

Obilježene 144 godine od početka ustanaka u Hercegovini
Obilježavanje godišnjice Hercegovačkog ustanka, poznatog kao Nevesinjska puška, organizovali su Odbor za njegovanje tradicije oslobodilačkih ratova Vlade Republike Srpske, opština Nevesinje i ovdašnja Boračka organizacija.
Nakon liturgije u crkvi Hristovog Vaskrsenja u Nevesinju kod spomenika nevesinjskim ustanicima služen je parastos.
Republičke i opštinske delegacije položile su cvijeće, a među prisutnima i ove godine bila je Nataša Gligorić, praunuka čuvenog harambaše Pera Tunguza. Ponosna je, kaže, na svog pradjeda i ostale nevesinjske junake koji su svojom hrabrošću u srpskoj istoriji ostavili neizbrisiv pečat. Podsjetila je da je njen pradjed sa 30 hajduka na Ćetnoj poljani u mjestu Bišina kod Nevesinja ispalio prvu Nevesinjsku pušku 5. jula 1875. godine i napao turski karavan.
- Na ovom mjestu svake godine odajemo počast vitezovima Nevesinjske puške, a harambaša Pero Tunguz neće mrijeti dok narod traje, jer se narod ovog kraja ponos svojom istorijom i tradicijom - kaže Gligorićeva.
Ovaj događaj jedan je od najznačajnijih u istoriji srpskog naroda koji je promijenio geopolitički kartu Evrope, poručeno je iz Krekova kod Nevesinja.
Ministar rada i boračko-invalidske zaštite Republike Srpske Duško Milunović rekao je da je Nevesinje kroz istoriju uvijek bilo grad heroj.
- Nevesinje je tokom svoje duge istorije pokazalo da su Nevesinjci jedan slobodoljubiv narod koji je branio od daleko jačeg neprijatelja svoja ognjišta, svoje najmilije, svoju slobodu i čast - istakao je Milunović.
Predsjednik Boračke organizacije Republike Srpske Milomir Savčić istakao je ogroman istorijski značaj ovog događaja, te naglasio da se srpski narod sjeća prošlosti zbog svoje budućnosti.
- Dokazujemo da slobodu cijenimo više od svega. I danas poručujemo da smo slobodu spremni braniti po svaku cijenu, ali se, prije svega, zalažemo za mir na ovim prostorima - rekao je Savčić.
Načelnik opštine Nevesinje Milenko Avdalović rekao je da je Nevesinje ponosno na svoje pretke i da je Nevesinjska puška jedan od najznačajnijih događaja srpskog naroda.
- Nevesinjska puška i istorijski događaji s kraja 19. vijeka bili su inspiracija i ljudima koji su od 1992. do 1995. godine branili slobodu i stvarali Republiku Srpsku - rekao je Avdalović.
Podsjetimo, prva Nevesinjska puška bio je ustanak podignut u mjestu Krekovi u opštini Nevesinje 9. jula 1875. godine protiv otomanske vlasti i ubrzo se proširio na cijelu BiH, uz podršku Srbije i Crne Gore.
Druga Nevesinjska puška, poznatija kao Uloški ustanak, izbila je u januaru 1882. godine napadom ustanika na austrougarsku žandarmerijsku stanicu u Ulogu zbog donošenja takozvanog Vojnog zakona o obaveznom služenju vojske mladića iz BiH.
Nevesinjska antifašistička puška predstavlja oružani otpor ustašama 3. juna 1941. godine u selu Drežanj, nakon masakra 27 ljudi u selu Udrežnju kod Nevesinja.