Dodik poručio: Vojska ne može na granicu (FOTO)
Ako EU ne zaustavi migrante, može se očekivati eskalacija i u BiH, poručeno je sa zajedničkog sastanka ministra Dragana Lukača i ministra bezbjednosti u Savjetu ministara Fahrudina Radončića. Saglasni su da je potrebno ojačati kapacitet Granične policije i unaprijediti saradnju svih policijskih agencija.
Stav Republike Srpske je da ona ne može biti stacionar ili parkiralište za migrante i on se neće mijenjati, Srpska nema kapacitete da se uhvati u koštac sa nečim što je prije svega bezbjednosni, ali i zdravstveni, ekonomski i socijalni rizik, poručila je predsjednica Željka Cvijanović.
- Ne mijenjamo svoj odnos ni prema Evropskoj uniji, ali naša poruka je da ne mogu očekivati od nas da otvorimo svoje granice ako ni oni ne otvaraju svoje - istakla je Cvijanovićeva.
Srpski član Predsjedništva Milorad Dodik kaže da je neprihvatljivo angažanje Oružanih snaga BiH na granici prema Srbiji i Crnoj Gori, i da to nije mjera za suzbijanje negativnog uticaja migrantske krize već čista politička manifestacija iz Sarajeva. Ističe da nijedna zemlja u regionu nije anfgažovala vojne snage.
- Republika Srpska u tom pogledu će ostati doljedna ranije utvrđenim politikama i napraviće dodatni operativni plan Vlade i državnih organa Republike Srpske kako bi se najbolje suprostavila i očuvala bezbjednost svih građana - smatra Dodik.
Iz Srpske jasna poruka da je za migrantsku krizu odgovorna je politika otvorenih vrata Evropske unije i da Srpska ili bilo koja druga država zapadnog Balakana ne može da odradi ovaj posao sama.
- Situacija je složena, a EU je najodgovornija za migranstsku krizu. Oni su je iscenirali i dali najveći doprinos kroz politiku otvorenih vrata. Јer to je bio jasan znag za veliki broj migranata ne samo onih iz Sirije, jer u BiH danas imamo najviše onuh iz Avganistana, Pakistana Iraka, Irana i to je bila velika greška EU - naveo je Dodik.
Cvijanovićeva je dodala da to znači da nisu napravili dobar posao.
- Ovdje se sve pretvara u politikantstvo. Ako mi imamo odnos prema Fronteksu, to postane politikantstvo i tumači se kao da nešto nećemo. Srpska želi da Fronteks radi svoj posao, ali širom spoljne granice EU, a ne da migrante puste na jednom mjestu da dođu kod nas, a onda ne žele da ih puste da idu dalje i uđu u EU - navela je Cvijanovićeva.
Da Evropa mora zauzeti drugačiji stav prem Bih zaključeno je i na odvojenim sastancima ministra Dragana Lukača, Milorada Dodika i ministra bezbjednosti BiH Fahrudina Radončića. Saglasni su da kapacitet granične policije moraju biti ojačani, i da se traže resursi za angažovanje još 400 graničnih policajaca.
- MUP Republike Srpske je spreman da izdvoji dodatan broj policajaca i uputi ih zajedno sa graničnom policijom da zaštiti granicu. Ali moramo naći dodatne vanjske resurse za to, jer ovo nije planirano budžetom - naveo je Lukač.
Radončić je izjavio da su se zemlje EU ovako ponašale, vjerovatno i našom krivicom.
- Јer niko nije imao hrabrostri da im u lice kaže ovi ljudi dolaze vama, nemojte nam držati lekcije o humanosti ako ste tako humani uzmite i napravite centre za migrante sebi - dodao je on.
Radončić kaže da nijedan kanton u Federaciji BiH, pa čak i oni sa bošnjačkom većinom ne žele migrante na svojoj teritoriji. Ističe da BiH nema novca za smještanje migranata i da će po ugledu na Srbiju morati formirati komesarijat za humanitarna pitanja.
Na sastanku s Lukačem dogovoreno je da se ratifikuje sporazum sa Evropolom i pošalje oficir za veze u Hag kako bi se zajedničim snagama borili protiv terorizma, trgovine ljudima i oružjem.