latinica  ћирилица
16/05/2020 |  16:15 ⇒ 16:36 | Autor: Agencije

Uhapšen biznismen koji je finansirao genocid u Ruandi (FOTO/VIDEO)

Najtraženiji i glavni optuženi za genocid u Ruandi Felisijen Kabuga uhapšen je danas u blizini Pariza, prenosi Bi-Bi-Si.
Felitien Kabuga -
Felitien Kabuga

To su potvrdili francusko ministarstvo pravde i Mehanizam za krivične sudove u Hagu.

Kabuga je uhapšen u predgrađu Pariza gdje je živio pod lažnim identitetom.

Međunarodni tribunal optužio je Kabugu, starog 84 godine, za genocid i zločine protiv čovječnosti. On je optužen kao glavni finansijer etničkih ekstremista Hutu koji su ubili 800.000 ljudi 1994. godine.

Ciljali su članove manjinske grupe Tutsi, kao i njihove političke protivnike, piše Bi-Bi-Si.

Sjedinjene Američke Države ponudile su nagradu od pet miliona dolara za informacije kako bi uhapsili Kabugu.

Ko je Felisijen Kabuga
 
Kabuga je biznismen porijeklom iz entičke grupe Hutu optužen da je bio glavni finansijer genocida u Ruandi, tako što je plaćao militante koji su činili masakr.

On je takođe osnivač zloglasne Radio televizije Libre des Mille Collines, koja je ohrabrivala ljude da ubijaju svakoga iz etničke grupe Tutsi.

Čudno je da je pronađen na periferiji Pariza gdje je živio pod lažnim identitetu. Dugo godina se smatralo da Kabuga živi u Keniji, gdje su moćni političari optuživani kako sprečavaju napore da bude uhapšen.

Više od četvrt vijeka kako su izvršeni zločini sudiće mu se pred međunarodnim sudom u Hagu.

Kako je pronađen i uhapšen
 
Francusko javno tužilaštvo i policija saopštili su da je Kabuga živio pod lažnim identitetom u stanu sa svojom djecom.

Uhapšen je u subotu oko 5 sati ujutru, a prema navodima Haga, do toga je došlo nakon "sofisticirane, koordinisane operacije i pretrage na više lokacija i poslije zajedničke istrage".

Glavni tužilac Mehanizma Serž Bramerc je izjavio da hapšenje Kabuge podsjeća da odgovorni za genocid mogu biti izvedeni na odgovornost, čak 26 godina nakon njihovih zločina.

- Naše prve misli moraju biti sa žrtvama i preživjelima genocida u Ruandi. Zagovaranje u njihovo ime neizmjerna je profesionalna čast za cijelu moju kancelariju. Što se međunarodne pravde tiče, hapšenje Kabuge pokazuje da možemo uspjeti kada imamo podršku međunarodne zajednice - naveo je Bramerc.

Pomenuo je i druge partnere čiji su doprinosi bili neophodni, uključujući agencije za sprovođenje zakona i tužilaštvo iz Ruande, Belgije, Velike Britanije, Njemačke, Holandije, Austrije, Luksemburga, Švajcarske, Sjedinjenih Država, EUROPOL-a i INTERPOL-a.

Po okončanju odgovarajućih postupaka prema francuskom zakonu, očekuje se da Kabuga bude premješten u pritvor Mešunarodnog tribunala gdje će mu se suditi.

Optužnica protiv Kabuge je podignuta 1997. godine i ima sedam tačaka za genocid, saučesništvo u genocidu, direktno i javno podsticanje na genocig, pokušaj izvršenja genocida, zavjera na počinjenje genocida, progon i istrebljenja.

Sada postoje dvije osobe koje je Međunarodni sud za Ruandu optužio, a koji su na slobodi - Protais Miranja i Avgustin Bizimana.

Kako se odvijao genocid

Avion koji je prevozio tadašnjeg predsjednika Јuvenala Habirmana, inače pripadnika Hutu etničke grupe, oboren je 6. aprila 1994, a poginuli su svi iz letjelice.

Ekstremisti Hutu okrivili su pobunjeničku grupu Tutsi.

Potom su, izvršena ubistva, a navodno su imali spisak svih pripadnika etničke grupe Tutsi.

Mnogi su ubijeni mačetama i na strašno brutalan način.

Јedna od takvih militantnih grupa, koja je bila omladinski dio vladajuće stranke Inerhamve, postavljala je blokove na putevima kako bi pronašla pripadnike Tutsa, a podsticala je i mržnju putem radio emisija i vršila pretrese kuća.

Malo je učinjeno na međunarodnom planu da se zaustave ubistva.

Ujedinjene nacije i Belgija imale su svoje snage u Ruandi, ali misiji UN nije dat mandat da djeluje.

Belgijanci i većina mirovnih snaga UN su se povukli.

Vladajuća stranka podržana od Ugande počela je da maršira, a oko dva miliona Huta pobjeglo je mahom u Demokratsku republiku Kongo.

Desetine Huta su osuđeni zbog ubistva pred sudom u Hagu, a stotinama hiljada je suđeno po sudovima u Ruandi.