06/03/2011 | 12:45 | Autor: RTRS
GRUBEŠIĆ: PRIЈEDLOG O IZRUČENjU DIVЈAKA VALIDAN I PRAVNO VALjAN
Tužilaštvo BiH uputilo je Ministarstvu pravde BiH ispravan, potpun i pravno valjan Prijedlog za podnošenje molbe za izručenje Јovana Divjaka, u skladu sa članom 57 Zakona o međunarodnoj pravnoj pomoći, a ostala procedura je na ovom ministartvu, izjavio je Srni portparol Tužilaštva Boris Grubešić.
"Mi smo dužni podnijeti samo Prijedlog za podnošenje moble za izručenje, a ostala procedura je pri Ministartvu pravde. Naš akt je pravno valjan, smatramo ga ispravnim i validnim i ne želimo snositi nikave posljedice oko nepotrebnog odgađanja postupanja u daljoj proceduri", rekao je Grubešić komentarišući tvrdnje iz Ministarstva pravde da je Prijedlog Tužilaštva nepotpun, jer nedostaju Uvjerenje o državljanstvu i Odluka o pritvoru, odnosno obrazloženje zašto nije određen pritvor.
Grubešić tvrdi da nema potrebe za izricanjem mjere pritvora Divjaku, jer je on, kako je objasnio, dostupan pravosudnim organima, živi na poznatoj adresi i odazivao se već na pozive Tužilaštva gdje je saslušavan.
Na pitanje kako je Divjak kao osumnjičeni za ratni zločin i lice pod istragom mogao slobodno putovati, Grubešić kaže da to nije sporno, jer je "u BiH mnogo čak i optuženih lica koji se brane sa slobode".
"Tek ako postoje određeni razlozi, osumnjičenom se može izreći mjera zabrane putovanja, a jedan od najčešćih razlog je opasnost od bjekstva, ali ako neko nije u bijegu, ako je na poznatoj adresi onda nema razloga za izricanje te mjere", kaže Grubešić.
Na pitanje da li se nazire kraj istrage u Tužilaštvu BiH u slučaju "Dobrovoljačka", Grubešić je rekao da istraga protiv 15 osoba traje od oktobra 2006. godine, s tim što je taj predmet aktivan od 1992. godine.
"Predmet je rađen od 1992., pa je po drugim pravosudnim institucijama došao kod nas 2006. godine. Činjenica da u tom periodu od 14 godina predmet nije riješen, dovoljno govori o njegovoj kompleksnosti", rekao je Grubešić i dodao da se preduzimaju određene procesne radnje i da je saslušano desetine svjedoka.
Nekadašnji general ЈNA, a potom i general takozvane Armije BiH Јovan Divjak uhapšen je 3. marta na aerodromu u Beču na osnovu potjernice koju je za njim raspisala Srbija zbog krivičnog djela ratni zločin protiv ranjenika i zarobljenika. Optužen je za ratne zločine u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu 3. maja 1992. godine, kada su u napadu na kolonu ЈNA koja se povlačila iz grada ubijena 42 pripadnika ЈNA, 73 ranjena, dok ih je 215 zarobljeno.
Austrijski sud odredio mu je u petak ekstradicioni pritvor od 14 dana.
Srbija je raspisala potjernicu za 19 državljana BiH optuženih za ovaj zločin. Među licima sa potjernice su Ejup Ganić, Stjepan Kljujić, Mustafa Hajrulahović Talijan, Zaim Backović, Јovan Divjak, Hasan Efendić.
Kolonu ЈNA u povlačenju u Dobrovoljačkoj napali su pripadnici "zelenih beretki", koje su bile u sastavu Teritorijalne odbrane, kojom je komandovao Hasan Efendić, a njegov zamjenik bio je Јovo Divjak. Teritorijalna odbrana je bila podređena tadašnjem Predsjedništvu.