Zemljotres pogodio BiH, treslo se i u Banjaluci (FOTO)
Iz Hidrometeorološkog zavoda Republike Srpske saopšteno je da je zemljotres magnitude 4,8 stepeni po Rihterovoj skali zabilježen u 15.11 časova sa epicentrom na širem području Vlašića.
U saopštenju se dodaje da zemljotres ovog intenziteta može izazvati u epicentralnoj zoni manja oštećenja na starijim i slabije građenim objektima.
Podrhtavanje tla osjetilo se na području Turbeta, Travnika, Gornjeg Vakufa, Banjaluke, Teslića, Zenice i Viteza.
M4.8 #earthquake (#zemljotres) strikes 81 km NW of #Sarajevo (Bosnia & Herzegovina) 14 min ago. Updated map of its effects: pic.twitter.com/nRUrZ6zkgX
— EMSC (@LastQuake) November 2, 2019
Prema podacima sajta EMSC, epicentar potresa bio je 81 kilometar sjeverozapadno od Sarajeva, te 60 kilometara jugoistočno od Banjaluke.
Zemljotres, zabilježen na dubini od deset kilometara, osjetio se u većem dijelu zemlje, a ovo je najjači potres koji je pogodio BiH posljednjih godina.
Prve informacije o šteti došle su iz Travnika gdje su pucali zidovi na kućama i rušili se dimnjaci.
- Zemljotres ovog intenziteta u epicentralnoj zoni izaziva prva oštećenja na starim i slabije građenim objektima. Imamo saznanja da su predmeti padali sa polica, da su padali i dimnjaci, da su slike padale sa zidova, što odgovara ovom intenzitetu koji smo dali od šest do sedam stepeni po Merkaliju - navela je Snježana Cvijić Amulić, načelnica Odjeljenja za opservatorsku seizmologiju.
Značajnije materijalne štete nema. Nema ni informacija o povrijeđenima, potvrdio je za RTRS direktor Federalne uprave Civilne zaštite Fahrudin Solak.
Prema pisanjima lokalnih medija, u Turbetu, mjestu najbližem epicentru, građani su izašli na ulice.
- Ono što mogu sada potvrditi jeste da nije bilo nekakvih značajnijih šteta, niti eventualnog povređivanja građana. Pored nelagode i straha u tim trenucima, drugih problema nema. Skrećem pažnju da nema razloga za paniku i brigu - istakao je Solak.
Tokom ove godine tlo u BiH više puta se treslo, a prema procjenama, svakodnevno se u prosjeku javljaju tri zemljotresa intenziteta manjeg od tri stepena Merkalijeve skale, koje registruju samo instrumenti. Iako ne postoje mehanizmi za predviđanje zemljotresa, teritorija BiH spada u seizmički relativno aktivno područje.
Povezane vijesti: