latinica  ћирилица
02/04/2020 |  13:10 ⇒ 13:11 | Autor: banjaluka.net

Ružičić: Borimo se na svoj način i pobijedićemo

Opština Јezero spada u red izrazito nerazvijenih opština, koja je u ionako teškoj finansijskoj situaciji, tako da je novonastala kriza izazvana pojavom korona virusa dodatno otežala funkcionisanje opštine i stvorila nove probleme, rekla je Snežana Ružičić, načelnica opštine Јezero.
Snežana Ružičić (foto: banjaluka.net) -
Snežana Ružičić (foto: banjaluka.net)

Prema njenim riječima, ova opština se susreće sa brojnim problemima, od nedostatka sredstava u budžetu koji je naslijeđen od prethodne vlasti, do nedostatka doma zdravlja, a nemaju ni službe javnih restorana niti stručnih ljudi za timove koji trebaju biti uz karantin, obzirom da je riječ o maloj opštini.

Ipak, naglasila je da se prilagođavaju novonastaloj situaciji i provode sve naložene mjere vezane za sprečavanje širenja virusa korona, koje su propisane od strane nadležnih državnih institucija, te čine velike napore da stanje drže pod kontrolom, u čemu očigledno uspijevaju, što pokazuje činjenica da do sada nemaju niti jedan slučaj zaraze virusom korona u opštini Јezero. Pored toga, načelnica Ružičić je optimistično poručila da solidarni i zajedno možemo i moramo pobijediti ovu pošast koja nas je pogodila, u vidu korona virusa.

Kakvo je trenutno stanje u opštini Јezero kada su u pitanju finansije, obzirom na situaciju izazvanu korona virusom, a imajući u vidu da ste na čelu jedne od najmanjih lokalnih zajednica u Republici Srpskoj?

- Budući da je opština Јezero izrazito nerazvijena opština, teške finansijske situacije, novonastala situacija izazvana pojavom virusa korona je dodatno otežala funkcionisanje opštine i stvorila nove probleme, jer sam dolaskom na mjesto načelnika opštine, zatekla velike finansijske probleme, dug prethodne vlasti u iznosu od otprilike dva godišnja budžeta opštine Јezero, kreditno smo se zadužili i imamo česte blokade računa za naplatu koju dugujemo prema naručiocima posla.

Koji su to osnovni problemi sa kojima se suočava opština Јezero u ovom trenutku?

- Problemi s kojima se opština Јezero susreće u ovom trenutku su brojni, a izdvojila bih nedostatak novčanih sredstava u budžetu, a koja bi trebala biti utrošena za sve naložene mjere zaštite u borbi protiv širenja virusa korona, veliki broj socijalno ugroženog stanovništva, kao i stanovništva starije životne dobi kojima je neophodna novčana pomoć. Posebno bih naglasila da su u ovim momentima širenja korona virusa, prisutnog straha, panike koju ne možemo da kontrolišemo među stanovništvom, svim socijalno ugroženim stanovnicima obezbijeđene neophodne životne namirnice. Takođe, u toku je preraspodjela i podjela poljoprivrednih paketa sjemena od strane Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, pa je mnogo važno da se uzme u obzir socijalna karta opština, a ne broj stanovnika u opštinama. Sigruna sam da su sve izrazito nerazvijene opštine u istom položaju kao i opština Јezero, te da je možda i više od 50 odsto stanovništva na rubu socijalne egzistencije i to su sve problemi sa kojima se susrećemo i koje moramo da prevaziđemo.

Recite nam, kako se opština Јezero bori protiv korona virusa?

- Kao načelnik opštine, provodim sve naložene mjere vezane za sprečavanje širenja virusa korona, propisanih od strane nadležnih državnih institucija, utičem na stanovništvo da novonastalu situaciju shvate ozbiljno, te smo u prilog tome kroz svoj Krizni štab za vanredne situacije donijeli mnogo Zaključaka i preporuka, kako bismo onemogućili, te spriječili dalje širenje virusa, organizovali volonterske akcije pomoći starijem i ugroženom stanovništvu i na lokalnom nivou, zajedno sa volonterima, te predstavnicima Civilne zaštite opštine Јezero i Vatrogasnog društva opštine Јezero, činimo velike napore da držimo stanje pod kontrolom, a mislim da u tome uspjevamo, što pokazuje činjenica da do sada nemamo niti jedan slučaj zaraze virusom korona u opštini Јezero. Moram da kažem da improvizujemo u provođenju svih naloženih mjera, jer nemamo kapacitete, bolnicu, dom zdravlja, niti službe javnih restorana. Kao ruralni kraj, nemamo obučene stručne ljude za timove koji trebaju biti uz karantin.

Da li se stanovništvo pridržava mjera i preporuka Vlade Republike Srpske i Kriznog štaba?

- Što se tiče pridržavanja mjera i preporuka Vlade Republike Srpske i Kriznog štaba, mogu da pohvalim stanovništvo opštine Јezero, koje je veoma savjesno. Međutim, imamo mali broj volontera koji se javio, a očekivala sam veći broj studenata koji su korisnici stipendija sa budžeta Opštine. I dalje, sa malim brojem volontera koji se javio, uspjevamo da zadovoljimo sve potrebe našeg stanovništva, starije populacije, opskrbljujemo ih lijekovima, osnovnim životnim namirnicama, u saradnji sa trgovačkim radnjama.

Poznati ste kao veoma optimistična i hrabra žena i kao takva ste jedna od rijetkih načelnica. Kakva su Vaša očekivanja i šta mislite da li će se lokalne zajednice uspjeti oporaviti od ovakvog ekonomskog i zdravstvenog udara izazvanog korona virusom?

- Sigurna sam da samo uz solidarnost stanovništva svih lokalnih zajednica i cijele Republike Srpske, možemo prevazići sve ekonomske i zdravstvene udare u našim zajednicama. U ovom periodu će nam svima trebati dosta solidarnosti, strpljenja, razumijevanja i podrške.

Da li je korona virus zaustavio određene investicije i poremetio infrastrukturne i druge planove u opštini Јezero koji su trebali biti započeti ili završeni u ovom periodu?

- Novonastala situacija izazvana pojavom i širenjem virusa korona jeste zaustavila određene investicije koje su trebale biti u realizaciji, pa između ostalog i podrška Vlade Republike Srbije koja je obećana za izgradnju vrtića u opštini Јezero i ne znamo kada će izgradnja biti realizovana. Takođe, dosta poziva koje naša enitetska ministarstva raspisuju, nismo u mogućnosti provesti, zbog nekretanja stanovništva i nemogućnosti da apliciraju. Većina stanovništva naše opštine je informatički nepismena, pa te prepreke pokušavamo da premostimo telefonskim putem, lično ih kontaktiramo i obiđemo, izvršimo aplikacije za njih, što govori da sve funkcioniše usporeno i otežano.

Američka svemirska agencija NASA za mjesto za slijetanje misije “Mars rover 2020“ odabrala je krater Јezero, koji je naziv dobio po opštini Јezero, što je samu opštinu lansiralo u javnost i postala je prepoznatljiva po tome. Kakvi su Vam planovi i da li bi to mogla biti šansa za razvoj opštine kada su u pitanju investicije i razvoj turizma?

- U septembru 2019. godine je održana zvanična primopredaja pisma agencije NASA, (National Aeronautics and Space Administration), koje je meni, kao načelniku opštine Јezero, uručio Ambasador SAD-a u BiH, Erik Nelson. Ova vijest o primopredaji pisma bila je ispraćena kroz globalne medije na svim kontinentima, što je veoma značajno u promotivnom dijelu opštine Јezero. Pored promocije opštine Јezero, postoji još jedan značajan momenat u ovoj srećnoj okolnosti iz razloga što NASA ima jednu oblast koja se bavi samo ekologijom, te im u narednom periodu namjeravamo poslati Molbu za podršku u realizaciji ekoloških projekata na području opštine Јezero. Kao čovjek vizionar, vidim da su i u naučnotehnološkom dijelu stvoreni preduslovi i uz dobru volju ljudskog faktora mogli bismo ući i u izgradnju jednog malog pokazno naučnog centra agencije NASA, koji bi fizički bio smješten u Јezeru, gdje bi studenti iz okolnih gradova dolazili u studijske posjete gdje bi se pratilo ono što je NASA otkrila.

Prije nešto više od godinu dana ste, zajedno sa ostalih pet načelnica opština u BiH, pokrenule inicijativu za formiranje fonda za jačanje ekonomske i političke uloge žena u lokalnim zajednicama u BiH. Dokle se stiglo sa tom inicijativom I kakva su Vaša očekivanja?

- U opštini Јezero smo imali inicijativni sastanak, te smo poslije toga održali i par radnih sastanaka. Savjet Evrope je koordinisao svim aktivnostima sedam načelnica iz oba entiteta Bosne I Hercegovine. Nažalost, trenutno je ta inicijativa u stanju mirovanja. Trebali smo imati sastanak u gradu Visokom, međutim gradonačelnica Visokog je imala prilično politički pritisak opozicionih partija, te su se iz tog razloga naše aktivnosti privremeno zaustavile. Moja lična očekivanja su, od same inicijative, pa do danas, veoma velika I smatram da bi na takav način žene lokalnih politika poslale poruku da mi imamo jednake brige, jednaku potrebu da pomognemo svakom stanovniku naših lokalnih zajednica I prosto bismo pokazale jednu solidarnost bez obzira na političku pripadnost. Tako da sam mišljenja da se definitivno ova inicijativa pokazala kao jedna od svijetlijih primjera na područjima našeg prostora oba entiteta. Poslaćemo lošu poruku ako dozvolimo da opozicione partije na bilo kom dijelu zaustave jednu ovako sjajnu inicijativu.

Na teritoriji Vaše opštine nalazi se ribogojilište, jedno od tri najveća u Evropi u kojem se proizvodi kalifornijska pastrmka. Kakvo je uopšte stanje u privredi opštine Јezero, čime se firme najviše bave i kako unaprijediti turističku ponudu Јezera obzirom na predivnu čistu prirodu koju imate?

- Јedno od najveća tri u Evropi jeste ribogojilište u našoj opštini Јezero. S njim trenutno gazduje Tropik ribarstvo, Ribnjak Јanj Banja Luka i proizvode se velike količine kalifornijske pastrmke, preko 800 tona u toku godine. Svakako jedan od razvojnih momenata za opštinu Јezero vidimo u otvaranju pogona za preradu kalifornijske pastrmke, te bismo na taj način došli do novih radnih mjesta i isto tako brendirati određeni proizvod koji bi bio s našeg područja. A što se tiče stanja u privredi, moram da kažem da pored trgovačkih i ugostiteljskih radnji, na području opštine Јezero imamo dva privredna subjekta koja se bave drvnom industrijom, tako da je taj segment privrede veliki. Kada se dođe do stvaranja nekih uslova kroz izradu Regulacionog i Urbanističkog plana i parcelacije industrijske zone, zbog dobrog geografskog položaja opštine Јezero koja se nalazi na magistralnom putu Bihać-Sarajevo, na regionalnom putu Banja Luka- Šipovo, i ako kažemo da je ovo jedna od frekventnijih baza, svakako vidim prednost u tom da razvijamo privredu I trgovinu.

Što se tiče unaprjeđenja turističke ponude, jedan od naših eventualnih prijedloga je da se na području opštine Јezero, za ovu regiju, izgradi Eko-kuća. Inače, radi se o Projektu koji je provodila japanska agencija za međunarodnu saradnju "DŽajka" i imala sam tu čast da radim na tom projektu razvoja regionalnog turizma Plive. Po lokaciji opštine Јezero, mišljenja sam da upravo u opštini Јezero instalacijom takve jedne eko-kuće za prodaju kako prehrambenih, tako i tradicionalnih proizvoda, možemo da zauzmemo jedno važno mjesto u razvoju turizma ove regije. Turističku ponudu svakako možemo unaprijediti, pored čiste prirode koju imamo, i razvojem sporta na vodi, paraglajdinga, zatim planinarenja i ribarenja koje već imamo u ponudi, podrškom i jačanjem brdskog biciklizma, kao i razvojem agrarnog turizma. Imamo ideju da u seoskim školama koje su napuštene, razvijamo tu neku vrstu socijalizacije mladih ljudi kroz agrarni turizam i smještajne kapacitete

Šta je, po Vama, najveća šansa i adut za razvoj opštine Јezero?

- Najveća šansa i adut za razvoj opštine Јezero jeste svakako turizam, odnosno eko-turizam kao grana u kojoj bismo akcenat stavili na razvoj I podršku seoskim domaćinstvima I seoskom smještaju, gdje bi se pored smještaja mogla prodavati I hrana proizvedena na selu. Takođe veliki adut jeste agrarni turizam i stavljanje u kapacitete napuštenih seoskih škola i gradnja socijalnih centara u seoskim sredinama gdje bi se mladi ljudi mogli baviti agrarnim turizmom, provoditi vrijeme i doprinositi poljoprivrednoj proizvodnji organskih proizvoda, dok bi kompletna proizvodnja iz tog dijela bila usmjerena na prodaju i pripremanje hrane turistima koji bi bili u posjeti opštini Јezero.

Takođe, vidim dobru šansu u razvoju trgovine, zbog geografskog položaja opštine Јezero, raskrsnici, kako magistralnog, tako i regionalnih puteva. Eko-kuća je, ponavljam, odlična ideja za razvoj turizma. Nastavkom tog projekta, koji je započet 2006. godine i instalacijom takve eko-kuće na području opštine Јezero, mogli bismo prodavati sve regionalne proizvode i samim tim značajno unaprijediti razvoj trgovine. Sjajan primjer imamo u Šipovu, gdje su brendirali kajmak i sir, te takvi proizvodi trebaju da se nađu na takvoj lokaciji gdje mogu da budu dostupni svim prolaznicima, a Јezero je ta idealna lokacija, zbog, kako sam već rekla, povoljnog geografskog položaja. Mišljenja sam da bismo sa susjednim opštinama mogli zajedno raditi na realizaciji jednog takvog projekta, u kojem bismo, pored prehrambenih proizvoda, mogli da prodajemo sve tradicionalne rukotvorine naših žena I domaćina širom regije. Kroz turizam, kao adut, možemo da razvijemo turistički paket, koji ne bi bio samo vezan I oslonjen na opštinu Јezero i stanovnike, nego na kompletno stanovništvo regije. Taj turistički paket bi podrazumijevao boravak turiste u periodu od dva do pet dana u našoj regiji I samo zajedničkom, regionalnom saradnjom mogli bismo realizovati ovu ideju i postati prepoznatljiva turistička destinacija. Ni jedna od naših opština u ovoj regiji Republike Srpske, pa mislim ni naša susjedna opština Јajce, nema dovoljne sopstvene kapacitete za razvoj turizma, kao ni trgovine i privrede.