Mekezu dvije godine za zločin nad Srbima -kazna ispod zakonskog minimuma!
Zločin dokazan, kazna ispod zakonskog minimuma. Sudsko vijeće, kojem je predsjedavala Mediha Pašić, na dvije godine zatvora prvostepeno, osudilo je bivšeg načelnika Stanice javne bezbjednosti Goražde Ibru Merkeza, zbog zatvaranja i nečovječnog postupanja nad više od 100 goraždanskih srpskih civila.
Njegov nasljednik na funkciji, Predrag Bogunić i komandir stanice policije Ešef Hurić - kao saizvršioci, oslobođeni su krivice.
Sudsko vijeće u identičnom sastavu koje je onomad odgovornosti za zločin nad Srbima, oslobodilo prvog goraždanskog vojnika Ahmeta Sejdića, na sličan način "nagradilo" je i vodeće goraždanske ratne policajce.
Mediha Pašić, Mira Smajlović i Zoran Božić, za sramnu odluku ponudili su još sramnija obrazloženja: "Policija nije imala nikakvih nadležnosti nad civilima zatvorenim u policijskoj stanici".
A Predrag Bogunić i Ešef Hurić nisu odgovorni za to što je stambena zgrada preko puta policije pretvorena u još jedan logor za Srbe.
- S obzirom na navedeno činjenično stanje i nastale posljedice, vijeće je cijenilo navedene olakšavajuće okolnosti osobitim, pa je optuženog osudilo na kaznu zatvora ispod zakonskonom propisanog minimuma za ovo krivično djelo u trajanju od dvije godine - obrazložila je Mediha Pašić.
Za zatvaranje Srba u policijsku stanicu danas je bila odgovorna vojska. A prije samo tri mjeseca komandir joj Ahmet Sejdić za isti zločin – oslobođen.
Za utamničenje Srba – djece, trudnica, staraca u zgradi preko puta policijske stanice, po mjerilima sudija - kriv je, u međuvremenu preminuli Hadžo Efendić.
A Ibro Merkez sa svojim policajcima, Srbe je - u spornu zgradu po naredbi Efendića, samo "koncentrisao" bez hrane, vode i osnovne higijene, kao živi štit u vrijeme granatiranja samo ih držao isključivo na posljednjem spratu, samo ih tjerao da rade za potrebe policije i "samo" ih čuvao da slučajno ne pobjegnu.
- Ovo je sramno, ponižavajuće za ljude, da su paščad bolje bi se presudilo - ogorčena je Fatima Nikolić.
"Nastale posljedice" za sudijski trio – očigledno zanemarljive. Valjda je nevažno to što je bez ljekarske pomoći u policijskom zatvoru preminuo, na Trebješkom brdu prethodno pretučeni, Božo Krstović.
Malo kasnije i Dušan Čarapić.
Neposredno nakon puštanja iz zatvora Goja Đoković, potom Anđa, Drago i Јovan Čarapić. S Јovanom je tamnovao i tada maloljetni sin Miroslav.
- Bez teksta i bez riječi sam ako vjerujete. Јednostavno, to je isključivo sud za Srbe, a Srbi što su stradali to niti ko prizna niti ko vidi, nažalost - kaže Miroslav.
Goraždansku torturu od rodnog Bučja do policijskog kazamata, zajedno sa majkom, sestrom i još 32-oje Srba prošla je i Stanica Čarapić. Nije ovo pravda, već ruganje žrtvama, kaže.
- To je bezobrazluk, veliki. Dvije godine nas 35 onako proganjao i Merkez i Sejdić i svi. Sejdić je došo naveče po nas. Da je mogao, sve bi nas pobio na mjestu - emotivno priča Stanica.
Predsjednica Srpske Željka Cvijanović kratko je ocijenila da presude, poput današnje, služe samo da bi se potvrdile ranije sarajevske političke projekcije: "Pravile su se razne manipulacije upravo da bi neke presude kao ova bile blage, nepostojeće".
Oslobađajuća presuda Ahmedu Sejdiću na reviziji je pred Apelacionim vijećem.
I za današnju Tužilaštvo žalbu najavljuje.
Da li će drugostepeni organ pokušati da spase bar minimum dostojanstva bh. pravosuđa, ili će ubijeni i mučeni goraždanski Srbi ostati još jedan u nizu zločina bez kazne!?