio je odgovore na pitanja o novom konceptu umrežavanja, digitalnom povezivanju matice i dijaspore i o ulozi mladih kao nosiocima razvoja i promocije. Ukazano je i na uslove u kojima naši studenti studiraju u inostranstvu, koji su označeni kao znatno teži nego domaćim studentima.
- Smatram da taj veći trud koji se od naših studenata očekuje dobra stvar, jer stiču radne navike i mogu da se bore za svoja prava u tuđoj sredini i tako promovišu svoj narod kroz svoje uspjehe - kaže Katarina Grek iz Organizacije srpskih studenata u inostranstvu.
Predsjednik Vlade Srpske Radovan Višković zatvarajući drugi Forum dijaspore istakao je da je Forum opravdao očekivanja, jer su iznesena brojna mišljenja, poruke i ideje o unapređenju saradnje sa dijasporom koje će doprinijeti razvoju Srpske, što je zajednički cilj. Nadležno Odjeljenje, koje je Vlada početkom godine uspostavila u okviru Ministarstva za evropske integracije, učesnicima Foruma predstavila je Strategije za saradnju sa dijasporom Republike Srpske.
- Četiri ključna pravca u kojima treba da se krene jesu očuvanje nacionalnog identiteta, ekonomska saradnja u oblasti IT sektora, sporta, kulture i jača saradnja institucija Srpske sa dijasporom - naveo je ministar za evropske integracije i međunarodnu saradnju Republike Srpske Zlatan Klokić.
Iako je forum zvanično završen, organizatori su za učesnike pripremili još aktivnosti – turistički obilazak Banjaluke, koji je planiran za sutra. Planiran je obilazak Hrama Hrista Spasitelja, Gospodske ulice, Muzeja Republike Srpske i tvrđave Kastel.