Film "Ratne priče sa Košara" premijerno prikazan i u Banjaluci (FOTO/VIDEO)
Slađana Zarić, autor ovog filma u produkciji Radio-televizije Srbije, rekla je novinarima da film govori o kopnenoj ofanzivi koju je pokušala teroristička OVK u aprilu 1999. godine.
- Ovaj film nastao je kao pokušaj da ljudima koji su učestvovali u bitkama na Košarama i Paštriku poslije 20 godina zahvalimo za sve što su tada dali - rekla je Zarićeva.
Ona je dodala da je film u Srbiji imao nevjerovatan rejting i gledanost na Јutjub kanalu.
Ministar odbrane Srbije Aleksandar Vulin, koji je večeras prisustvovao projekciji u Banjaluci, rekao je novinarima da je ono što je započeto zločinačkom akcijom "Oluja", pa bombardovanjem Republike Srpske, nastavljeno NATO agresijom na SRЈ, okončano bitkom na Košarama i bitkom na Paštriku.
Vulin je podsjetio da Srbija i srpski narod nisu ničim izazvali NATO agresiju, nisu ničim opravdali NATO agresiju, kao što srpski narod ničim nije izazvao ni opravdao ratove na prostoru bivše Јugoslavije.
- Mi zato moramo biti ponosni na junake sa Košara, Paštrika, Koridora, na stradalnike iz "Oluje" i na sve one koji su srpski narod branili. Srpski narod ratove nije tražio ni izazvao - istakao je Vulin.
On je rekao da je napad na jedan dio srpskog naroda napad na sve Srbe, bez obzira gdje oni žive.
- Moramo da razumijemo da srpski narod čije nacionalno pitanje još nije rešeno mora u sebi da razmišlja o jedinstvenom narodu koji ima jedinstvene interese i potrebe i koji ima potrebu da odlučuje sam o sebi - istakao je Vulin.
On je rekao da Srbija koju vodi Aleksandar Vučić nije Srbija koja priznaje tuđe krivice, lažne simetrije i nije Srbija koja će povući i jedan jedini potez a da ne misli o svim Srbima bez obzira gdje oni žive.
- Samo jedinstveni možemo se nadati da će naša djeca živjeti u miru, a tamo gdje Srbi ne odlučuju sami o sebi za njih nema ni istine ni pravde - zaključio je Vulin.
Direktor Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica Milorad Kojić rekao je novinarima da je ovaj film veoma značajan jer je na Košarama odbranjena Srbija, a ako je odbranjena Srbija onda je odbranjena i Republika Srpska i čitav srpski narod.
- Ne treba da zaboravimo da je NATO bombardovao Srbe sa obje strane Drine. Zadesila nas je tragedija jednog naroda i upravo je ovo način da je otrgnemo od zaborava i da institucionalno gradimo kulturu sjećanja i pamćenja - istakao je Kojić.
Kojić je izrazio zahvalnost Ministarstvu odbrane Srbije, Vulinu, autoru filma, te "Zastava filmu" što je večeras u Banjaluci premijerno prikazano herojstvo srpskih vojnika koje su oni zaista pokazali na Košarama.
Pukovnik Vojske Srbije Duško Šljivančanin, ratni komandant 53. Graničnog bataljona u vrijeme NATO agresije, rekao je novinarima da je velika čast prikazivati ovaj film pred borcima Vojske Republike Srpske i njihovim potomcima, koji su na ovim prostorima imali mnogo Košara i mnogo Paštrika u svojoj borbi.
On je izrazio zahvalnost u ime pripadnika ovog bataljona i boraca sa Košara na ukazanom poštovanju u Banjaluci.
- Verujte, večeras se raduju duše 108 poginulih pripadnika u rejonu karaule Košare - istakao je Šljivančanin.
Projekciji filma prisustvovali su ministri u Vladi Republike Srpske, narodni poslanici, narodni poslanici, direktor Policije Republike Srpske Darko Ćulum, predstavnici Republičkog centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica, predsjednik Skupštine Grada Banjaluke Zoran Talić, predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Milomir Savčić, istoričari, ugledni javni i kulturni radnici, te brojni građani.
Projekciju filma organizovao je Republički centar za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica i Srbsko sabranje "Baštionik".