Tradicionalno branje trave ive na Ozrenu
Uvjereni u njenu ljekovitost ka vrhu Gostilja na nadmorskoj visini preko 700 metara pješačili su i mladi i stari. Svi su željeli ubrati travu, na koju su vijekovima stanovnici Ozrena ponosni.
- Ona je baš ovdje ukorijenjena, udomaćena, čim je vlažnost ostane korijen i ona opet oživi, zato se i kaže "zaklela se trava iva da od mrtva pravi živa" - Tkaže Brankica Sofrenić iz Boljanića.
Ruža Ninković iz Tekućice ističe da baš važnost ovog datuma.
- Baš danas se mora nabrati i to hvala Bogu koristi baš danas. Beri ti i drugi dan , ali ovo je zakon danas nabrati - tvrdi Ruža Ninković.
Sa beračima i mještanima na vrh Gostilja u pratnji gradonačelnika Doboja popeo se i kineski ambasador. Čaj skuvan od lanjske trave ive dopao mu se, a kaže da i u Kini ima slična ljekovita travka.
- To je slično kao iva ali tako se ne zove, to takođe ima sličnu funkciju i imamo neke priče oko toga - poručio je Ji Ping, ambasador Kine u BiH.
Boris Јerinić, gradonačelnik Doboja, volio bi pobratimljenje sa Kinezima.
- Čak sam ja predložio da nađemo grad u Kini koji ima ljekovito bilje, da nam ambasador pomogne kako bi se pobratimili i to bi mislim bio jedinsten slučaj možda i u svijetu - napominje Јerinić.
Običaj je ušao na UNESKO-vu listu zaštićenog nematerijalnog kulturnog nasljeđa Republike Srpske. To je obaveza nadležnima da zaštite sam lokalitet Gostilja i branje trave ive.
- Trava iva će se i dalje brati, i dalje će je mještani Gostilja, Doboja, Ozrena i čitave Srpske i šire praktikovati ovaj običaj, s tim da će postojati određena pravila da se ne čupa iz korijena, da se siječe makazicama - kaže Tanja Đaković, pomoćnik ministra za kulturu.
Inicijativu za zaštitu branja trave ive pokrenuli su u Sokolskom društvu iz Boljanića. To je podržao, a potom i kandidovao Muzej u Doboju i resorno ministarstvo.