latinica  ћирилица
15/08/2019 |  20:09 ⇒ 20:22 | Autor: Večernje novosti

Sjećanje na velikog Rastka Petrovića

Na današnji dan, prije 70 godina, umro je veliki srpski književnik Rastko Petrović.

Romanopisac, pjesnik, esejista, putopisac, likovni kritičar, diplomata, svjetski putnik, kolekcionar umjetnina, etnograf, daroviti crtač, kamerman i fotograf... - Rastko Petrović, preminuo je iznenada, od "tromboze srca", na današnji dan prije sedam decenija, u Vašintonu.

Deveto dijete učitelja Mileve i Mite, mlađi brat slavne slikarke Nadežde Petrović, koji je sa srpskom vojskom sa 17 godina prošao albansku golgotu, a poslije rata, kao francuski đak u Srbiju donosio avangardna evropska stremljenja u umjetnosti i književnosti, umro je sam, u emigraciji. O Rastkovom odlasku tadašnja srpska štampa nije izvjestila, dok je pariski Mond objavio:

"Iz Vašingtona javljaju o smrti jugoslovenskog pjesnika i romansijera Rastka Petrovića... Njegova smrt u 51. godini duboko će se osjetiti u svijetu književnosti".

Njegovi posmrtni ostaci prenijeti su na beogradsko Novo groblje tek 1986. godine.

U srpskim knjižarama, povodom sedamdeset godina od smrti, danas se u izdanju kuće Portalibris objavljena sabrana djela, kako bi podsjetila na i dalje u velikoj mjeri zaboravljenog umjetnika. Reizdanja svih Rastkovih djela obuhvataju romane "Burleska Gospodina Peruna Boga Groma", "Sa silama nemerljivim" i "Ljudi govore" (u jednoj knjizi), "Dan šesti", knjige poezije "Otkrovenje" i "Poezija", putopisnu prozu "Putopisi" i "Afrika", esejističke i kritičke radove u knjizi "Eseji i članci", diplomatsku i privatnu prepisku u "Diplomatskim spisima".

Kao jedan od najobrazovanijih i najdarovitijih pisaca svoje generacije, oduševljavao se izvornim oblicima umjetničkog i duhovnog izraza, a njih je pronalazio kako u našoj narodnoj književnosti tako i u primitivnom stvaralaštvu afričkih i američkih domorodaca. U svoja djela unosio je obredne pjesme, razbrajalice, bajalice, legende, predanja...

Ne čudi što su upravo predmeti ritualne namjene - idoli, reljefi, maske, fetiši, primitivni muzički instrumenti, nakit, dijelovi oružja, posuđe, njih ukupno 40 koje je donio iz Afrike - dio ostavštine pohranjene u Narodnom muzeju, u Zbirci Nadežde i Rastka Petrovića, koju je kao legat ostavila njihova sestra Ljubica Luković. Etnografsku građu zbirke čini čak 108 eksponata, a pored afričih, ima ih i iz Okeanije, Sjeverne i Јužne Amerike. Na svojim ekspedicijama, Rastko je snimao filmove, kao i veliki broj fotografija.

Bogata je i Rastkova biblioteka, sa više od 600 knjiga i 100 časopisa, ali i epistolarna građa. Na vrijednu i još nedovoljno istraženu kolekciju dopisnica upućuje Lidija Ham, iz Narodnog muzeja.

- Iz svih krajeva svijeta, postoji čak 449 razglednica, koje su slali Nadežda i Rastko svojoj porodici, a ima i onih dobijenih od prijatelja. Neke od njih nalaze se u albumima, ali i ih ima još dosta koje bi trebalo da se iščitaju, izuče i sistematizuju, čime bi mogli da dobijemo nove podatke o Rastkovom i Nadeždinom životu - ističe ona.

Zanimljive su i gramofonske ploče velikog pisca. Na njima ima zvukova Afrike i Meksika, ali i džeza.

Osim trideset radova Nadežde Petrović, Ljubica Luković je Narodnom muzeju povjerila i sedam Rastkovih akvarela, među kojima su "Bjekstvo u Egipat", "Predio iz džungle", "Orijentalna igračica"... Ali, u likovnom dijelu zbirke su i djela predvodnika istorijskih avangardi, koje je pisac prikupio kao kolekcionar. Riječ je o Pikasovom bakropisu, Rodenovom akvarelu, Modiljanijevim, Koktoovim i crtežima Marksa Ernsta, dok su slika Moiza Kislinga "Poluakt djevojke" i grafika Žorža Ruoa "Glava Ibija", sada dio stalne postavke nacionalnog muzeja.