

Program reformi nije problematičan za Rusiju (FOTO)
I dok se čeka formiranje Savjeta ministara, ne prestaju polemike u vezi usvojenog Plana reformi, čime je okončana blokada ovog procesa.
Na sastanku sa srpskim članom Predsjedništva BiH, Miloradom Dodikom, ruski ambasador u BiH Petar Ivancov pozdravio je dogovor političkih partija o formiranju novog Savjeta ministara. Za Rusiju, kaže Ivancov, usvojeni Program reformi nije problematičan.
- Koliko sam shvatio, pitanje ANP i pitanje MAP trenutno je skinuto sa dnevnog reda u BiH - rekao je Ivancov.
To je potvrdio i zamjenik predsjedavajućeg Predstavničkog doma Parlamentarne skupštine BiH Nebojša Radmanović, gostujući u našoj emisiji Telering.
Zaustavljanje NATO integracija osnovna je, tvrdi, razlika između ANP-a i usvojenog Programa reformi.
- U ovom dokumentu, od 20 stranica, nijedna skraćenica MAP se ne spominje. Dakle, nema MAP. Dakle, ne idemo u NATO. Ovim dokumentom se izašlo u susret tome - rekao je Radmanović.
Međutim, još aktuelni ministar inostranih poslova BiH, Igor Crnadak, ne vjeruje u te navode, dok Program reformi ne bude javno objavljen.
- Јer će to značiti da je MAP sahranjen za sva vremena. To će biti verifikacija odustajanja BiH od članstva u NATO i odustajanje od odluke Predsjedništva BiH iz 2009. godine - smatra Crnadak.
Poručio da će javno čestitati Dodiku ako se ovo ispostavi tačnim, iako, kaže, ne smatra da je to najsrećnije rješenje. Objavljivanje dokumenta još jednom su zatražili i iz SDS-a, pozivajući se na zaključke koje je nedavno usvojila Narodna skupština Republike Srpske o neustavnoj transformaciji dejtonske strukture BiH.
- Postavlja se pitanje kako NSRS može da djeluje na osnovu ovih zaključaka, kada ne znamo šta piše u tom famoznom dokumentu koji su potpisali u Predsjedništvu BiH? Da li Srpska ide prema NATO-u ili ne? Mi mislimo da ide - naveo je Davor Šešić poslanik SDS u Narodnoj skupštini Republike Srpske.
Skupštinski zaključci trebalo bi da su obavezujući dokument za predstavnike Srpske u zajedničkim institucijama, kaže predsjednik Narodne skupštine, Nedeljko Čubrilović. Uvjeren je da je to bio slučaj i tokom pregovora o Programu reformi.
- Nema razloga da vjerujem nekim konstrukcijama, a da ne vjerujem ljudima koji su učestvovali u tome. Nema razloga da ne vjerujem u ono što je Dodik pojašnjavao gostujući u elektronskim i pisanim medijima - istakao je Čubrilović.
Postignuti dogovor pozdravio je i zamjenik predsjedavajućeg Doma naroda BiH, Nikola Špirić, istakavši da je potrebno što brže formiranje vlasti.
- Tragično je kako se ponašaju odlazeći ministri iz Republike Srpske u svojim nastojanjima da ocrne dogovor koji je postignut među strankama koje će formirati vlast na novu BiH. Svi bi trebalo da budu svjesni da ulazimo u godinu punu izazova i da je ključno da se formira nova vlast, a ne da se uhljebi kadar ovih što odlaze - smatra Špirić.
Špirić je poručio i da je zakazivanje sjednice Savjeta ministara, u tehničkom mandatu, samo dan uoči sjednice Predstavničkog doma parlamenta BiH na kojoj bi trebalo da bude potvrđeno imenovanje Zorana Tegeltije za predsjedavajućeg savjeta ministara, apsurd koji oslikava stanje u BiH. A ako Tegeltijino imenovanje dobije potvrdu u Predstavničkom domu, počinje da teče rok od 35 dana za formiranje Savjeta ministara. Prema najoptimističnijem scenariju, taj postupak mogao bi biti okončan do polovine decembra.