latinica  ћирилица
20/06/2019 |  11:02 | Autor: SRNA

Mitropolija može da tuži Podgoricu Evropskom sudu za ljudska prava

Јedan od članova pravnog tima Mitropolije crnogorsko-primorske Vladimir Leposavić rekao je da ta mitropolija ima mogućnost da tuži Crnu Goru pred Evropskim sudom za ljudska prava zbog zakona o slobodi vjeroispovijesti jer je Podgorica prekršila međunarodno pravo, čak i ako Venecijanska komisija podrži taj zakon.
Evropski sud za ljudska prava u Strazburu - Foto: Agencije
Evropski sud za ljudska prava u StrazburuFoto: Agencije

Leposavić je rekao da su svemu prethodile pripreme, možda i neki sinhronizovan rad jer je ovaj zakon kasno uveče objavljen na sajtu Vlade Crne Gore, a već ujutro objavila ga je, prevedenog na engleski, na svom sajtu Venecijanska komisija, koja je jedno od tijela Savjeta Evrope.

- Simptomatično je i to da su predstavnici Venecijanske komisije na razgovore o spornom zakonu došli u vreme državnih praznika, odnosno neradnih dana, pa su predstavnici pravnog tima SPC imali problem da dođu do arhive i službenih prevodilaca - rekao je Leposavić za Sputnjik.

On je naveo da je nemoguće povjerovati u toliko čudnih slučajnosti, ali da on ipak vjeruje da Venecijanska komisija, koja zasjeda sutra, ne može dati pozitivno mišljenje o cijelom tekstu zakona, jer je sličan prijedlog odbila 2015. godine.

- Član o oduzimanju imovine SPC kao takav ne može da prođe, prosto, to je nemoguće. Јa sam siguran u to, pa makar neko i bio pristrasan i u stanju da potpiše bilo kakvo mišljenje, koje bi tom članu dalo pozitivan komentar ili ga odobrilo na neki politički način. Komentar će, više kao politički argument pravnog tipa, biti vetar u jedra jednoj ili drugoj strani, ali on u svakom slučaju nije kraj priče - kaže Leposavić.

On je rekao da se crnogorski zakon o slobodi vjeroispovijesti odnosi samo na SPC i da bi trebalo da omogući da se izvrši prepis prava vlasništva zbog čega nije potrebno biti pravni ekspert da bi se shvatilo na čemu, kako je naveo, radi vlast Mila Đukanovića.

Čak su, kaže on, i komunističke uredbe o nacionalizaciji bile pravednije jer su se odnosile na sve, a ovaj zakon pogađa isključivo SPC, koja treba da dokaže da je prije 1918. godine bila vlasnik svoje imovine, ali iz zakona nije jasno ni kako to da dokaže.

- Ne pominje se postupak, ne pominje se sud, ne pominje se procedura dokazivanja. Ovaj zakon bi zapravo trebalo da omogući upravnom organu da, ne u sudskom, već u upravnom postupku, koji je okrnjen i mračan, omogući organu uprave, dakle ministarstvu, a ne sudu, da popiše imovinu i izvrši prepis prava vlasništva - kaže Leposavić.

Prema njegovim riječima, jedino što je poznato je stavka o brzom popisivanju crkvene imovine, a, pošto drugih procesnih pravila nema, sigurno je da zakon ne može da opstane jer takav primjer ne postoji nigde u svijetu.

- Država je u poslednjih nekoliko godina tužila eparhije zbog prava vlasništva nad pojedinim hramovima na Cetinju i u Podgorici. Svaki spor koji je do sada država, odnosno, Vlada Crne Gore povela protiv SPC u pogledu prava - izgubila je - rekao je Leposavić.

On je naveo da je bilo potpuno jasno da nema nikakvog dokaza da ikome, osim eparhijama i samoj Crkvi, pripadaju njeni hramovi.

- Kada su videli da ne mogu redovnim sudskim putem, onda je predložen zakon koji ne pominje redovni, niti bilo koji sudski put odlučivanja o tom pitanju, tako da je potpuno jasno o čemu se radi - kaže Leposavić.

Leposavić dodaje da je Vlada Crne Gore već prekršila i sopstvena pravila, jer je prijedlog usvojen bez javne debate, a sam način kako je predstavljen javnosti govori o tome da se na njemu radilo zakulisno.

Vladimir Leposavić je član pravnog tima Mitropolije crnogorsko-primorske i Eparhije budimljansko-nikšićke. Leposavić specijalizirao je u oblasti međunarodnih ljudskih prava na Pravnom fakultetu u Vašingtonu, a doktorirao u Beogradu baveći se zaštitom etničkih, vjerskih i jezičkih prava manjina.