Albijanić: Spomen-muzej vaskrsava više od 6.000 srpskih žrtava
Pred vama se nalazi Spomen-muzej stradalima u Starom Brodu i Miloševićima. Ovaj spomenik nosi simboliku stradanja djece i njihovih porodica - rekao je Albijanić u obraćanju, te objasnio o kakvom velikom stradanju svjedoče skulputre koje su postavljene u rijeku Drinu i u muzeju.
Albijanić je istakao da su potresna kazivanja preživjelih, te naveo primjer Sima Radovića kome su stradale četiri kćerke, koje su skočile u rijeku Drinu.
- Drino vodo, kad bi mogla progovoriti koliko leševa odnese, koliko prekide djevojačkih snova, koliko se u tebi iskopa srpskih domova - rekao je Albijanić.
Prema njegovim riječima, žrtve su bili i mala djeca i starci u poznim godinama.
- Neka je blagosloven ovaj dan, dan kada će mučenici konačno naći svoj spokoj - rekao je Albijanić i zahvalio sveštenstvu koji osvetiše ovo mjesto.
Protojerej stavrofor Dragan Vukotić rekao je da mu je i drago što se tako dugo čekalo na ovaj muzej, jer da su nekadašnje vlasti to obilježile vjerovatno bi to bila spomen-ploča sa petokrakom, na kojoj bi bilo napisano da su to žrtve fašističkog, a ne ustaškog zločina.
- Dosta smo učili o lažnim istinama, lažnoj istoriji, lažnim herojima. Evo danas, stojimo pred našim herojima, to su ove skulputre - istakao je sveštenik Vukotić.
On je napomenuo da, kako pravoslavna vjera nalaže, odavde nikada neće biti upućene riječi mržnje, ali je ukazao da takvo stradanje ne treba da se zaboravi.
- Bježeći ispred ustaša, nailazili su na zastrašujuće prizore, djeca osakaćena, djevojke obeščašćene, majke iskasapljene - rekao je otac Vukotić.
Vukotić je izrazio zahvalnost svima koji su učestvovali u gradnji ovog spomenika, kao i srpskim zvaničnicima koji su dali svoj doprinos da se ovo stradanje ne zaboravi.
Pokolj u Starom Brodu i Miloševićima desio se proljeća 1942. godine, uglavnom na obalama rijeke Drine, u mjestima Stari Brod i Miloševići, opština Višegrad.
Ustaše, predvođene Јurom Francetićem, u ovom pokolju ubile su više od 6.000 nenaoružanih Srba, isključivo civila.