

Linta: Cilj inicijativine serije tekstova da se Srbija optuži za zločine
Linta u saopštenju podsjeća da se u tekstovima Inicijative, između ostalog, zastupa apsolutno lažna teza da su tokom 1991. i 1992. godine u Srbiji tobože postojali logori za Hrvate koji su zarobljeni tokom borbi za oslobođenje Vukovara.
Linta napominje da su snage ЈNA 19. novembra 1991. godine oslobodile Vukovar od hrvatskih paravojnih formacija koje je osnovao ustaški režim Franje Tuđmana s ciljem stvaranja "velike Hrvatske bez Srba".
On ocjenjuje da je skandalozna činjenica da Inicijativa za ljudska prava u Srbiji zastupa hrvatsku tezu o tobože padu Vukovara, a sramno prešutkuje nespornu istinu da su hrvatske paravojne formacije do početka rata u Vukovaru ubile najmanje 120 srpskih civila i napadale garnizon ЈNA,koja je bila jedina legalna vojna sila.
Linta podsjeća da su u Srbiji na više lokacija osnovani sabirni centri za hrvatske zarobljenike u skladu sa međunarodnim pravom, a ne logori.
- Važno je naglasiti da su predstavnici Međunarodnog Crvenog krsta prisutvovali razoružanju pripadnika hrvatskih paravojnih formacija i svakodnevno ih obilazili u sabirnim centrima u Begejcima i Stajićevu kod Zrenjanina, u Sremskoj Mitrovici i drugim lokacijama - istakao je on.
Linta podsjeća da su hrvatski zarobljenici imali mogućnost da slučajeve eventualne torture prijave predstavnicima Međunarodnog Crvenog krsta, kao i da je među tim zarobljenicima bilo više od 200 onih kojima se sudilo za ratne zločine protiv srpskih civila i ratnih zarobljenika.
- Međutim, tadašnji premijer SR Јugoslavije Milan Panić je donio sramnu odluku da se primijeni razmjena zarobljenika "svi za sve" što je omogućilo da i hrvatski ratni zločinici budu razmijenjeni i tako izbjegnu suđenje i stroge presude za počinjene ratne zločine - dodao je Linta.
Prema nedavnom pisanju "Večernjih novosti", u Srbiji je prije izvjesnog vremena pokrenut portal "ratusrbiji.rs", iza kojeg stoji nevladina organizacija Inicijativa mladih za ljudska prava, uz donaciju njemačkog Ministarstva spoljnih poslova.
Sajt, kako navode njegovi kreatori, sadrži "sve relevantne informacije o ratnim zločinima i drugim teškim kršenjima ljudskih prava prava na teritoriji Srbije u periodu od 1991. do 2001. godine".
Portalom dominira interaktivna "mapa zločina" Srbije, bez teritorije Kosova i Metohije, koja sadrži više od 70 lokacija na kojima su, kako tvrdi Inicijativa, činjena ubistva, otmice, progoni Hrvata, Bošnjaka i Albanaca, od Subotice do Preševa.