latinica  ћирилица
19/11/2019 |  15:27 ⇒ 16:56 | Autor: sputniknews.com

SAD grade obruč oko Rusije i Kine u Azijsko-pacifičkom regionu

Indopacifički region je prioritet za SAD, a glavne prijetnje u tom regionu ostaju Rusija i Kina.
Kina, SAD i Rusija (foto:SSO) -
Kina, SAD i Rusija (foto:SSO)

Ministar odbrane SAD Mark Esper, koji je ovih dana obilazio region, poručio je da je saveznička mreža glavna borbena prednost Sjedinjenih Država, a da je to najznačajnije u Indo-pacifičkom regionu, koji je ministar nazvao "američkim prioritetnim bojištem."

U saopštenju Pentagona, objavljenom pred put Espera u Јužnu Koreju, Tajland, Filipine i Vijetnam, istaknuto je da "održavanje saveza i privlačenje novih partnera" u ovom regionu predstavlja deo zadataka strategije nacionalne bezbjednosti SAD. U središtu američke strategije, kako je navedeno, nalazi se ideja da su SAD takođe pacifička država. 

Podsjeća se i da su saveznici Vašingtona u Indopacifičkom regionu Tajland, Јužna Koreja, Јapan, Filipini, Australija i Novi Zeland, dok su među partnerima Indija, Šri Lanka, Indonezija, Malezija, Brunej "i mnoge druge".

Iz Ministarstva odbrane SAD takođe su izjavili da smatraju Moskvu i Peking glavnim izvorima potencijalnih pretnji u regionu.

U fokusu strategije nacionalne bezbjednosti SAD jeste povratak rivalstva između velikih sila. Najozbiljnije pretnje dolaze iz Kine i Rusije, istaknuto je na sajtu Ministarstva odbrane. Pritom se ističe da NR Kina predstavlja najveću opasnost za Vašington.

- Vojna strategija Kine je dio nacionalnog pristupa te zemlje. Pored svoje vojne moći, Peking koristi diplomatske puteve, politički uticaj i ekonomske mjere. Kineska inicijativa "Pojas i put" je pokušaj, procijenjen na bilion dolara, da se zameni sadašnji međunarodni sistem, koji tako dobro služi Indo-pacifičkom regionu od 1945. godine, sistemom u kome će glavnu ulogu igrati Kina - rečeno je u izjavi Pentagona.

Politička geografija

Prema riječima Konstantina Blohina iz Centra bezbjednosti Ruske akademije nauka, Vašington povezuje "rusku i kinesku prijetnju" sa širenjem partnerstva SAD i drugih država u regionu, kako bi objasnio svoje aktivnosti usmjerene na povećanje uticaja u ovom dijelu planete.

- SAD vide vojni potencijal Rusije kao prijetnju svojoj bezbjednosti, jer je ona fizički sposobna da napadne Sjedinjene Države. Pritom, Kina se smatra dugoročnom prijetnjom, jer ova zemlja već sada upućuje izazov Vašingtonu u ekonomskoj sferi i predstavlja konkurenciju SAD - objašnjava Blohin.

On ističe da su termin Indo-pacifički region vještački stvorili prije pet godina američki politički tehnolozi i da on uključuje niz zemalja iz Pacifičkog obruča.

Ruski premijer Dmitrij Medvedev izjavio je u intervjuu za list Bangkok post da SAD pokušavaju da povećaju svoj uticaj u jugoistočnoj Aziji, koristeći koncepciju "slobodnog i otvorenog Indo-pacifičkog regiona". 

Blohinovo mišljenje dijeli i Andrej Sidorov, šef Odjeljenja za međunarodne organizacije i svetske političke procese na Fakultetu za međunarodnu politiku Moskovskog državnog univerziteta. Prema njegovim riječima, Indopacifički region je više politički, nego geografski pojam.

- Vašington je uveo taj pojam da bi povezao Sjedinjene Države sa istočnom Azijom i Indijom. Isti metod je koristio i tokom stvaranja takozvanog Sjevernoatlantskog regiona, koji nije postojao nikada u istoriji. Ovo je tada bilo potrebno radi stvaranja regionalnog vojno-političkog bloka NATO-a - navodi ovaj ekspert.

Plan za razmeštanje američkih raketa

Analitičari ističu da je Vašington u posljednje vrijeme više puta pokušao da poveća broj najbližih saveznika u Indo-pacifičkom regionu, što je bio cilj i slične turneje po istočnoj Aziji koju je Esper imao u avgustu. 

Tada je šef Pentagona posjetio Mongoliju i sreo se sa ministrom odbrane Nijamaginom Enhboldom. Oni su razgovarali o "zajedničkim vrijednostima za SAD i Mongoliju", a Esper je izjavio da su SAD ponosne na status važnog partnera Mongolije i da će sarađivati sa tom zemljom "da bi ojačali odnose i postigli svoje ciljeve".

Nakon toga, Esper je otputovao u Јužnu Koreju, a posle posete Seulu je izjavio da će dve zemlje nastaviti "da se drže zajedno, kako bi podržale koncepciju slobodnog i otvorenog Indo-pacifičkog regiona". 

Esper je takođe posetio Australiju, a pred put se založio da se u Aziji što prije razmjeste kopnene rakete srednjeg dometa. Esper je o ovoj inicijativi govorio nakon što su SAD najavile povlačenje iz Sporazuma o raketama srednjeg i kratkog dometa (RSMD).

Već krajem avgusta su iz američke Agencije za odbrambenu i sigurnosnu saradnju izjavili da je Stejt department odobrio prodaju Јapanu 73 rakete sistema za protivraketnu odbranu u iznosu od 3,29 milijardi dolara. Istaknuto je da bi ovaj sporazum trebalo da ojača nacionalnu bezbjednost SAD, zahvaljujući povećanju odbrambenih sposobnosti "važnog saveznika" u Azijsko-pacifičkoj regiji.

U septembru je Bela kuća produžila bilateralni sporazum o vojnoj saradnji sa Singapurom. Dokument će važiti do 2035. godine i u skladu sa njim Vašington može da koristi vojne baze Singapura u svoje svrhe.

Pored toga, američka strana jača vojno partnerstvo sa Indijom. Tako su u oktobru u Sjedinjenim Državama održane zajedničke vježbe američkih i indijskih specijalnih snaga "Vadžra Prahar". 

Po mišljenju Andreja Sidorova, Sjedinjene Države povećavajući vojnu saradnju sa zemljama kao što su Јapan, Singapur, Mongolija i Indija, postepeno "grade obruč obuzdavanja" Rusije i Kine.

- Akcenat je na azijskom dijelu Azijsko-pacifičke regije i na Indiji, predstraži na jugu, koja je uvijek imala komplikovane odnose sa Pekingom. To je geostrateško preoblikovanje prostora, indopacifički koncpet koji dopušta SAD da kontrolišu procese u najvažnijem regionu svijeta za razvoj svjetske ekonomije i politike - objašnjava ekspert.

Sidorov takođe smatra da je posljednjih godina američka strana namjerno koncentrisala svoje snage u Pacifičkom regionu.

- Međutim, ako Vašington tamo postavi rakete srednjeg dometa, kao što je to predlagao Esper, on će time stvoriti direktnu prijetnju za Kinu i Rusiju. I naravno, Moskva će biti prinuđena da odgovori na taj potez - istakao je analitičar.

Prema rečima Sidorova, američka geopolitička strategija podrazumijeva akcenat na saradnju sa priobalnim državama regiona, uključujući i vojnu saradnju. Kako kaže, na taj način SAD nastoje da spriječe liderstvo Kine u Azijsko-pacifičkom regionu.

- SAD žele da nadigraju Kinu, a za to im je potrebno da svi infrastrukturni putevi koje Kina planira da izgradi u okviru inicijative "Pojas i put", ne vode nikuda, tj. da vode u regione koje kontroliše Vašington - objasnio je analitičar. 

Konstantin Blohin smatra da Vašington u ovoj fazi bije bitku za saveznike u Azijsko-pacifičkom regionu i trudi se da "opkoli Kinu sa svih strana".

- Glavni akcenat će biti na državama koje su već povezane sa SAD u okviru vojno-političkih alijansi, uključujući Јapan, Јužnu Koreju, Australiju i Indiju. Tajland je takođe proamerički, jer su tamo smještene vojne baze Sjedinjenih Država - rekao je ekspert.

Beskompromisna konkurencija

Po mišljenju analitičara, svojim izjavama i akcijama čiji je cilj jačanje uticaja u Indo-pacifičkom regionu, kao i optužbama protiv Rusije i Kine, Vašington samo gura Moskvu i Peking ka stvaranju jačeg saveza i proširenju obostrano korisnog partnerstva.

Mark Esper je početkom avgusta tokom posjete Australiji rekao da SAD ne podržavaju težnju Kine ka dominaciji u Indo-pacifičkom regionu.

Peking je, sa svoje strane, oštro kritikovao inicijativu ministra odbrane SAD da se postave rakete srednjeg i kratkog dometa u Indo-pacifičkom regionu. To je izjavio ministar spoljnih poslova Kine Van Јi, obraćajući se Generalnoj skupštini UN.

Rusija je takođe osudila plan Sjedinjenih Država za raspoređivanje ovog oružja. Vladimir Putin je 19. septembra uputio mnogim državama, uključujući i države-članice NATO-a, poruku sa prijedlogom za uvođenje moratorijuma na postavljanje raketa, koje su deo RSMD, u Evropi i drugim regionima.

Na prijedlog lidera Rusije odreagovale su Kina, Nemačka, Francuska i Turska, a prokomentarisali su ga i u EU.

Po mišljenju Konstantina Blohina, čisto ekonomski gledano, SAD će u Aziji izgubiti od Kine, koja sada aktivno popunjava praznine i potiskuje Vašington.

- Zbog toga je jedini način da Bijela kuća nekako kompenzuje taj neuspjeh, da jača vojnu saradnju sa drugim zemljama u regionu - izjavio je analitičar.

Istovremeno, Vašington nastoji da minira partnerstvo između Rusije i Kine, ističe Blohin, iako svojim akcijama u pravcu militarizacije Indo-pacifičkog regiona SAD samo jačaju savezničke odnose Rusije i Kine. 

- U ovoj fazi Moskva već pomaže Pekingu da izgradi sistem upozoravanja na lansiranje raketa, što ukazuje na visok nivo interakcije između država - konstatovao je ekspert.

Međutim, Blohin nije isključio mogućnost da Vašington ipak može da uspije da rasporedi rakete srednjeg i kratkog dometa u Aziji.

- Nivo militarizacije u regionu će se povećati. Istovremeno, konkurencija u Azijsko-pacifičkom i Indopacifičkom regionu će postati jaka i beskompromisna, zato što će vojno-politički centar sveta biti upravo tamo - zaključio je analitičar.